Zdrowe żywienie, a dieta pudełkowa

2
75

Zdrowe żywienie to stosunkowo szerokie pojęcie, pod którym kryje się racjonalny jadłospis stosowany na co dzień. I definicję racjonalnego można by rozszerzać, bo dla każdego może to oznaczać coś innego. Najważniejszy jest jednak fakt, że dzięki zdrowemu żywieniu jesteśmy w stanie ustrzec się przed wieloma schorzeniami, spowolnić rozwój już tych występujących, jak i spotęgować efekty terapeutyczne na etapie prowadzonego leczenia. W jaki sposób się żywić?

Pomocna dieta pudełkowa

Usługa cateringu dietetycznego stała się dość popularna, choć królują w tym względzie duże miasta wojewódzkie. Coraz częściej jednak mieszkańcy okolicznych miejscowości mogą znaleźć oferty online z dowozem, by skorzystać z diety pudełkowej. Generalnie mówimy o jadłospisie przygotowanym przez dietetyków, pod kątem potrzeb danej osoby. Przeważnie do wyboru jest kilka rodzajów diet pudełkowych – optymalna, czyli idealna na co dzień, by po prostu być zdrowym i utrzymać prawidłową masę ciała, dla osób odchudzających czy się wykazujących alergie na pewne produkty spożywcze.

Taka dieta może wspomóc także na etapie leczenia lub wtedy, gdy dochodzimy do momentu życiowego i decyzji, by już teraz zadbać o swój organizm od wewnątrz, nie musząc martwić się w przyszłości o swoje zdrowie. To doskonały sposób na profilaktykę zdrowia, czyli dbałość o codzienny jadłospis.

Domowo, czyli taniej? Niekoniecznie

Zdrowe żywienie to mówiąc najprościej, spożywanie posiłków w regularnych odstępach czasu, częściej, ale w mniejszych porcjach. Zachowanie w codziennym menu produktów ze wszystkich grup znajdujących się w piramidzie żywieniowej, oczywiście w stosownych proporcjach. Rezygnacja z żywności wysoko przetworzonej, słodzonych i gazowanych napojów. Zdrowe żywienie to wybór produktów możliwie naturalnych, pochodzących z pewnych i sprawdzonych źródeł, które nie obfitują w sztuczne substancje.

Wydaje się proste i faktycznie tak jest. Po co zatem płacić za coś, co można zrobić samodzielnie? Dlaczego wydać swoje pieniądze, i to niemałe, na dietę pudełkową, kiedy wystarczy kupować inne produkty, ograniczyć lub całkowicie wyeliminować przekąski, napoje i używki. Choć teoria wydaje się być prostą, to nasza nieznajomość rynku spożywczego, wiara w idealny marketing producentów i ostatecznie nieumiejętność wybierania tego, co zdrowe, a co nie, kończy się wciąż niewłaściwą dietą.

Catering dietetyczny może z powodzeniem stać się nauką i doświadczeniem, jakie porcje powinniśmy spożywać, które produkty warto wybierać i w jaki sposób je przyrządzać. Poza tym są to posiłki przygotowane pod okiem specjalistów, w tym dietetyków, więc można być pewnym ich odpowiedniej kaloryczności oraz zastosowania wartościowych produktów. Dla chęci zdrowego żywienia i zmiany swoich nawyków, ale na stałe, taka pomoc ma kolosalne znaczenie.

Na początek czy na dłużej?

Dieta pudełkowa może być właśnie początkiem nauki, co jeść, jak przyrządzać i co wybierać. Z czasem będziemy rozpoznawać, które produkty i w jakiej ilości powinny gościć na naszych talerzach. Dostrzeżemy, po których czujemy się lepiej, jak oddziałują na nasz organizm, tak od wewnątrz, jak i od zewnątrz. Nabierzemy chęci, by samodzielnie przyrządzać takie dania, o ile tylko pozwala na to czas.

Dla osób zapracowanych, o nieregularnym trybie życia, które zwyczajnie nie mają czasu na zakupy i gotowanie lub w kuchni kompletnie sobie nie radzą, dieta pudełkowa może zagościć w życiu na dłużej. Jest to wydatek porównywalny do miesięcznych kosztów związanych z kupowaniem jedzenia, gotowaniem, ale i mnóstwem czasu przeznaczonym na komponowanie codziennego jadłospisu.

Przeciwnicy mogli by rzec, że taki sposób żywienia rozleniwia. Jeśli jednak w naszej głowie nie tli się, a wręcz mocno żarzy ta metaforyczna żarówka, w której tkwi wiele wątpliwości odnośnie dotychczasowego stylu życia i kondycji organizmu, to znak, że warto spróbować i ostatecznie poczynić inwestycję w dietę pudełkową, która będzie sprzyjać zdrowemu żywieniu i profilaktyce wielu chorób.

 
PODZIEL SIĘ

2 KOMENTARZE

  1. Dieta pudełkowa jest fajna, ale ma też swoje wady – przede wszystkim trzeba wybrać odpowiednią firmę. Nie wiem, jak w innych miastach, ale w Warszawie indywidualnie dobrana dieta to zwykle mit, i trzeba wybierać pomiędzy jednym z kilku gotowych zestawów. Warto na początek brać najkrótszy abonament, żeby sprawdzić, czy dostajemy zdrowe jedzenie, i przede wszystkim, czy nam smakuje. Dopiero później, po sprawdzeniu firmy, można zamawiać na stałe. Niestety, czasem bywa tak, że jedzenie w pudełkach rozczarowuje, i mija trochę czasu, zanim najdzie się odpowiednią firmę – wiem z doświadczenia :/

  2. Kilka razy podchodziłem do diety pudełkowej, ale zawsze kończyło się na tym, że najlepiej jest samodzielnie przygotować posiłki w domu. Wtedy jest najbardziej zdrowo i kolorowo. Oczywiście zajmuje to czas, ale z tego również można zrobić ciekawy kawałek swojego stylu życia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge