Wybór wózka dziecięcego jest trudny, a przecież najważniejszy. Wynika to z faktu, że akurat na ten zakup wydajemy zwykle najwięcej pieniędzy. Wózek służyć będzie każdego dnia, przez stosunkowo długi czas. Nie chcemy zatem, by koszt rzędu kilkuset bądź nawet ponad tysiąca złotych, okazał się być nietrafioną inwestycją. Trudność w wyborze sprawia fakt, że kupując pierwszy wózek dla dziecka nie mamy doświadczenia, co będzie nam najbardziej odpowiadało, jaka konstrukcja sprawdzi się lepiej i pozwoli swobodnie przemieszczać się po mieście czy też zapakować wózek do bagażnika samochodowego.
Analiza przed zakupem
W pierwszej kolejności ustalamy budżet, w jakim chcemy się zmieścić, a następnie szukamy w gamie produktów, które mieszczą się w ustalonych przez nas kosztach. Oglądanie czegoś droższego, ot dla porównania, może skutkować tym, że budżet przekroczymy bądź wybierając coś tańszego będziemy już zawsze niezadowoleni.
Zwracamy uwagę na teren, w jakim będziemy poruszać się z wózkiem. Na chodnikach i alejkach, w terenach miejskich, z powodzeniem sprawdza się mniejszy i lżejszy wózek, o średnich kołach, niekoniecznie bardzo mocno skrętnych. Nierówne drogi i ścieżki leśne wymagają konstrukcji trwalszej, o wyższym poziomie amortyzacji. Do tego duże koła. Gdy nawierzchnia nie jest jednolita i czeka nas spacer po chodniku na zmianę ze ścieżkami leśnymi, dobrze sprawdzi się wózek, który z przodu na mniejsze koła, a do tego przekładaną rączkę. W ten sposób dostosujemy go do terenu, nie martwiąc się o komfortowy spacer dziecka.
Nie mniej ważny aspekt, to miejsce, gdzie będzie trzymany wózek. Wielkość nie ma znaczenia, gdy dysponujemy garażem, dużym domem lub miejscem na klatce. W mieszkaniu zaś trzeba stawiać na konstrukcje mniejsze, umożliwiające sprawne złożenie wózka i zajmujące jak najmniej miejsca. Ten ostatni aspekt jest także ważny, gdy często podróżujemy samochodem. Wózek musi mieścić się w bagażniku, a najlepiej, gdyby poza nim zostało jeszcze wolne miejsce na inne rzeczy.
Stelaż i waga
Przy częstych wyjazdach warto rozważyć zakup wózka, którego stelaż można zostawić w samochodzie, a do domu wnosi się jedynie gondolę. W przypadku konieczności wnoszenia wózka po schodach, ogromną rolę odgrywa jego waga. Założenie, że damy sobie radę za każdym razem z konstrukcją, która waży kilkanaście kilogramów, jest błędnym. Do tego trzeba przecież doliczyć wagę dziecka, które szybko rośnie i każdy kolejny kilogram odczujemy na swoich barkach. Dosłownie i w przenośni. Wnoszony często wózek powinien być możliwie lekki.
Trwałość i funkcjonalność
Trwałość to podstawa, bowiem wózek służyć będzie każdego dnia, a być może nawet przejmie go kolejne dziecko. Do tego funkcjonalność. Nie tylko lekkość i poręczność, ale chociażby odpinana tapicerka, którą łatwo wyprać i całość można swobodnie utrzymać w czystości.
Na rynku dostępne są wózki trójkołowe oraz czterokołowe. Te pierwsze bywają bardziej zwrotne, ale trzeba większą uwagę przykładać do tego, by nie obciążać jednego koła, co może skutkować przewróceniem się.
Znajdziemy także konstrukcje, dzięki którym można pozwolić sobie na wykorzystanie jednego wózka dla dwójki dzieci urodzonych rok po roku. To wózki z możliwością dokupienia dodatkowego siedziska, montowanego jedno pod drugim bądź obok siebie.
Wizyta w sklepie powinna dać nam czas na dokładne zapoznanie się z poszczególnymi elementami, ale i przetestowanie wózka. Pod względem jego wagi, łatwości składania i rozkładania, możliwości, dodatkowych funkcjonalności i tych aspektów, które są dla nas najważniejsze.