Zabawki dla najmłodszych a rozwój dziecka

0
45
Zabawki dla najmłodszych a rozwój dziecka

Jeśli jesteś rodzicem i zależy Ci na zdrowym rozwoju Twojego dziecka, z pewnością wiesz, jak ważne są właściwe zabawki dla najmłodszych wspierające ich rozwój. Co istotne, zabawki powinny być uzależnione od wieku pociechy i gwarantować jej bezpieczeństwo. Nie wszystkie dostępne w sklepach artykuły dla dzieci są dobrym wyborem. Niektóre z nich nie tylko nie stymulują dziecka do rozwoju, ale mogą stwarzać potencjalne zagrożenie dla jego zdrowia, a nawet życia.

Jak zatem wybierać odpowiednie zabawki? Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na ograniczenie wiekowe. Następnie, nawet jeśli to kwalifikowało zabawkę jako odpowiednią dla grupy wiekowej, w jakiej znajduje się nasza pociecha, zachować zdrowy rozsądek.

Zabawki dla najmłodszych, z których warto zrezygnować

Czasem, choć zabawka jest piękna, kolorowa i mogłaby zachęcić maluszka do zabawy oraz pozytywnie wpłynąć na jego rozwój, nieodpowiedni może okazać się sposób jej wykonania oraz zastosowane materiały. W ostatnich czasach dużo mówi się o wykorzystaniu ekologicznych materiałów do produkcji zabawek dla dzieci. Pomysł doskonały, ale nawet jeśli zabawka została wykonana z drewna, warto jeszcze sprawdzić, jakiej farby użyto do jej malowania.

Wybór zabawek przez rodziców czasem uzależniany jest od zainteresowań ich pociech. I choć zazwyczaj trudno mówić o ścisłym ukierunkowaniu zainteresowań w przypadku najmłodszych, niektóre małe dzieci dokładnie wiedzą, że wolą dostać samochód od pluszowego misia. Nie widzę przeszkód, by podążać za „hobby” maluszków. Za każdym razem warto jednak sprawdzić, z czego wykonano zabawkę i czy nie ma w niej małych albo luźnych elementów, które dziecko mogłoby połknąć. W ten sposób można uniknąć naprawdę groźnych konsekwencji i pobytu w szpitalu.

Zabawki dla najmłodszych dobrze jest urozmaicać i co jakiś czas, nawet jeśli mamy do czynienia z małym miłośnikiem motoryzacji, wprowadzać inne, ciekawe produkty dla maluszków, które być może z czasem zainteresują pociechę.

Podstawowy zestaw dla malucha

A czego nie powinno zabraknąć w zestawie akcesoriów każdego maluszka? Wybierając zabawki dla najmłodszych, warto zadbać, aby znalazło się wśród nich coś do przytulania, coś do budowania oraz coś do układania.

Dotyk – zarówno rodzicielski, jaki i miłej, pluszowej maskotki – wpływa na dziecko stymulująco. Często pomaga mu się wyciszyć i zasnąć. Jest też pocieszycielem, podczas gdy mama i tata znajdują się poza domem, a dzieckiem jest pod opieką innej osoby. W kwestii wyboru maskotki istnieje duża dowolność. Niektóre dzieci będą wolały pluszowego misia, inne pieska, a jeszcze inne kotka. Jedno jest pewne. Jeśli już go pokochają, to miłością wielką i trudną do przeniesienia na inny obiekt. Może więc, kiedy już zauważymy, że taka miłość zakiełkowała, warto kupić drugą, identyczną maskotkę, które uratuje nas, gdy pierwowzór będzie wymagał prania lub, co gorsza, gdzieś się zapodzieje?

Budowanie to doskonała zabawa. Choć w początkowym etapie rozwoju dziecka jest to raczej burzenie tego, co zbudowali rodzice. Jakie zabawki dla najmłodszych wybrać do tego typu zabaw? Moim zdaniem doskonale sprawdzają się zwykłe, drewniane klocki. Nie muszą być nawet kolorowe. Ważne by miały różne kształty i stymulowały orientację przestrzenną u dzieci.

Doskonałe są także zabawki do układania (i nie chodzi tu wyłącznie o puzzle). Z doświadczenia wiem jednak, że nie wszystkie dzieci je lubią. Niektóre zrezygnują z nich na rzecz klocków, z których można budować/burzyć budowle. Czy warto zachęcać dziecko do zabaw nimi? Zachęcać – zdecydowanie tak, zmuszać – nigdy. Jeśli dziecku nie odpowiada ten rodzaj aktywności, nie oznacza to wcale, że jego rozwój zostanie zaburzony. Po prostu być może pociecha tak bardzo lubi budować, że zawsze wybiera klocki, rezygnując z puzzli.

Szeroki asortyment akcesoriów dla dzieci sprawia, że zabawki dla najmłodszych zajmują niekiedy znaczną część dziecięcych pokoi. W tym przypadku nie warto jednak iść w ilość, ale w ich jakość.

 
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge