Skutki cukrzycy typu 2 – jak im zapobiegać?

0
72
Skutki cukrzycy typu 2 - jak im zapobiegać?

Cukrzyca typu 2 jest niebezpieczną i uciążliwą chorobą. Cierpiące z jej powodu osoby, nawet w obliczu diagnozy, często nie przyjmują do wiadomości, że są chore. Skutki cukrzycy mogą być wtedy katastrofalne.

Wielu pacjentów, słysząc po raz pierwszy, że są chorzy na cukrzycę, stara się nie dopuszczać do siebie myśli, że to rzeczywiście może być prawda. Pozostając przy swoim dotychczasowym trybie życia, świadomie ignorują zalecenia lekarskie i narażają się na poważne skutki cukrzycy. Tymczasem zmiany w zakresie odżywiania, aktywność fizyczna i redukcja nadmiernej wagi ciała mogą być kluczowe w utrzymaniu dobrego samopoczucia diabetyka i ograniczeniu zagrożeń związanych z wystąpieniem innych, powiązanych z cukrzycą dolegliwości.

Skutki cukrzycy i stała kontrola wagi ciała

Nieleczona cukrzyca może prowadzić do bardzo poważnych powikłań. Wśród nich wymienić należy chociażby: neuropatię, hipoglikemię i stopę cukrzycową. Negatywne skutki cukrzycy mogą jednak w ogóle nie ujawnić się, jeśli postawimy na zdrową, przeznaczoną dla diabetyków dietę oraz aktywność fizyczną. Bardzo istotna jest także kontrola masy ciała.

Na cukrzycę typu 2 często chorują osoby otyłe oraz takie, które lubią jeść dużo i tłusto. W przypadku zachorowania, a nawet i wcześniej w ramach profilaktyki, warto regularnie kontrolować przybywanie na wadze. Jeśli mamy do czynienia ze zbędnymi kilogramami, należy się ich pozbyć. Odchudzać trzeba się z głową, to znaczy tak, by nie dochodziło do nagłego, skokowego spadku masy ciała. Osobom chorym na cukrzycę nie wolno stosować głodówek. Zamiast tego znacznie lepiej wprowadzić zdrową dietę (ograniczyć, a jeszcze lepiej wyeliminować produkty bogate w tłuszcze i cukry proste) i zmniejszyć wielkość porcji spożywanych posiłków, pozostawiając ich liczbę w ciągu dnia na poziomie 5 – 6. Stopniowa utrata masy ciała będzie w tym przypadku znacznie lepsza niż skokowe zmiany wagi.

Cukrzyca i alkohol

Alkohol ma tendencje do obniżania poziomu cukru we krwi. Dla diabetyków jest więc niewskazany i dobrze byłoby, gdyby został całkowicie wyeliminowany. Wielu chorych jednak nie wyobraża sobie, by mogło zrezygnować z ulubionego drinka w gronie znajomych. O ile mniejsze ilości alkoholu nie powinny być bardzo szkodliwe, a tyle skutki cukrzycy i większej ilości alkoholu mogą być katastrofalne.

U diabetyka, który wypije zbyt dużo alkoholu, może dojść do drastycznego spadku cukru we krwi, co w efekcie prowadzi do niedocukrzenia. Dlatego chory, który decyduje się na picie alkoholu, powinien zawsze:

  • poinformować osoby, z którymi go spożywa o tym, że choruje na cukrzycę,
  • wyjaśnić, jak wyglądają objawy niedocukrzenia i kiedy należy udzielić pomocy,
  • nigdy nie pożywać alkoholu na pusty żołądek.

Warto przy tej okazji pamiętać, że osoba z niedocukrzeniem może zachowywać się tak, jak osoba, która wypiła zbyt dużo alkoholu. Tym bardziej, należy znać objawy towarzyszące niedocukrzeniu objawy i umieć je odróżnić od innych zachowań. Jeśli nie będziemy tego potrafić, choremu może nie zostać udzielona na czas niezbędna pomoc. Kolejne skutki cukrzycy, to konieczność wybierania odpowiednich alkoholi. Najgorszym wyborem będzie piwo o wysokim indeksie glikemicznym, a najlepszym wytrawne wino.

 
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge