Zioła i rośliny lecznicze

0
182

Choroba wrzodowa, stres, depresja, przemęczenie. Te, jak i wiele innych dolegliwości mogą być leczone za pomocą ziołoterapii. Aby to robić, trzeba jednak dobrze poznać rodzaje ziół, ich możliwości oraz zastosowanie. Warto też zwrócić uwagę na działanie niepożądane oraz dawkowanie. Dysponując taką wiedzą, można stawić czoło wielu różnym schorzeniom.

Dlaczego warto stosować zioła? Jako alternatywna w stosunku do medycyny konwencjonalnej metoda leczenia, ziołolecznictwo cieszy się zainteresowaniem pewnej, ograniczonej liczby osób. Najczęściej są to ludzie, którzy z różnych powodów nie mają zaufania do uniwersyteckiej wiedzy medycznej albo wolą stawiać na naturalne, stosowane od wieków środki leczenia i zapobiegania chorobom, niż pokładać zaufanie w produktach firm farmaceutycznych.

Niezbędna wiedza i sposób dawkowania

Niezależnie od pobudek, dla których sięgamy po zioła i rośliny lecznicze, warto pamiętać, że niektóre z nich nieumiejętne stosowane, mogą też szkodzić. Warto zatem skonsultować ich przyjmowanie i sposób dawkowania ze specjalistą. Pomocna w doborze odpowiednich ziół może okazać się też wiedza zdobyta podczas poświęconych tej tematyce szkoleń, warsztatów i kursów.

Gros ziół ma szerokie, różnorodne zastosowanie. Mogą być stosowane zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie. Zależnie od sposobu podania oraz dawkowania będą miały różne działanie.

Na uspokojenie

Niepokój, bezsenność, depresja i ogólne pogorszenie kondycji psychicznej to dość częste dolegliwości we współczesnym, zabieganym świecie. Jakie zioła będą wtedy pomocne?
Z pewnością przyda się melisa lekarska (Melissa officinalis), która w Europie uprawiana jest już od wieków. Wśród zielarzy określana niekiedy jako „cytrynowe ziele”, słynie ze swoich właściwości uspokajających. Skutecznie łagodzi objawy napięcia nerwowego, nerwic i stresu. Dzięki swojemu kojącemu działaniu doskonale wpływa też na osoby, które mają problemy z bezsennością.

Melisa może mieć jednak także inne działanie. Pomaga przy niestrawności, łagodzi bóle menstruacyjne oraz poprawia pamięć i koncentrację. Leczy także opryszczkę, a jej charakterystyczny smak sprawia, że przez niektórych wykorzystywana jest w sztuce kulinarnej.

Rumianek pospolity (Matricaria recutita), jedna z najbardziej znanych i popularnych roślin leczniczych, również może być stosowany w stanach napięcia nerwowego oraz wynikającej z tego bezsenności. Odprężająca kąpiel z dodatkiem rumianku doskonale koi skołatane nerwy oraz rozluźnia. Napar z tego ziela leczy z niepokoju, nadmiernego pobudzenia oraz nocnych koszmarów.

Rumianek, podobnie jak melisa, ma także inne działanie. Pomaga zwalczyć katar i zapalenie zatok, jak również uśmierza ból i łagodzi podrażnioną skórę.

Do leczenia

Zioła mają zastosowanie w leczeniu licznych, niekiedy nawet poważnych schorzeń. Przykładem jest choćby charakteryzująca się właściwościami napotnymi lipa drobnolistna. Doskonale sprawdza się stosowana przy grypie, anginie oraz zapaleniu oskrzeli. Z kolei oregano pomocne jest przy alergiach. Ma też działanie bakteriobójcze i przeciwgrzybicze.

Pospolita na polskich łąkach babka lancetowata stosowana jest przy ostrych nieżytach przewodu pokarmowego i uszkodzeniach błony śluzowej jelita. Pomaga też leczyć uszkodzenia skóry. Jeśli zmagamy się z dną moczanową, powinniśmy wybrać mniszek lekarski albo dziurawiec, a przy stanach zapalnych dróg moczowych – pokrzywę zwyczajną.

Osoby, które nie są pewne, jakie zastosowanie mają zioła, mogą skorzystać z fachowej literatury. Decydując się na ziołolecznictwo, warto pamiętać, by nie przekraczać zalecanego dawkowania. Nawet to, co pochodzi z natury i ma właściwości lecznicze, zastosowane w nadmiarze może okazać się szkodliwe.

 
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge