Wolnoobrotowa wyciskarka do soków. Czy wiesz jak się nią posługiwać?

0
136

Zdrowe, smaczne i pożywne soki owocowo warzywne powinny wchodzić w skład dobrze zbilansowanej diety. Bardzo istotne jest to, w jaki sposób soki są przygotowywane. Jeśli zależy nam na zdrowiu naszych bliskich, zrezygnujemy z kupowania gotowych soków na rzecz tych, które można zrobić samodzielnie. Bardzo istotne jest kontrolowanie, co gości na naszych stołach. Tylko w ten sposób będziemy w stanie zapewnić zdrowie sobie i swojej rodzinie.

Panuje powszechnie przekonanie o tym, że soki owocowo warzywne są zdrowe i jako takie, powinny być wprowadzane do naszej diety. Tymczasem okazuje się, że nie wszystkie produkty opatrzone etykietą „sok” warte są naszej uwagi. Cześć z tych, które dostępne są w sklepach, zawiera wiele szkodliwych dodatków. Mogą pojawiać się wśród nich barwniki, konserwanty, a także spore ilości cukrów.

Czym zastąpić takie soki?

Najlepszą opcją jest samodzielne przygotowywanie soków z owoców i warzyw, w które, jeśli tylko istnieje taka możliwość, zaopatrzymy się u sprawdzonego źródła. Może to być pobliski warzywniak, ekologiczne gospodarstwo rolne albo sad zaprzyjaźnionego sąsiada. W niektórych miastach zdrowe warzywa i owoce można kupić też na targu. W innych warto poszukać sklepu, w którym sprzedawane są wyłącznie ekologiczne produkty.

Mając dostęp do zdrowych produktów rolnych, warto pomyśleć o dobrej jakości urządzeniu, które pozwoli na przygotowanie smacznych i wartościowych pod względem składu soków. Co to za urządzenie? Najodpowiedniejsza będzie wyciskarka do soków. Zależnie od upodobań możesz zdecydować się na wyciskarkę jednoślimakową lub dwuślimakową, poziomą lub pionową.

A z czego warto zrezygnować? Zdecydowanie z sokowirówki. Przygotowane w niej soki szybko rozwarstwiają się, są wodniste oraz pozbawione wielu wartościowych składników odżywczych. Tymczasem soki z wyciskarek są gęste, treściwe i pożywne. Są też bogate w witaminy, minerały i wiele ważnych dla funkcjonowania ludzkiego organizmu fitozwiązków.

Wybór wyciskarki

Zanim ostatecznie zdecydujemy o wyborze wyciskarki, powinniśmy sami przed sobą odpowiedzieć na kilka ważnych pytań:

  1. Jak często urządzenie będzie używane?
  2. Ile soku będziemy wyciskać jednorazowo?
  3. Z jakich produktów będzie wyciskany sok?
  4. Czy potrzebne będą dodatkowe funkcje urządzenia (przygotowywanie lodów, sorbetów, masła orzechowego)?
  5. Ile czasu możemy poświęcić na wyciskanie soku?
  6. Jaka jest kwota, którą możemy przeznaczyć na zakup sprzętu?

Znając odpowiedzi na te pytania, znacznie łatwiej dobierzemy wyciskarkę do swoich potrzeb. Warto przy tym pamiętać, że różnice pomiędzy urządzeniami wynikają z ich budowy. Wyciskarki poziome mają wałek (określany również ślimakiem) ułożony w poziomie, natomiast pionowe w pionie. Z tego względu wyciskanie znacznie łatwiej przebiega w tej drugiej. W wyciskarce pionowej wyciskane owoce i warzywa nie wymagają popychania. Wystarczająco dobrze działa tutaj grawitacja.

Wyciskarka dwuślimakowa daje bardzo wartościowy pod względem smaku sok, jednak działa dużo wolniej niż jednoślimakowa. Atutem wielu wyciskarek jednoślimakowych jest też duży otwór, dzięki czemu można wyciskać całe owoce. W nich również uzyskamy wartościowy i bogaty w składniki odżywcze sok.

Kiedy już wyciśniesz sok

Sok z wyciskarki jest bardzo smaczny i pożywny. Jest też gęsty, treściwy i sycący. Zawiera w sobie wiele cennych składników odżywczych. Wolnoobrotowe wyciskarki podczas wyciskania soku nie nagrzewają go, dlatego nie powodują utraty tych składników. Sok jest zatem bogaty w witaminy, minerały, żywe enzymy roślinne i inne cenne związki.
Przygotowany w wolnoobrotowej wyciskarce sok nadaje się do natychmiastowego spożycia. Zamknięty w szczelnym pojemniku może być też przechowywany w lodówce bez utraty wartościowych składników odżywczych, jednak nie dłużej niż przez 48 h.

Utrzymuj wyciskarkę w czystości

Wiele osób narzeka, że mycie wyciskarek jest bardzo uciążliwe. Na rynku dostępne są jednak modele, które utrzymuje się w czystości stosunkowo łatwo. Po zakończonym wyciskaniu powinno wystarczyć mycie części urządzenia pod bieżącą, ciepłą wodą. Jeśli natomiast kończymy wyciskanie jednego soku i chcemy wyciskać kolejny, wystarczy, jeśli wlejemy do urządzenia 2 szklanki ciepłej wody i włączymy je, by dobrze się przepłukało. Warto pamiętać, że dbałość o wyciskarkę, jej regularne mycie i czyszczenie wpłynie na wydłużenie żywotności urządzenia.

Sposób użytkowania

Na wydłużenie żywotności wpływa również sposób wyciskania owoców i warzyw. Najkorzystniejsze jest pojedyncze wyciskanie składników. Jeśli wkładasz do urządzenia jabłko, poczekaj, aż wyciskarka do końca wyciśnie z niego sok. Dopiero po zakończeniu wyciskania soku z jednego warzywa lub owocu, wkładaj do urządzenia następny składnik. Takie postępowanie uchroni górną pokrywę wyciskarki (która jest jedną z najczęściej uszkadzanych części) przed pęknięciem.

Gwarancja

Dobrej jakości wyciskarki wolnoobrotowe nie należą do tanich urządzeń. Wielu producentów rekompensuje swoim klientom koszt urządzenia długim okresem gwarancji. Najlepsze firmy oferują 10-letni okres gwarancji na całe urządzenie, z wyjątkiem uszczelek. Zanim kupimy urządzenie, warto też sprawdzić inne warunki gwarancji. Najkorzystniejszy będzie serwis door to door. Wtedy unikniemy konieczności jeżdżenia do serwisu, zrobi to za nas opłacony przez sprzedawcę urządzenia kurier.

Zwrot w kierunku zdrowego żywienia spowodował, że szukamy lepszej alternatywy dla soków sprzedawanych w sklepie. Stąd duże w ostatnich latach zainteresowanie wolnoobrotowymi wyciskarkami do soku.

 
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge