Toksyczny rodzic i jego model wychowania

0
148
Toksyczny rodzic i jego model wychowania

Wychowanie dziecka na pewnego siebie, a zarazem empatycznego człowieka nie jest łatwe i pomimo usilnych starań rodziców, nie zawsze się udaje. Toksyczny rodzic, wprowadzając złe modele wychowawcze, często całkiem nieświadomie doprowadza do wychowania dziecka egoistycznego, zapatrzonego w siebie lub wręcz nieprzystosowanego do życia w społeczeństwie.

Okres dzieciństwa to czas kształtowania się osobowości dorosłego człowieka. Jeśli zadbasz, by dziecko otrzymało wtedy od ciebie wszystko co najlepsze, oraz dostarczysz mu dobrych wzorców zachowań, masz szansę na wychowanie dobrej i pełnej wrażliwości osoby. Jeśli wybierzesz nieodpowiedni model wychowawczy, skażesz na porażkę siebie jako matkę i swoje dziecko jako człowieka. Aby temu zapobiec, wystrzegaj się modeli wychowawczych, które przez psychologów określane są jako toksyczne.

Toksyczny rodzic chowa dziecko pod kloszem

Chowanie dziecka pod kloszem wynika z chęci chronienia dziecka przed całym złem tego świata. Rodzice, którzy za wszelką cenę chcą chronić swoje dzieci, pozbawiają je tego, co dla młodego człowieka jest bardzo ważne – możliwości poznawania świata. W efekcie takiego wychowania dzieci później usamodzielniają się, są niedojrzałe emocjonalnie i miewają trudności w nawiązywaniu relacji z rówieśnikami.

Rodzic helikopter

Rodzicielstwo helikopterowe to takie, gdzie toksyczny rodzic nieustannie spieszy z pomocą dziecku, nie pozwalając mu na samodzielne wypełnianie wielu czynności, popełnianie błędów i wyciąganie z nich wniosków. W tym modelu rodzice starają się pomagać dzieciom, nawet jeśli te tego nie potrzebują.

Wychowanie powierzchowne

To działania ograniczające się do wychowywania dziecka od przypadku do przypadku – najczęściej wtedy, gdy na horyzoncie pojawi się jakiś problem, np. uwaga w dzienniku lub starga nauczyciela. Toksyczni rodzice nie starają się dojść przyczyny takiego stanu rzeczy, ale jak najszybciej przywrócić poprzednią sytuację, w której dziecko nie sprawiało problemu. W rezultacie dziecko coraz częściej zachowuje się niewłaściwie, gdyż tylko w ten sposób jest w stanie zwrócić uwagę rodziców.

Rodzic kumpel

Choć dzieci mogą lubić widzieć w swoich rodzicach kumpli, tak naprawdę potrzebują autorytetów. Rodzic to przede wszystkim osoba, która powinna dawać dziecku poczucie bezpieczeństwa, wyznaczać mu granice i uczyć je odpowiedzialności. Toksyczne są zwłaszcza takie relacje, w których to dziecko staje się powiernikiem rodzica. Obciążenie emocjonalne dziecka problemami rodzica może prowadzić do tego, że dziecko nieustannie czuje się odpowiedzialne za rodzica.

Odtrącanie dzieci

W tym modelu wychowawczym dziecko pozornie jest zadbane. Czyste, ładnie ubrane, z niezliczoną ilością zabawek w pokoju. Brakuje mu jednak czułości i zainteresowania ze strony rodziców. Toksyczny rodzic cechuje się tu obojętnością uczuciową wobec dziecka.

Powyżej opisanych modeli wychowawczych, powinni wystrzegać się wszyscy rodzice, którym dobro dzieci leży na sercu.

 
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge