W pochwie naturalnie występuje śluz. Jego konsystencja i kolor może się zmieniać w zależności od tego, w jakim akurat momencie cyklu menstruacyjnego jest kobieta. Dlatego występowanie wydzieliny w pochwie nie powinno niepokoić. Dopiero, gdy patologicznie się zmienia jej kolor i konsystencja oraz towarzyszą temu pieczenie i ból, należy się zaniepokoić, gdyż może to oznaczać rozwijającą się infekcję intymną.
O czym świadczy pojawienie się upławów?
Upławy to zmieniona pod wpływem zakażenia grzybami, bakteriami lub wirusami wydzielina z pochwy. W zależności od tego, co jest przyczyną zakażenia upławy mogą mieć konsystencję grudkowatą lub wręcz przeciwnie, mogą być o wiele rzadsze niż normalnie występująca wydzielina z pochwy. Przykładowo przy infekcji grzybiczej upławy są najczęściej grudkowate i mają biały kolor. W przypadku infekcji, które zostały wywołane przez wirusy i bakterie, upławy mogą mieć kolor żółty, zielony, brunatny lub lekko różowe zabarwienie. Dodatkowo może wystąpić brzydki „rybi” lub „metaliczny” zapach oraz pasma krwi lub ropy.
Co zrobić, kiedy pojawią się upławy i jak ich unikać?
Kiedy już wystąpią upławy najlepiej udać się do ginekologa, który dokładnie określi, co jest ich przyczyną i przypisze odpowiednie lekarstwa. Jest to ważne z uwagi na to, że każdy rodzaj infekcji intymnych leczy się inaczej. W czasie kuracji można wesprzeć się przyjmując produkty probiotyczne, które zawierają szczepy „dobrych” bakterii, które odpowiadają za utrzymanie właściwego poziomu flory bakteryjnej.
Po zakończeniu kuracji bardzo ważne jest odpowiednie dbanie o higienę intymną. Do mycia należy używać przede wszystkim płynów o dostosowanym do okolic intymnych pH. Dobrze jest też mieć osobny, czysty ręcznik do osuszania się po myciu. Nie można też zapominać, że dla utrzymania prawidłowej higieny miejsc intymnych ważna jest dobrze dobrana bielizna.
Jeżeli występuje problem nawracających upławów można profilaktycznie przyjmować produkty probiotyczne, a do mycia wybierać apteczne kosmetyki, które zawierają środki łagodzące oraz zmniejszające ryzyko nawrotu infekcji intymnej.