Smycz smyczy nierówna, czyli o właściwym doborze tego akcesorium dla psa

0
38

Smycz to dla psa niezbędny element codzienności. Ma chronić jego, ma dawać możliwość właścicielowi nauki i kontrolowania zachowań pupila. Jednocześnie to bezpieczeństwo dla otoczenia, bo natury zwierzaka nic nie zmieni i trudno oczekiwać, że pies będzie zawsze grzecznie szedł przy nodze. Nie chodzi o to, by od razu mówić o wielkiej agresji, ale przynajmniej o tym, że chociażby małe dzieci mogą bać się psów kręcących się przy ich nóżkach. Jak zatem wybrać smycz odpowiednią?

Na co dzień, dla sportowca i nie tylko

Na rynku znajdujemy kilka rodzajów smyczy i wbrew pozorom nie różnią ich jedynie kwestie estetyczne. Różnice występują w zastosowanym materiale, grubości, wielkości karabińczyka, długości, a także pojawiających się udogodnień dla właścicieli. I właśnie tym elementom warto się przyglądać, oczywiście nie pomijając tak ważnej jakości.

Na początek to, co od razu rzuca się w oczy, czyli zastosowany materiał. Możemy wybrać smycze skórzane lub wykonane z materiału skóropodobnego. Są dość wytrzymałe, a przy tym estetyczne. Znajdziemy nawet wykonania eleganckie. Skórzane smycze mogą być szyte na płasko bądź na okrągło. Te ostatnie w środku posiadają wkładkę nylonową, która dodatkowo chroni przed rozdarciem. Minus skórzanych smycz? Jak to skóra – niewielka odporność na wilgoć i wodę, a także słaba ochrona przed gryzieniem. Zatem skórzane smycze powinny być przede wszystkim impregnowane, by dłużej posłużyły właścicielom, ale i czworonogom, ale jeśli pupile są zbyt temperamentni, warto rozważyć inny zakup.

Dla psów, które trudno utrzymać bez włożenia siły w kontrolę smyczy, nadają się smycze wykonane z taśmy. Dobrze się je trzyma, są odporne na uszkodzenia, przegryzienia, ale i radzą sobie z wodą. Trwałość oferują także smycze z linki, jednak te mogą boleśnie wrzynać się w ręce przy mocniejszym szarpnięciu psa.

Dla najbardziej niezdyscyplinowanych, dużych i ciężkich psów, najlepiej nadają się smycze z metalowego łańcuszka. Im nie są straszne praktycznie żadne pociągnięcia czy szarpnięcia. Właściciel jednak musi liczyć się z większą wagą i materiałem, który zimą nie jest zbyt przyjemny w dotyku.

Dla miłośników joggingu czy wypraw rowerowych przydadzą się specjalne smycze – z wygodnym uchwytem zakładanym na rękę – dla amatorów biegania, ze specjalnym pałąkiem chroniącym przed wpadnięciem psa pod koła – dla zapalonych kolarzy. Z kolei na czas prezentacji podczas wystaw, koniecznie trzeba dobierać pod kolor i rasę psa, tak zwane ringówki. Ich zadaniem jest to, by jak najmniej rzucały się w oczy.

Rozmiar smyczy

Smycze występują przeważnie w szerokościach 0,8-2,5 cm. Szerokość należy dobrać do wagi i wielkości psa. Im grubsza smycz, tym lepiej sprawdzi się u dużych psów. Jeśli jednak pupil jest wyjątkowo spokojny i nie ma problemu z jego wyrywaniem się podczas spacerów, z powodzeniem można poszukać cieńszej smyczy, jeśli jej wygoda i estetyka bardziej nam odpowiada.

Długość smyczy to większa paleta produktów do wyboru. Najkrótsze mają zaledwie 50 cm, a standardowe smycze klasyczne zwykle oferują długość 120-150 cm. Najdłuższe smycze, które posiadają opcję automatycznej regulacji, mogą mieć długość do 8 m. Z kolei smycze treningowe zaoferują nam (a właściwie naszym pupilom) długość do 15 m.

Dobór długości także zależy od temperamentu psa oraz okoliczności, w jakich używamy smyczy. Tutaj trzeba iść na jakiś kompromis, bo co z tego, że krótka smycz pozwala na lepszą kontrolę, skoro zabiera komfort psu? Wypośrodkowanie potrzeb właściciela i psa, jest zatem kluczowym elementem przy ocenie wspomnianych parametrów smyczy.

Co dla właściciela?

Wbrew pozorom smyczy mogą oferować udogodnienia także dla właściciela. W końcu jemu też powinno być wygodnie na spacerze z czworonożnym przyjacielem. Miękkie podbicie rączki sprawdza się, gdy pies ma niestety w zwyczaju szarpać, co kończy się bolesnymi otarciami rąk. Przydają się również elementy amortyzujące. Z kolei bezpieczeństwo spacerów po zmroku zdecydowanie zwiększą odblaskowe wstawki.

Posiadacze dwóch psów nie muszą kupować oddzielnych smycz. Wystarczy, że poszukają rozdzielacza, by jedną smycz podpiąć do dwóch obroży. A dla najbardziej wymagających, smycze z dodatkami… nawet kryształkami Swarovskiego. Czas na zakupy!

 
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge