Kim jest trycholog i kiedy warto skorzystać z jego pomocy?

0
108

Nazwa dziedziny medycyny „trychologia” wzięła swój początek od greckiego słowa trikhos, czyli włos. Jej narodziny datuje się na 1860 rok, kiedy to profesor Wheeler rozpoczął swoje badania nad wypadaniem włosów. To był dopiero początek rozwoju tej nauki. Niedługo po tym wydarzeniu grupa lekarzy założyła Kolegium badań chorób włosa, znane bardziej jako Institute of Trichologists. Badano tam i diagnozowano nie tylko przyczyny wypadania włosów, ale także szereg innych schorzeń skóry głowy oraz włosa.

Choć trychologia jest bardzo młodą i mało jeszcze mało znaną dziedziną nauki, dla osób borykających się z chorobami skóry głowy lub problemami z włosami, niezwykle istotne jest, że mogą liczyć na pomoc specjalisty. Jak się nazywa taki specjalista i gdzie można go znaleźć?

Kim jest trycholog?

Skoro powiedzieliśmy sobie, że trychologia to dziedzina nauki zajmująca się chorobami skóry głowy i włosa, to jak nietrudno się domyślić, specjalista diagnozujący te choroby to właśnie trycholog. Wiele osób sądzi, że trycholog jest lekarzem, podobnie jak dermatolog, czy alergolog. Nic bardziej mylnego.

Trycholog to specjalista, który zajmuje się tylko i wyłącznie skórą głowy oraz włosami, nie zaś innymi problemami skórnymi. Nie jest on jednak lekarzem. Jego zadaniem jest analiza stanu skóry głowy, cebulek włosów oraz samych włosów, wyjaśnienie przyczyn dolegliwości oraz zalecenie indywidualnie dostosowanego do określonego przypadku sposobu postępowania.

Współczesna trychologia

We wstępie wspomniano, że dziedzinę tę zapoczątkowały badania Wheelera nad wypadaniem włosów. Dziś trychologia próbuje rozwiązywać znacznie więcej problemów dotyczących skóry głowy. Wśród nich wymienić należy między innymi: łysienie, łuszczycę, łupież, suchą skórę głowy, łojotokowe zapalenie skóry głowy, podrażnienie skóry głowy oraz nadmierne przetłuszczanie się włosów i skóry głowy. Jeśli zatem trapi Cię jedno z opisanych wyżej schorzeń lub problemów, powinieneś wiedzieć już, do kogo należy się udać po poradę.

Nie tylko choroby

Warto zapamiętać, że trycholog pomocny będzie nie tylko podczas zmian chorobowych. Do specjalisty udajemy się także wtedy, kiedy włosy zostały zniszczone na skutek zbyt intensywnego działania związków chemicznych, zabiegów polegających na farbowaniu, związanych z działaniem na włosy wysoką temperaturą, suszeniem itd. Nawet codzienne czynności na włosach mogą obniżać ich kondycję. Trycholog doradzi, jakie zabiegi pielęgnacyjne warto wtedy stosować, a jakich warto unikać.

Wizyta u specjalisty

Kiedy po raz pierwszy wybieramy się po poradę do specjalisty, wielu z nas zastanawia się, jak taka wizyta będzie przebiegać. W przypadku wizyty w gabinecie trychologicznym musimy liczyć się z tym, że specjalista zrobi z nami krótki wywiad. Zapyta o aktualne badania krwi oraz ewentualnie o to, czy ktoś z rodziny borykał się z podobnym problemem. Gabinet prawdopodobnie wyposażony będzie w mikrokamerę do badania skóry głowy oraz włosów, monitor, na którym będzie można oglądać wyniki tych badań, a także rozmaite preparaty.

Jak widać, wizyta u trychologa nie wygląda strasznie. Badanie jest bezbolesne, a efekty leczenia przez specjalistę mogą przynieść zdecydowanie lepsze rezultaty, niż próby samodzielnego rozwiązania problemu.

 
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge