Wybieramy foteliki samochodowe dla najmłodszych

0
6
Wybieramy foteliki samochodowe dla najmłodszych

Na co warto zwrócić uwagę, kupując fotelik samochodowy dla niemowlaka? Dla wielu kupujących ważnym kryterium może być wygląd i cena fotelika, jednak najważniejszym zawsze powinno być bezpieczeństwo i wygoda dziecka. Na rynku dostępny jest szeroki asortyment różnych modeli fotelików, co pozwala rodzicom dopasować je do własnych oczekiwań. Nierzadkie są takie udogodnienia, jak fotelik, który rośnie wraz z dzieckiem i może być stosowany dla dzieci o wadze do 36 kg. Pozostaje jednak pytanie, czy takie praktyczne rozwiązania przedkłada my nad testy bezpieczeństwa, czy priorytetem pozostają dla nas te drugie?

Fotelik samochodowy potrzebny jest dziecku już od pierwszych dni jego życia. To w nim maluszek wróci wraz z mamą ze szpitala i będzie podróżował wraz z rodzicami przez kolejnych kilka miesięcy. Warto więc dołożyć wszelkich starań, by te podróże przebiegały bez przeszkód i zagwarantować dziecku maksimum bezpieczeństwa.

Na jakie ryzyko narażone jest niemowlę?

U noworodków oraz małych dzieci układ szkieletowy jest bardzo delikatny. Kręgosłup tak naprawdę dopiero kształtuje się u maluszków, a jego wszelkie urazy mogą prowadzić do poważnych konsekwencji. Dlatego tak istotne jest, by dziecko miało w samochodzie odpowiednią pozycję, która zapewni mu pełne bezpieczeństwo. Nieodpowiednio ułożony maluszek może doznać uszkodzenia kręgosłupa (szczególnie narażone są kręgi szyjne) lub upośledzenia wydolności płuc, które w konsekwencji może prowadzić nawet do SIDS.

Wybierając właściwy foteli, chronimy życie i zdrowie dziecka. Gwarantujemy mu również wygodę podczas podróży, co jest niezwykle istotne dla komfortu jego oraz jego opiekunów. Nie ma bowiem chyba nic gorszego niż nieustający płacz dziecka podczas jazdy samochodem.

Tyłem, czy przodem do kierunku jazdy?

Fotelik samochody powinien gwarantować podczas jazdy ochronę delikatnego ciała maluszka. W przypadku małych dzieci szczególne istotne jest właściwe podparcie dla głowy i kręgosłupa dziecka. Na urazy podczas gwałtownego hamowania najbardziej narażone są maluszki, które nie trzymają jeszcze samodzielnie głowy. Przerzucanie ciężaru z oparcia fotelika na kręgi szyjne dziecka jest bardzo niebezpieczne. Dlatego foteliki dla najmłodszych skonstruowane są w taki sposób, by niemowlęta jeździły tyłem do kierunku jazdy. Wtedy obciążenia są znacznie mniejsze, a maluszek ma zapewnioną właściwą pozycję.

Bezpieczeństwo w samochodzie

Istnieje wiele innych kryteriów, które należy brać pod uwagę podczas wyboru fotelika. Właściwe mocowanie pasem poprawia bezpieczeństwo dziecka w samochodzie. Warto jednak zastanowić także nad tym, jak zapewnić stabilność fotelika podczas jazdy. Doskonałą opcją może być wybór fotelika z bazą ISOFIX-u. Odpowiednie modele oferuje sklep z fotelikami samochodowymi. Baza zdecydowanie ułatwia montaż fotelika w samochodzie, ograniczając go do wpięcia fotelika w zamocowaną w samochodzie bazę. Fotelik zyskuje większą stabilność, a dziecko bezpieczeństwo.

Warto pamiętać, że każdy dostępny w sprzedaży fotelik powinien być kompatybilny z europejską normą homologacyjną ECE R44/04 lub ECE R129, określaną jako i-Size. Ma to zagwarantować dzieciom większą ochronę w trakcie wypadku. Kierując się bezpieczeństwem dziecka, warto też zwrócić uwagę na testy ADAC fotelików. Im więcej czytamy i porównujemy, im więcej wiemy na temat fotelików, tym lepiej jesteśmy w stanie zapewnić dziecku bezpieczeństwo w czasie jazdy.

 
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge