Wypielęgnowany kociak – jakie kosmetyki warto mu zafundować?

0
38

Koty są niesamowitymi czyściochami i obserwując je każdego dnia można by pomyśleć, że poza zabawą i snem, to właśnie mycie się zajmuje im najwięcej czasu. Co rusz widzimy, jak kot z namaszczeniem zaczyna dbać o swoją sierść i skórę. Wydawać by się mogło, że w takim przypadku nie potrzebuje kosmetyków. Nic jednak bardziej mylnego. Są takie produkty, które powinny znaleźć się w każdej kociej wyprawce.

Kocie kosmetyki

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że kotu nie można fundować pielęgnacji z kosmetykami dla ludzi. Nawet jednorazowo, w sytuacji awaryjnej, gdy akurat skończył nam się dotąd używany produkt dla kociaka. My nie korzystamy z kosmetyków dla domowych pupili, więc tego samego nie róbmy swoim ulubieńcom. Skóra kotów jest bardzo wrażliwa i delikatna, podobnie jak sierść. To także kwestia innego pH niż skóry ludzkiej. Zastosowanie produktów dla ludzi u kota, może skończy się podrażnieniem, uczuleniem, skołtunioną sierścią lub przyklapniętą i nieestetyczną.

Należy wybierać tylko sprawdzone produkty kosmetyczne dla kotów, najlepiej w dobrych sklepach zoologicznych, nie oszczędzając na ich jakości. W razie potrzeby szukajmy porady u sprzedawców czy nawet podczas wizyty u weterynarza. I dopasowujmy kosmetyki do potrzeb naszego kota, bo biorąc pod uwagę ogólną kategorię produktów, niemal wszystkie koty będą potrzebować tego samego, ale zagłębiając się w różne rodzaje danych kosmetyków, zaczniemy zauważać różnice w działaniu i roli, jaką dany produkt ma spełniać.

Niezbędnik kosmetyczny

Z niezbędnych rzeczy potrzeba szczotek do wyczesywania włosów, specjalnych cążków i nożyczek do obcinania pazurków. Przydają się szampony, oliwki i odżywki do sierści, akcesoria do pielęgnacji uszu i oczu. Na koniec można pomyśleć o chusteczkach nawilżanych, które będą pierwszą pomocą do szybkiego usuwania drobnych zanieczyszczeń, bez potrzeby mycia kota, który niekoniecznie lubi takie rytuały.

Szczotkowanie kota to ważny element pielęgnacyjny. Dzięki temu można usunąć brud, martwy naskórek i zalegające włosy. Ponadto łatwiej uchronić sierść przed skołtunieniem się. Regularne szczotkowanie zapobiega połykaniu nadmiernych ilości sierści, które następuje samoistnie u kota, podczas jego mycia się. Nie jest to zdrowe dla kociego żołądka i może zagrażać jego zdrowiu, stąd wyczesywanie ma walory także praktyczne. Jeśli czynność przeprowadzana jest delikatnie, powoli i spokojnie, dla kota może stać się przyjemnością. To także forma masażu, o ile wybierzemy szczotkę z ząbkami zakończonymi kuleczkami.

Kotom o krótkiej sierści najlepiej zafundować gumową rękawicę. Dla krótkowłosego mruczka sprawdza się tak zwana pudlówka, a dla kociaka o długiej sierści, najlepiej wybrać metalowy grzebień do rozczesywania. Po dokładnym wyczesaniu długich włosów mruczka, można pokusić się także o zastosowanie pudlówki.

Czasami kota trzeba umyć i wtedy nie obejdzie się bez specjalnego szamponu dla kotów. Te, które stosują ludzie, mają zbyt silne działanie, dlatego zdecydowanie należy ich unikać. Nie wszystkie koty lubią kąpiele, stąd gdy w domu pojawia się najmłodszy mruczek, który będzie dorastał na naszych oczach, od początku warto zacząć pomału przyzwyczajać go do wody. To zdecydowanie ułatwi późniejsze kąpiele, jeśli zajdzie potrzeba ich wykonania. Poza zwykłymi szamponami można znaleźć produkty, które poradzą sobie ze stanami zapalnymi skóry, łupieżem, ale i stanowić będą profilaktykę przeciw pchłom.

Dzięki olejkom i odżywkom można wzmocnić sierść kociaka i uczynić ją bardziej błyszczącą. To szczególnie dobry wybór podczas pielęgnacji kotów rasowych. Do higieny uszu przydaje się specjalny preparat lub delikatnie działający olejek, najlepiej antyseptyczny. Do oczu zaś warto stosować preparaty o działaniu przeciwzapalnym, pozwalające pozbywać się przebarwień i usuwać zaschnięte ślady.

Choć kot doskonale radzi sobie z samodzielną higieną, w niektóre miejsca po prostu nie potrafi sam dotrzeć, a i pojawiające się problemy natury zdrowotnej, wymagają szczególnej pielęgnacji, i od tego ma swojego ukochanego właściciela oraz odpowiednio dobrane produkty kosmetyczne.

 
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge