Rzeczy po dzieciach – co z nimi robić?

0
149

Zanim rzeczy po dzieciach zaczną zdobić szafę, garderobę i inne kąty w pomieszczeniach, jako mama – w oczekiwaniu na maluszka, zaczynasz wypełniać świat przyborami, akcesoriami do karmienia, pięknymi ubrankami czy kosmetykami. Pociecha, rosnąc jak na drożdżach, zostawia za sobą wszystkie te elementy na rzecz następnych i jeszcze następnych. Co robić z tymi, które nie będą już nosić miana „przydatnych”? Podpowiadamy w artykule!

Czy warto zostawiać rzeczy po dzieciach?

Pytanie to wpisuje się do kanonu uniwersalnego, być albo nie być. Dlaczego? Otóż wiele mam myśli przyszłościowo – a co jeśli zdecyduję się na drugie/trzecie dziecko, co jeśli moja siostra również będzie miała dzieci – chętnie bym jej coś wtedy przekazała. W ten oto sposób zaczynamy rzeczy po dzieciach chomikować. Owszem jest to rozsądne podejście, jeśli planujemy jeszcze bardziej powiększyć rodzinę, aczkolwiek w niektórych przypadkach nie można pozwolić sobie na gromadzenie rzeczy po dzieciach.

Kiedy nie warto zostawiać rzeczy po dzieciach?

Bardzo często bywa tak, że lokum, w którym żyją młodzi rodzice i ich pierwsze dziecko to mieszkanie. Co za tym idzie, brakuje miejsca na przechowywanie rzeczy, z których maluszek wyrasta. Inaczej sytuacja przedstawia się, gdy posiadamy pojemne szafy, garderoby lub chociażby piwnice, dzięki którym w workach próżniowych można pozwolić sobie na wręcz bezterminowe przechowywanie.

Każde dziecko jest inne – pomimo tego, że zaplanujesz powiększenie rodziny, istnieją sytuacje, na które nie masz wpływu. Nie możesz mieć pewności, iż następny potomek urodzi się taki sam. Inny rozmiar, wielkość nóżek, rozminięcie względem pór roku to dobry powód, dla którego nie warto pozostawiać rzeczy po dzieciach.

Zużywanie się odzieży, akcesoriów i zabawek to naturalna rzecz, szczególnie w przypadku maluszków. Zabrudzenie bluzeczki pyszną zupą – pomimo wyprania plama została. Fotelik samochodowy, który codziennie używany jest przez dziecko, narażony na zmiany temperatury, zachowanie samochodu (hamowanie, szarpnięcie) – przykładów tych jest nieskończenie wiele. Niemniej jednak to dobre potwierdzenie tego, iż istnieją czynniki, na które nie mamy wpływu – eksploatacja przedmiotów jest jak najbardziej naturalnym zjawiskiem, które po prostu trzeba zaakceptować.

Co warto zostawić?

Zanim dojdziesz do wniosku, że wszystkie rzeczy pierwszego potomka należy wyrzucić – zatrzymaj się na moment. Jeśli nie masz dokładnie sprecyzowanych planów i nie wiesz, czy w przyszłości będziesz mieć kolejne dziecko, to po prostu odłóż rzeczy uniwersalne – kocyk, zimowy śpiworek, poduszeczki.

Pamiętaj, że większość przedmiotów ma również wartość sentymentalną. Pierwsze buciki, grzechotka, smoczek to rzeczy, które po pewnym czasie przypomną o wspaniałych momentach. Stwórz specjalne pudełko, które zawsze będziesz mieć pod ręką – np. w szafie. Ten element pozwoli na chwilę zatrzymać czas i poczuć te emocje, które towarzyszyły  Ci podczas pierwszych postawionych kroków, samodzielnie zjedzonego posiłku.

Rzeczy po dzieciach oprócz funkcjonalności są wartością sentymentalną. Przedmioty te warto poddawać wnikliwej segregacji i od razu podejmować decyzję – co zostawiać, a co warto oddać lub wyrzucić.

 
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge