Urlop za granicą – o czym należy pamiętać?

0
111
Urlop za granicą - o czym należy pamiętać?

Coraz więcej Polaków decyduje się na urlop za granicą. Jednak dalekie wojaże wymagają też podjęcia szczególnych środków ostrożności. Obecnie wiele kierunków można określić jako rejony stwarzające zagrożenie. O czym nie wolno zapomnieć, wybierając się w taką podróż?

Obierając na urlop za granicą dalekie kierunki, musisz liczyć się z tym, że nie zawsze będą to w pełni bezpieczne kraje. Niektóre z nich mogą być zagrożone terroryzmem, w innych cały czas mają miejsce niepokoje, które mogą stwarzać zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. Obecnie nawet podróżowanie do niektórych krajów  europejskich staje się ryzykowne. Warto przygotować scenariusze działania na wypadek sytuacji kryzysowych.

Korzystaj z ogólnodostępnych informacji

Jeśli chcesz zapewnić bezpieczeństwo sobie i swojej rodzinie, przed podjęciem decyzji o wyjeździe, zbierz jak najwięcej informacji o docelowym miejscu podróży. Słuchaj wiadomości przekazywanych przez media, poszperaj w internecie, sprawdź też stronę Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Znajdziesz tam listę krajów z opisami oraz aktualnymi ostrzeżeniami dla podróżnych. Jeśli w kraju, do którego wybierasz się na urlop za granicą dzieje się coś złego, na pewno znajdziesz tam o tym informację. Wiadomości monitoruj na bieżąco, a zacznij najlepiej jeszcze przed zakupem biletu. W razie niepokojących doniesień będziesz mógł zmienić cel swojej podróży.

Poznaj kraj, do którego się wybierasz

Jeśli wiesz już, że ma żadnych przeciwwskazań, by jechać w obranym przez Ciebie kierunku, postaraj się dobrze poznać cel swojej podróży. Ryzykowne sytuacje mogą wynikać nie tylko z niebezpieczeństw czyhających na miejscu, ale również z nieznajomości kultury tubylców. Warto wiedzieć, czego można spodziewać się w tym kraju i jakie panują tam zwyczaje. Dobrze też byłoby nauczyć się, choć podstawowych zwrotów w ich języku.

Planując urlop za granicą, sprawdź przepisy w miejscu docelowym

Przede wszystkim musisz wiedzieć, jakie przepisy wjazdowe obowiązują w kraju, który jest celem Twojej podróży. Jeśli będą potrzebne jakieś dokumenty, musisz koniecznie wiedzieć jakie. Przygotuj je wcześniej, by uniknąć stresu w ostatniej chwili. Jeśli do wjazdu na terytorium kraju potrzebna będzie wiza, formalności w celu jej uzyskania musisz rozpocząć odpowiednio wcześniej. Jeśli wybierasz się w podróż samochodem, sprawdź też, jakie przepisy drogowe obowiązują w kraju docelowym oraz wszystkich, które mijać będziesz po drodze.

Formalności jeszcze w Polsce

Planując urlop za granicą, pamiętaj o sprawdzeniu ważności paszportu. Jeśli podróżujesz po krajach europejskich, być może ten dokument nie będzie Ci potrzebny, zdecydowanie lepiej jednak, jeśli wyrobisz go dziecku. Pamiętaj, w dowodzie osobistym nie ma wpisu, że jesteś opiekunem prawnym dziecka, lepiej więc mieć inny dokument, który potwierdzi taki stan rzeczy.

Kolejna sprawa to uzyskanie dla wszystkich członków rodziny karty EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego), jeśli podróżujemy po Europie. Urlop za granicą wiąże się też z koniecznością wykupienia ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków oraz kosztów leczenia.

Dobrą praktyką jest zabieranie w podróż karty kredytowej. Może się bowiem zdarzyć, że gotówka, którą przygotujecie na wyjazd, będzie niewystarczająca. Nieprzewidziane okoliczności lub konieczność wizyty u lekarza może sporo kosztować. Nawet jeśli wykupicie ubezpieczenie, w praktyce najczęściej koszty leczenia będziecie musieli pokryć sami, a później zostaną one zwrócone przez ubezpieczyciela.

Wyjazd zagraniczny wiąże się z wieloma obowiązkami, z  których część należy wypełnić jeszcze w naszym kraju. Warto przed wyjazdem sprawdzić adresy placówek dyplomatycznych zlokalizowanych najbliżej miejsca pobytu. To sprawy, których nie wolno zaniedbać. Tylko wtedy urlop za granicą będzie naprawdę bezpieczny.

 
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge