Przytulny balkon, który oferuje intymną atmosferę – osłony balkonowe

0
8

Balkon jest najczęściej przedłużeniem salonu lub pokoju dziennego. Sprawia, że zyskuje się na kawałku zewnętrznej przestrzeni, zaaranżowanej w taki sposób, jaki najbardziej odpowiada właścicielom mieszkania. Niejednokrotnie to jedyna okazja, by stworzyć miejsce o charakterze prawdziwego ogrodu. Balkon spełnia również funkcje praktyczne, ale po to, by był zarówno wygodny w użytkowaniu, jak i oferował intymną atmosferę, potrzeba zastosować osłony balkonowe. Jakie jeszcze funkcje spełniają osłony zakładane na barierki balkonu?

Dla nas jedną z najważniejszych funkcji osłony balkonowej, jest możliwość uzyskania intymnej atmosfery. Niekoniecznie chcemy, by każdy widział, jak wygląda bielizna, która suszy się na słońcu, co przechowujemy na balkonie. Nie zależy nam wcale na byciu podglądanym przez wścibskich sąsiadów i osoby obce przechadzające się w pobliżu bloku. Na wyższych piętrach ten problem jest mniej dotkliwy niż na parterze, ale wciąż istnieje. Osłona balkonowa, jak sama nazwa wskazuje, osłania. Wreszcie można usiąść wygodnie na małym, balkonowym fotelu i korzystać z ostatnich promieni słońca lub wywieszać pranie, bez zażenowania, że ktoś zacznie oceniać kolor czy rodzaj noszonej bielizny.

Osłona balkonowa wpływa na podwyższenie bezpieczeństwa użytkowania balkonu, głównie przez dzieci. Zostaje zminimalizowane ryzyko, że maluch jakimś cudem zacznie się przeciskać przez barierki. Poza tym niefortunne wypadnięcie jakichkolwiek elementów, które znajdują się na balkonie, wreszcie przestaje się zdarzać. Ponadto barierki balkonu, do których zostaje przymocowana specjalna osłona, stanowią barykadę dla opadów atmosferycznych, wiatru, fruwających zanieczyszczeń. To ważnie nie tylko dla codziennego komfortu użytkowania, ale i elementów wyposażenia balkonu, a także roślin, które narażone na wiatr lub zmiany temperatury i silne promieniowanie słoneczne, mogą niszczeć.

Na końcu, choć to wciąż ważna funkcja, gości estetyka. W dużej mierze kolorystyka, zastosowane materiały w osłonie balkonowej, decydują o naszym wyborze. Jako że balkon jest przedłużeniem mieszkania, przede wszystkim pokoju, który łączy ze światem zewnętrznym, musi zostać zachowana spójna aranżacja. Dzięki temu zyskuje się na wrażeniu większej przestronności, a aranżacja pokojowo-balkonowa, zachowuje równowagę.

Osłony stosowane na balkonach dostępne są w całej palecie kolorystycznej, opatrzone wzorami czy deseniami, które można wkomponować w aranżacje idące w kierunku vintage, klasyczne, współczesne, a nawet te bliskie industrialnym wnętrzom.

Rodzaje osłon balkonowych

Estetyka to podstawa, ale za tą kryć się będzie wybrany materiał. Osłony balkonowe wykonywane są z materiałów naturalnych, jak i sztucznych. Te z naturalnych pięknie się prezentują, odpowiadają charakterowi otoczenia zewnętrznego, a do tego przy ich pomocy znacznie łatwiej urządzić mini ogród na balkonie. Do wyboru są osłony balkonowe wiklinowe, rattanowe i bambusowe. Ze względu na zastosowanie naturalnego materiału, trzeba o nie odpowiednio dbać – impregnować i konserwować. Są trwałe i mogą posłużyć nawet kilka lat, ale nie można zapominać o tym, że nie wykazują pełnej odporności na warunki atmosferyczne. Kolory mogą być z każdym sezonem mniej żywe, a do tego wraz z upływem czasu pogarsza się wytrzymałość.

Wytrzymalsze są za to osłony balkonowe z tworzyw sztucznych. Jakościowo praktycznie niczego nie można im zarzucić. Występują w wielu wersjach kolorystycznych, skutecznie chronią przed działaniem czynników zewnętrznych. Można liczyć na to, że nie będą pękać i mięknąć, nawet narażone na działanie wysokich czy niskich temperatur. Zastosowanie tworzywa sztucznego sprzyja łatwemu utrzymaniu w czystości. Czyszczenie odbywa się z wykorzystaniem powszechnie dostępnych detergentów, bez ryzyka uszczerbku na właściwościach i jakości.

Gotowy arkusz czy zamówienie na wymiar?

Większość osłon balkonowych można kupić w gotowych arkuszach. Dzięki temu docinanie do konkretnego wymiaru nie stanowi problemu. Jeśli jednak balkon jest niewymiarowy, a do tego powstaje marzenie o unikalnym wykonaniu, niespotykanym kolorze, wzorze czy połączeniu kilku materiałów, lepiej poszukać specjalisty, który pokusi się o indywidualne wykonanie na zamówienie. W końcu estetyka i efekt wizualny odgrywają bardzo ważną rolę w tym przypadku.

 
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge