Zestaw garnków. Najlepszy wybór do kuchni

1
6

Jak kupić zestaw garnków do gotowania. Cóż, rynek pełen jest tego typu asortymentu, więc sprawa powinna być prosta, jednak w rzeczywistości nie zawsze tak jest. Okazuje się bowiem, że niektóre naczynia  nie są najzdrowsze, ponieważ mogą wydzielać szkodliwe substancje.

Na co zwracać uwagę kupując zestaw ganków do gotowania? Przede wszystkim na to, by był dopasowany do naszych potrzeb. Rozmiarem oraz rodzajem materiału, z jakiego został zrobiony. Nie jest to jednak jedyne kryterium. Jeśli jesteś uczulony na nikiel, nie powinieneś używać garnków stalowych. Warto zwracać też uwagę na to, czy gotowanie w danym naczyniu sprzyja naszemu zdrowiu.

Zestaw garnków ze stali nierdzewnej

Garnki ze stali nierdzewnej to naczynia na lata. Są wytrzymałe, trwałe i odporne na zarysowania. Nie ma nawet przeciwwskazań, by umieszczać je w piekarniku. W tym jednak przypadku warto zwrócić uwagę, czy nie posiadają one uchwytów, które by je do tego dyskwalifikowały. Kupując garnek, należy zwrócić uwagę, czy znajduje się na nim opis, że naczynie zostało wykonane ze stali nierdzewnej.

Ich ogromnym atutem jest to, że stal nie wchodzi w reakcję z jedzeniem. Dla osób z alergią na nikiel poleca się jednak użycie innych naczyń lub garnków stalowych z oznaczeniem 18/0, co oznacza, że w ich składzie nie znajdziemy tego pierwiastka.

Czy garnki stalowe mają jakieś wady? Oczywiście, że tak. Jedną z najważniejszych jest to, że naczynie dość wolno się nagrzewa. Z drugiej jednak strony grube dno sprawia, że długo utrzymuje ciepło, dzięki czemu gotowane potrawy nie wystygną szybko. Zestaw garnków stalowych może się zatem okazać trafnym wyborem.

Komplet garnków żeliwnych

Te naczynia są niezwykle trwałe. Nagrzewają się długo, ale i długo utrzymują ciepło gotowanych potraw. Ich wadą jest niestety ciężar. Niektóre osoby przygotowujące potrawy w żeliwnych garnkach narzekają na metaliczny posmak potraw. Dzieje się tak, ponieważ rzeczywiście niewielkie ilości żelaza przenikają do jedzenia. Jak wykazują wyniki badań, tak małe ilości tego pierwiastka nie są szkodliwe dla organizmu, a nawet wskazane.

Garnki aluminiowe

Mają wiele zalet. Są wytrzymałe, lekkie i dobrze przewodzą ciepło. Posiadają jednak wadę, która w moich oczach dyskwalifikuje je do dalszego użytku. Mianowicie chodzi o to, że, według badań, w czasie gotowania cząsteczki aluminium mogą przedostawać się z naczynia do potraw. Aluminium natomiast nie jest obojętne dla naszego organizmu i odkładane w nim przez dłuższy czas może prowadzić do różnych chorób. Aby zrozumieć powagę sytuacji, wystarczy chyba wspomnieć o uszkodzeniu układu pokarmowego i chorobie Alzheimera.

Obecnie, aby zminimalizować takie ryzyko, w sprzedaży dostępne są garnki aluminiowe pokryte specjalną powłoką, która ma zabezpieczać gotowaną żywność.

To tylko garstka wiedzy, jaką powinniśmy posiadać o garnkach. Oprócz wskazanych powyżej naczyń istnieją przecież jeszcze garnki szklane, gliniane, miedziane, emaliowane i inne. Niezależnie od tego, na jakie się zdecydujemy, atutem jest to, że możemy zakupić cały zestaw garnków utrzymanych w jednym stylu.

 
PODZIEL SIĘ

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge