Stany zapalne jamy ustnej i dziąseł. Profilaktyka i leczenie

0
51
Stany zapalne jamy ustnej i dziąseł.

Stany zapalne jamy ustnej i dziąseł są najczęściej spowodowane niewłaściwą higieną jamy ustnej. Mogą być także wynikiem niektórych chorób, przyjmowanych leków, stosowanej diety czy niewłaściwie dopasowanej protezy. Objawem stanu zapalnego jest ból podczas spożywania posiłków, mycia zębów, a także krwawienie i nieprzyjemny zapach z ust. Leczenie polega na wyeliminowaniu czynnika wywołującego stan zapalny oraz łagodzeniu dolegliwości.

Najpopularniejszym podejściem terapeutycznym jest leczenie miejscowe. Dla osób dorosłych przeznaczone są złożone preparaty odkażające, zawierające około 60-70% etanolu. Stosowane się również pojedyncze zioła i mieszanki ziołowe w postaci naparów. Dla dzieci alternatywą są żele i spraye.

Składniki preparatów łagodzące stan zapalny

Do najpopularniejszych środków stosowanych w stanach zapalnych jamy ustnej i dziąseł należą:

  • antyseptyki, takie jak: dwuglukonian chlorheksydyny, chlorek cetylopirydyniowy, dichlorowodorek oktenidyny;
  • niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), np. diklofenak;
  • wyciągi z kwiatu rumianku, kory dębu, liścia szałwii, ziela arniki, kłącza perzu, ziela mięty pieprzowej, ziela tymianku;
  • olejki eteryczne: goździkowy, miętowy, tymiankowy, majerankowy, szałwiowy;
  • mentol.

Przykładem złożonego preparatu odkażającego, opartego na etanolowych wyciągach z ziół, jest płyn Dentosept (dostępny bez recepty).

Jakie działanie lecznicze wykazują preparaty?

Preparaty zawierające dwuglukonian chlorheksydyny, chlorek cetylopirydyniowy i dichlorowodorek oktenidyny wykazują działanie przeciwbakteryjne oraz przeciwgrzybicze. Diklofenak jest lekiem łagodzącym ból i stan zapalny. Preparaty bazujące na ziołowych wyciągach wykazują działanie antyseptyczne, ściągające oraz przeciwzapalne na błony śluzowe jamy ustnej. Olejki eteryczne działają antyseptycznie i przeciwzapalnie, a mentol odświeżająco, chłodząco, znieczulająco, jak również odkażająco i przeciwobrzękowo.

Postacie leku i zastosowanie

Preparaty łagodzące stany zapalne to przede wszystkim płyny do płukania jamy ustnej, zioła do zaparzania w saszetkach, a także żele, spraye oraz płyny do miejscowego stosowania w jamie ustnej (np. na dziąsła). Stosowane są w bakteryjnych i grzybiczych zapaleniach dziąseł i błon śluzowych jamy ustnej, aftach, skłonnościach do krwawienia z dziąseł, odleżynach w jamie ustnej (po protezach zębowych), powierzchniowym zapaleniu przyzębia, pomocniczo w parodontozie. Mogą być stosowane leczniczo i profilaktycznie, w przypadku ograniczonej możliwości klasycznej higieny jamy ustnej.

 
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge