Sucha karma dla psa – jak wybrać odpowiedni produkt dla pupila

0
67

Sucha karma to część z diety naszego pupila. Zdania co do jej podawania są podzielone, ale mimo wszystko nie unikniemy takiego produktu w 100%. Częściowo i tak znajdzie się w jadłospisie czworonożnego przyjaciela, dlatego warto zadbać o to, by dobrze taką karmę dobrać. Uwzględnić potrzeby psiaka, jego aktywność, masę ciała czy wiek, a także alergie, które coraz częściej dotykają naszych pupili. Jak wybierać suche karmy?

Skład to podstawa

Od dawna uczy się nas, że podczas zakupów mamy zwracać uwagę na skład zawarty na opakowaniu poszczególnych produktów. To naprawdę najlepsze źródło informacji! To samo tyczy się karm dla psów. Na bok odkładamy zatem marketingowe hasła, promocyjne ceny, które są tak niskie, że aż trudno w to uwierzyć czy kolorowe opakowania, które działają na zmysł estetyczny. Odwracamy opakowanie, nawet to najpiękniejsze i najdroższe, i szukamy opcji „skład”. Co może się w nim znaleźć, a czego warto unikać?

Na pierwszym miejscu wymieniany jest zawsze składnik, którego w karmie znajduje się najwięcej. Początkiem dobrego wyboru będzie zatem karma, w której składzie od razu znajdziemy mięso. Oczywiście inne składniki też się liczą, a do tego dochodzi ich zawartość, jednak mięso staje się podstawą zakupowego sukcesu. Wracając do zawartości, o niej również nie zapominajmy, bo co z tego, że wartościowy składnik jest na liście, ale po wczytaniu się w szczegóły okazuje się, że jest go tylko kilka %? Mięsa w suchej karmie powinno być przynajmniej 26%. Dopuszcza się również mączkę mięsną, której jednak nie można mylić z mączką mięsno-kostną, gdzie mamy kości z fragmentami mięsa i tłuszczu, czyli pozostałości po rozbiórce mięsa. Najlepiej zatem trzymać się opcji = MIĘSO.

Kolejny element to zboża, których powinniśmy unikać. Zboża niestety należą do składników alergennych i najczęściej sprawiają problemy naszym pupilom. Są ciężkostrawne i mało w nich składników odżywczych. Goszczą często w składzie, bo pozwalają tanio zwiększyć objętość karmy. Jeśli już wybieramy karmę suchą ze zbożami, niech będą to owies bądź ryż. Eliminujemy od razu pszenicę i kukurydzę.

Dalej powinny nas interesować warzywa, owoce oraz zioła. To naturalne źródła najcenniejszych substancji, które są niezbędne psom. To zupełnie tak, jak w przypadku diety człowieka. Jeśli dla siebie przygotowujemy jadłospis na bazie produktów nie wysoko przetworzonych, możliwie naturalnych, odpowiednich jakościowo i obfitujących tylko w wartościowe składniki, swoim pupilom fundujmy karmy wybierane równie pieczołowicie.

Kształty i kolory

Karmy kuszą na reklamach nas samych, bo mają fantastyczne kształty i kolory. Przestają zatem przemawiać do nas szaro-bure kulki o nieregularnych kształtach. Zaczynamy wybierać te małe „kości” – różowe, zielone, żółte, czerwone. Niby ładnie wyglądają, niby ładnie pachną, ale wciąż z największym naciskiem na ‘niby’. To tylko i wyłącznie wynik mocnego rozdrobnienia składników, by uzyskać dany kształt, a do tego zastosowania sztucznych aromatów i barwników. Takich substancji nasi pupile nie potrzebują. Poza tym psu jest raczej obojętne, w jakim kolorze jest jego karma. Pamiętajmy, że sucha karma ma być wartościowym pożywieniem stanowiącym część dobrze skomponowanej diety pupila. Niczym innym!

Cena idąca w parze z jakością

Nie przejdziemy obojętnie wobec ceny karmy. Nie dajmy się jednak zwieść pozorom, że najtańsza karma będzie nieodpowiednia, za to ta najdroższa nagle doda skrzydeł naszym zwierzakom. Oczywiście cena za kilogram, która jest zdecydowanie niższa od dostępnych na rynku produktów, powinna wzbudzić nasze podejrzenia, że daleko jej do jakiekolwiek jakości. Niestety to samo tyczy się wysokich cen.

Wybrana karma ma określoną wydajność, jak i sposób dawkowania. Jest też przeznaczona niekiedy dla konkretnych ras psów, uwzględnia ich masę ciała oraz aktywność. Nie chodzi zatem o to, by wybierać najdroższe produkty, ale brać pod uwagę ich skład, sposób dawkowania oraz przeznaczenie, i dopiero te elementy należy porównywać z ceną, oceniając ostatecznie wydajność i opłacalność zakupu danego produktu.

Psi przyjaciele są nam wierni do końca swoich dni, dlatego miejmy dla nich równie dużo cierpliwości do wybierania wysokich jakościowo karm, które pozwolą zachować tych dni jak najwięcej.

 
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge