Skąd wziąć pieniądze na własny biznes?

0
122
Skąd wziąć pieniądze na własny biznes?

Coraz więcej kobiet decyduje się na pracę na własny rachunek. Rozpoczęcie działalności nie rzadko wiąże się jednak z koniecznością poniesienia pewnych nakładów finansowych. Skąd wziąć pieniądze na prowadzenie własnego biznesu. Możliwości jest kilka. Spróbuj dopasować je do swoich planów i rozpocznij ich realizację.

Najprostszą odpowiedzią byłoby – wykorzystaj własne oszczędności. Nie jest to jednak takie proste, ponieważ, nie każdy posiada odłożoną gotówkę, którą mógłby wykorzystać. Na szczęście są też inne źródła finansowania.

Skąd wziąć pieniądze? Skorzystaj z dotacji lub dofinansowania

Będzie tu kilka możliwości. Z łatwością więc dopasujesz rozwiązanie do własnych potrzeb. Pamiętaj też, że o dotację możesz się starać kilkakrotnie. Jeśli nie powiedzie Ci się za pierwszym razem, nie zniechęcaj się. Przed uzyskaniem środków będziesz musiał przejść odpowiedni proces, który zakwalifikuje  Cię do programu. Na początek konieczne jest przygotowanie wniosku. Będą też rozmowy, szkolenia, a ostatecznie przygotowanie biznesplanu. Na szkoleniach dowiesz się o innych możliwościach, skąd wziąć pieniądze na prowadzenie biznesu.

Dotacje na działalność z Urzędu Pracy

To jedna z najczęściej stosowanych metod pozyskiwania środków na własny biznes. Skąd Urząd Pracy pozyskuje pieniądze na tę działalność? Są to cyklicznie przelewane środki, które pochodzą ze składek pracowniczych opłacanych do ZUS-u. W kolejnym etapie wykorzystuje się je na walkę z bezrobociem, w tym właśnie dofinansowanie na rozpoczęcie działalności.

Co trzeba zrobić, żeby dostać taką dotację? Przede wszystkim mieć status osoby bezrobotnej. To najważniejszy warunek. Jeśli go nie spełniasz, musisz poszukać środków gdzie indziej. O środki nie będą mogły ubiegać się też osoby, które już wcześniej dostały dotację z UP, prowadziły działalność w ciągu ostatnich 12 miesięcy lub będąc osobą bezrobotną, odmówiły przyjęcia oferty pracy proponowanej przez UP.

Jakie środki można uzyskać?

Kwota dotacji może się zmieniać w poszczególnych latach. Zazwyczaj jednak mieści się w widełkach 15.000 do 24.000 zł.

Środki na dofinansowanie działalności z Unii Europejskiej

Nie jesteś osobą bezrobotną i potrzebujesz innego pomysłu, skąd wziąć pieniądze na rozpoczęcie działalności? Już podpowiadam. Inną opcją są środki pochodzące z Unii Europejskiej. Tu wysokość dotacji może wynosić aż 40.000 zł. Informacji o projektach i prowadzonych naborach możesz szukać w:

  • Urzędach Pracy,
  • Urzędzie Marszałkowskim,
  • Punkcie Informacyjnym Funduszy Europejskich.

W zależności od regionu kraju nabór do programu może być prowadzony kilkakrotnie lub jeden raz w ciągu roku. Na zakwalifikowanie się zazwyczaj największe szanse mają osoby, które mają trudności z wejściem na rynek pracy. Aby starać się o dotację, nie można też mieć zarejestrowanej działalności w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Dotacje z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich

Jeśli ubezpieczasz się w KRUS lub mieszkasz na wsi i nie wiesz, skąd wziąć pieniądze na rozpoczęcie działalności, z pomocą mogą przyjść programy PROW. W programach tych można uzyskać aż do 300.000 zł, jednak należy dysponować również środkami własnymi, które pokryją część inwestycji.

Ponadto trzeba spełniać kilka warunków:

  • W ciągu ostatnich 2 lat brak wsparcia finansowanego pochodzącego z innych programów,
  • Przedsięwzięcie musi zakładać powstanie co najmniej jednego miejsca pracy (w praktyce wysokość dofinansowania często zależeć będzie od ilości miejsc pracy),
  • Siedziba firmy musi znajdować się na terenie gminy wiejskiej, miejsko-wiejskiej lub miejskiej (z wyjątkiem miejscowości powyżej 5 000 mieszkańców).

Informacji o naborach możesz szukać w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa lub na ich stronie www.

Krótkie podsumowanie

Jak widać, sposobów na pozyskanie dotacji nie jest wcale mało. Otrzymanie wsparcia wymaga jednak zaangażowania od osoby zainteresowanej. Konieczne będzie uczęszczanie na szkolenia, a po otrzymaniu dotacji nie będzie wolno jej zamknąć ani zawiesić przez okres roku, a w niektórych przypadkach 1,5 roku.

Oprócz wymienionych wyżej sposobów na pozyskanie środków istnieje jeszcze dofinansowanie z PFRON. Program oferuje wsparcie dla osób z orzeczeniem o niepełnosprawności. Kwoty dotacji mogą wynosić tu do 60.000 zł.

Mama nadzieję, że tym wpisem udało mi się wskazać Wam kilka sposobów na to, skąd wziąć pieniądze na rozpoczęcie działalności. Jeśli nie kwalifikujesz się do żadnego programu, pozostaje jeszcze pożyczka bankowa lub od znajomych, Fundusze Venture Capital albo crowdfunding.

 
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge