Wymioty u dziecka – co jest ich przyczyną?

0
135
chore dziecko

Małe dzieci, a szczególnie niemowlęta, wymagają troskliwej opieki ze strony dorosłych. Są bowiem bardzo wrażliwe i mało odporne na różne infekcje. Często nieodpowiedzialna wizyta cioci, która ma „tylko niewinny katar”, dla niemowlęcia kończy się zapaleniem płuc. Nawet zjedzenie nieświeżej potrawy, które u osoby dorosłej wywołuje jedynie uczucie dyskomfortu w jamie brzusznej, u dziecka prowadzi do torsji i biegunki.

Co może spowodować wymioty?

U niemowląt do wymiotów dochodzi bardzo często. Wystarczy, jeśli po karmieniu nie zostanie przytrzymane w pozycji pionowej do czasu, aż odbije mu się powietrze połknięte podczas ssania. Dlatego, po karmieniu najlepiej kłaść niemowlę na boku, aby się nie udusiło, gdyby pokarm się ulał. U starszych dzieci wymioty zdarzają się z innych przyczyn. Występują jako reakcja na silny stres, czy wypadek – może wtedy pojawić się też gorączka i ból brzucha (np. choroba szkolna przed klasówką). Kiedy dziecko zje za dużo słodyczy lub długo kręci się na karuzeli, również może je zemdlić i wystąpią torsje. Niektóre szkraby cierpią na chorobę lokomocyjną. Dużo poważniejszą przyczynę wymiotów stanowi jednak zatrucie pokarmowe. Towarzyszy mu często biegunka i osłabienie całego organizmu. Wymioty może również spowodować grypa jelitowa lub choroba zakaźna. Żadnych objawów u dziecka nie wolno zatem lekceważyć.

Pierwsze objawy odwodnienia organizmu

Podczas częstych wymiotów może łatwo dojść do odwodnienia, które jest bardzo niebezpieczne, szczególnie u dziecka. Odwodnienie polega nie tylko na niedoborze wody w organizmie, ale również niezbędnych elektrolitów, które biorą udział we wszystkich procesach fizjologicznych. Pierwsze objawy można rozpoznać stosunkowo łatwo – dziecko jest spragnione, zmniejsza się częstotliwość i ilość oddawanego przez nie moczu, który staje się ciemno-żółty, zapadają się również gałki oczne. Szkrab jest słaby, apatyczny, senny, może mieć zawroty głowy. W cięższych przypadkach występują drgawki, utrata przytomność, a nawet śpiączka. U niemowląt zapada się ciemiączko.

Skutki odwodnienia organizmu

Jeśli dojdzie do odwodnienia, jego skutki mogą okazać się tragiczne. U dziecka woda stanowi 75% masy ciała, natomiast u noworodka aż 80%. W płynach organizmu człowieka (krwi, osoczu, płynach tkankowych), oprócz wody znajdują się również jony różnych soli (elektrolity), które pełnią kluczową funkcję w gospodarce wodno-elektrolitowej. Na przykład niedobór potasu wywołuje skurcze mięśni i zaburzenia pracy serca, zaś sodu – bóle głowy, senność i zmęczenie. Dlatego znaczny ubytek wody i elektrolitów w organizmie szybko doprowadza do zaburzenia pracy serca dziecka, spadku ciśnienia krwi, niewydolności nerek i w końcu do śmierci.

Pomoc

Przy częstych wymiotach należy dziecko jak najczęściej poić, np. herbatką z mięty. Dobrze jest uzupełniać niedobór elektrolitów w organizmie, podając dziecku specjalne napoje wzbogacone o odpowiednie składniki, np. orsalit. Na stronie www.orsalit.pl znaleźć można duży wybór preparatów przywracających równowagę wodno-elektrolitową, przeznaczonych specjalnie dla dzieci, o różnych smakach i kolorach.

 
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge