Ubezpieczenie podróży zagranicznej. O tym warto pamiętać!

0
64

Jeśli zastanawiasz się, czy wykupić ubezpieczenie podróży zagranicznej, ten artykuł zdecydowanie jest dla Ciebie. W dużym skrócie postaram się odpowiedzieć na pytania, kiedy przydaje się taka polisa i przed czym może Cię ustrzec. Dowiesz się też, na co zwrócić szczególną uwagę przy jej wyborze i kiedy będziesz musiał przygotować się na większy wydatek.

Ubezpieczenie podróży zagranicznej nie jest obowiązkowe. O tym, że jednak się przydaje, przekonało się już wiele osób. Prawda jest taka, że doceniają ją głównie ci, którzy musieli w przeszłości z niej korzystać, a także ci, którzy niestety nie wykupili przed wyjazdem polisy, przez co musieli liczyć się ze sporym wydatkiem na leczenie.

Czym jest polisa podróży zagranicznej?

Choć wiele osób przed wyjazdem zastanawia się, czy w ogóle wykupić takie ubezpieczenie, warto pamiętać, że w przypadku wystąpienia nieprzewidzianych okoliczności, takich jak choroba, czy wypadek zagwarantuje ono pomoc medyczną oraz w razie konieczności, transport do Polski.

Brak polisy oznacza, że wszelkie koszty leczenia oraz transportu chorego do naszego kraju podróżujący będzie musiał pokryć z własnej kieszeni. O tym, że są to niemałe kwoty, nie trzeba chyba przekonywać. Nierzadko z własnej kieszeni należy wyciągnąć kilkadziesiąt, a niekiedy nawet kilkaset tysięcy złotych.

Co daje ubezpieczenie podróży zagranicznej?

Polisa gwarantuje spokojną podróż. Daje komfort, o który trudno w przypadku braku ubezpieczenia. Warto pamiętać, że choroba i wypadek, choćby tak błahy, jak kontuzja podczas górskiej wędrówki czy jazdy na rowerze może przydarzyć się wszędzie i każdemu. O ile poradzenie sobie z takim zdarzeniem w Polsce nie stanowi problemu, o tyle za granicą jest już zupełnie inaczej. Może pojawić się szereg barier i problemów, w tym: bariera językowa oraz koszt leczenia.

Ubezpieczenie podróży zagranicznej może mieć różny zakres w zależności od oczekiwań osoby ubezpieczanej. Nierzadko oprócz opieki medycznej obejmuje też NNW, OC, pomoc tłumacza, ubezpieczenie bagażu, a także pomoc na wypadek zagubienia dokumentów.
Wybierając polisę, warto skontaktować się z ubezpieczycielem, podając przy tym takie informacje jak:

  • Cel podróży
  • Termin wyjazdu i powrotu
  • Ewentualne choroby przewlekłe
  • Aktywności fizyczne i sporty ekstremalne uprawiane przez osobę ubezpieczaną.

Koszt ubezpieczenia może zależeć od wyniku ankiety.

EKUZ a ubezpieczenie podróży zagranicznej

Decydując się na wyjazd zagraniczny, część podróżujących polega na Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Kartę taką może wyrobić każdy ubezpieczony w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Co daje EKUZ? Przede wszystkim gwarantuje udzielenie niezbędnej pomocy medycznej, jednak jedynie w zakresie świadczeń, jakie udzielane są nieodpłatnie na terenie konkretnego kraju.

EKUZ obowiązuje na terenie Unii Europejskiej, Islandii, Liechtensteinu, Norwegii i Szwajcarii. Warto pamiętać też, że korzystając z EKUZ, prawdopodobnie będziemy musieli pokryć koszty leczenia z własnej kieszeni, a o ich refundację ubiegać się po powrocie do kraju. Zupełnie inaczej działa ubezpieczenie podróży zagranicznej, które zazwyczaj oferuje znacznie szerszy zakres usług, w tym pokrycie kosztu transportu medycznego do kraju.

Wybór polisy

Decydując się na zakup ubezpieczenia, musimy określić, jaki zakres ochrony nas interesuje. Należy wymienić sporty ekstremalne oraz aktywności fizyczne, które będziemy uprawiać w kraju docelowym. Warto też zapoznać się dokładnie z OWU (ogólne warunki ubezpieczenia) polisy, a także pamiętać o obowiązujących obostrzeniach.

Ubezpieczyciel nie zdecyduje się na wypłatę polisy, jeśli podróżujący ulegnie wypadkowi, będąc pod wpływem środków odurzających albo alkoholu. Problem może rodzić także zatajenie tego, że pozostajemy pod stałą opieką medyczną lub borykamy się z chorobami przewlekłymi. Jeśli ujawnimy to przed podpisaniem polisy, być może wzrośnie cena ubezpieczenia, zyskamy za to pewność, że w przypadku wystąpienia dolegliwości związanych z chorobą, udzielona zostanie pomoc medyczna.

O czym jeszcze warto pamiętać, decydując się na ubezpieczenie podróży zagranicznej? Szczegółowe informacje można uzyskać już podczas rozmowy z ubezpieczycielem, który pomoże dobrać zakres polisy do potrzeb osoby ubezpieczanej.

 
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge