Samotność po porodzie – jak sobie z nią poradzić?

0
146

Samotność po porodzie to złudne przekonanie, aczkolwiek odgrywające istotną rolę. Tak naprawdę wcale nie jesteś sama – masz ukochanego maluszka, który dopiero co przyszedł na świat. Niemniej jednak brakuje spotkań w gronie przyjaciół, spontanicznych randek z mężem, czy zwyczajnego wyjścia na zakupy z mamą. Jak sobie poradzić z samotnością po porodzie? Podpowiadamy w artykule!

Od głośnych spotkań do chwil pełnych nostalgii

Kiedy po porodzie opadną pierwsze emocje, a Ty zaczerpniesz powietrza, dom zaczyna wypełniać się bliskimi. Przyjaciółki z pracy, ukochani rodzice, oddany mąż aktualnie przebywający na urlopie, siostry, kuzyni, wujkowie – wymieniać można w nieskończoność, ale na pewno nie zaprzeczysz, iż to przyjemny widok, który budzi miłość, radość i zadowolenie.

Po pewnym czasie jednak regularność odwiedzin spada. Oprócz zakochanych we wnuczku dziadków otrzymujesz pojedyncze telefony z podstawową pulą pytań – czy wszystko w porządku? Jak sobie radzisz? Co u maluszka? Mąż również powrócił do zawalonego dokumentami biurka – czasami nawet zdarzy się mu wrócić później, ponieważ musi nadrobić zaległości. Wtedy wkracza samotność, strach, który w głowie plącze się i podpowiada, że nie dasz sobie rady. Nostalgia i cisza uderza tak bardzo, że nie wiesz, co ze sobą począć.

Samotność po porodzie – koniec z tabu

Świeżo upieczone mamy mają swoje tematy, które określają mianem tabu – to, jak wygląda ciało po ciąży, jest przyozdobione zarumienionymi policzkami i szybko spuszczonym wzrokiem. Samotność po porodzie również zalicza się do tego typu tematów, które bardzo rzadko są poruszane i praktycznie pomijane. To właśnie błąd! Należy głośno wypowiedzieć się – nie bój się stwierdzić faktu. Jesteś samotna, obawiasz się pewnych aspektów, aczkolwiek to jest zupełnie naturalne. Pomyśl o wszystkich koleżankach z pracy, które poszły na urlop macierzyński, swojej mamie lub babci – one również przez to przechodziły.

Wyjdź do ludzi

Zalecane jest, aby maluszek przez pierwszych kilka tygodni nie wychodził z domu – budowanie układu odpornościowego to żmudny proces. Jeśli czujesz się samotna, odwiedź blogi pisane przez mamy dla mam. Udzielaj się na forach, pytaj o rady, dyskutuj. Na pewno poznasz kobiety, które aktualnie znajdują się w tej samej sytuacji, co Ty. Gdy pociecha trochę podrośnie, zabieraj ją na spacery. Parki, kawiarnie, skwerki to odpowiednie miejsce do zapoznania świeżo upieczonych mam. Gdy widzisz kobietę z wózkiem, przechodzącą tuż obok Ciebie – nie spuszczaj z niej wzroku. Uśmiechnij się, pomachaj i przywitaj.

W dużych miastach natomiast organizowane są wydarzenia specjalnie dla mam. Zajęcia fitness, seanse filmowe w kinach, na które możesz zabrać swoją pociechę to wspaniałe miejsce do przełamania pierwszych lodów.

Czas dla siebie

Samotność po porodzie często jest kojarzona z obowiązkami, które należy wykonać wokół dziecka i w domu. Usypianie, karmienie, w międzyczasie szybkie sprzątanie – mycie podłóg, łazienek, wycieranie kurzy. Tego nie da się ominąć, aczkolwiek zamiast narzekać na sytuację – znajdź czas dla siebie. Podczas popołudniowej drzemki maluszka, przeczytaj książkę, poćwicz, rozpocznij naukę języka obcego. To fantastyczne zagospodarowanie czasu, dzięki czemu z powrotem poczujesz się radosna i ambitna.

Samotność po porodzie jest popularnym zjawiskiem wśród świeżo upieczonych mam. Zamiast martwić się, wyjdź do ludzi, rozpocznij ciekawy kurs – stań się swoją własną inspiracją.

 
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge