Zarządzanie domowym budżetem przy użyciu aplikacji

0
79

Czy Wy też macie czasem wrażenie, że pieniądze w niewyjaśniony sposób same wypływają Wam z portfela? Zarządzanie domowym budżetem to dość trudna sztuka, którą jedni zdają się mieć we krwi, inni niestety muszą się jej nauczyć. I choć nie jest to łatwe, z czasem można opanować tę umiejętność całkiem dobrze.

Na efektywne zarządzanie domowym budżetem wymyślono wiele różnych sposobów. Jedne z nich sprawdzają się wyśmienicie, inne nieco gorzej. W przypadku każdej osoby działać mogą inne metody. Warto wybrać te z nich, które najlepiej do nas przemawiają.

Nie umiem oszczędzać

Choć większość Polaków zdaje sobie sprawę, jak ważne jest oszczędzanie na czarną godzinę, wielu przyznaje, że w rzeczywistości, jeśli w ogóle odkłada, to zwykle są to niewielkie sumy pieniędzy. Jako powód podają tu zbyt niskie zarobki. Prawda jest jednak taka, że nawet przy wzrośnie wynagrodzenia, wciąż odkładają tyle samo. Łatwiej jest bowiem znaleźć kolejne potrzeby, na które można wydatkować pieniądze, niż odmówić sobie tych przyjemności i oszczędzać.

Na papierze

Efektywne zarządzanie domowym budżetem zwykle rozwiązuje wiele problemów finansowych. Trzeba tylko wiedzieć, jak planować, by wystarczyło zarówno na bieżące potrzeby, jak i nieprzewidziane wydatki. Dodatkowo powinna jeszcze pozostać nadwyżka, którą będzie można przeznaczyć na przykład na fundusz wakacyjny oraz odłożyć na tak zwaną czarną godzinę.

Planowanie budżetu można prowadzić na papierze, choć nie da się ukryć, że jest to metoda czasochłonna i stosunkowo trudna. Zdecydowanie lepiej robić to w arkuszach kalkulacyjnych, które wiele wyliczeń robią za nas. Wystarczy wprowadzić odpowiednie formuły i co miesiąc uzupełniać zaledwie kilka rubryk. Resztę obliczeń dokona za nas program.

Właściwie przygotowane arkusze kalkulacyjne to prawdziwi sprzymierzeńcy w planowaniu budżetu i kontrolowaniu wydatków. Jeśli nie wiesz, gdzie ich szukać, wpisz w wyszukiwarkę internetową „darmowy arkusz do planowania domowego budżetu”. Zobaczysz, że wyników będzie całkiem sporo.

Tym, którzy pomimo wszystko wolą tradycyjne metody planowania (kartka papieru i długopis), polecam zapoznanie się z japońską metodą Kakebo. Metoda jest prosta i niewiarygodnie skuteczna. Każdego dnia przy jej pomocy planują swoje budżety miliony Japończyków.

Aplikacje, programy i zarządzanie domowym budżetem

Okazuje się, że osobom, które chcą kontrolować swoje wydatki oraz dobrze zarządzać budżetem, wyszli naprzeciw też programiści. Obecnie dostępnych jest wiele aplikacji, które wspierają takie działania. Niektóre z nich umożliwiają całościowe zarządzanie domowym budżetem, inne dotyczą jedynie wybranych aspektów. Jedne dostępne są całkowicie za darmo, za inne będziemy musieli zapłacić.

Warto poznać je bliżej i zaprzyjaźnić się przynajmniej z niektórymi z nich, bo, nie da się ukryć, potrafią naprawdę ułatwić życie. Do dyspozycji mamy między innymi: Kontomierz, Money Lover i Kalkulator spalania paliwa.

Kontomierz to potężne narzędzie do kontrolowania finansów. Jest bardzo rozbudowane, a miesięczne zestawienia dają realny pogląd na nasze finanse. Zarządzanie domowym budżetem znacznie ułatwi też Money Lover. Pozwala kontrolować bieżące wydatki, jak i planować te, które czekają nas w kolejnych miesiącach. Z kolei Kalkulator spalania paliwa, jak sama nazwa wskazuje, pozwala kontrolować wydatki na paliwo. Dodatkowa, bardzo przydatna funkcja, to lokalizowanie najbliższych stacji paliw ze wskazaniem tych, które mają najkorzystniejsze ceny.

To oczywiście jeszcze nie wszystkie dostępne aplikacje, które pozwalają na kontrolowanie wydatków i zarządzanie domowym budżetem. Niezależnie od tego, którą z nich wybierzemy, pamiętajmy jednak, że kluczową rolę odgrywa tu nie aplikacja, ale my sami i nasza konsekwencja w działaniu.

 
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge