Prysznic czy wanna – najlepszy wybór do łazienki

0
68
Master bath in luxury home with marble counter

Planując remont łazienki, stajemy często przed wyborem, czy powinien znaleźć się w niej prysznic czy wanna. Oczywiście optymalną sytuacją jest ta, kiedy możemy zamieścić w niej zarówno jedno, jak i drugie. Jednak nie zawsze jest to możliwe, po pierwsze z uwagi na ograniczone miejsce, po drugie ze względu na koszty takiego rozwiązania. Znacznie częściej analizujemy wszystkie za i przeciw i wybieramy jedną z powyższych opcji – tę, która lepiej wpisuje się w nasze potrzeby.

Od ile jeszcze 20 lat temu znacznie częściej spotykaliśmy w naszych domach wanny, o tyle dziś popularniejszy staje się prysznic. Nie oznacza to jednak, że wanna już całkiem odeszła do lamusa. Większość inwestorów dokonując wyboru, kieruje się własną wygodą oraz funkcjonalnością łazienki.

Prysznic czy wanna w moim domu

Rodzaj wyposażenia łazienki bardzo często uzależniany jest od wieku lokatorów. Odmienne oczekiwania może mieć młody człowiek, inne rodzina z małymi dziećmi, a jeszcze inne osoba w podeszłym wieku. Nie da się zatem jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie – czy lepszy będzie prysznic czy wanna. Dla każdego z inwestorów odpowiedź może być tu zupełnie inna.

Utrzymanie czystości

Od przeszklonego prysznica może nieco odstraszać trudność w utrzymaniu jego czystości. Zdecydowanie łatwiej jest zadbać o czystość wanny. Co prawda przy jej myciu trzeba się nieco nagimnastykować i poschylać, jednak i tak jej czyszczenie zajmuje zwykle mniej czasu niż w przypadku brodzika i prysznica. Warto zwrócić uwagę również na to, że właśnie ze względu na to schylanie osobom starszym może łatwiej przychodzić mycie prysznica niż wanny.

Metraż

Niekiedy, z uwagi na niewielkie wymiary łazienki, preferencje użytkowników nijak mają się do rzeczywistości. Marzenie o dużej, wolnostojącej wannie zarezerwowane jest raczej dla posiadaczy dużych łazienek. Ci, którzy mogą pochwalić się mniejszym metrażem, będą mieli do dyspozycji prysznic albo wannę ustawioną przy ścianie. Dużym udogodnieniem jest to, że producenci oferują wanny o rozmaitych rozmiarach oraz nieregularnych, niekiedy nawet nietypowych kształtach, które dość łatwo dopasować można do wielkości i kształtu łazienki.

Oszczędność

Wpływ na decyzję, czy lepszy będzie prysznic czy wanna ma też ilość zużywanej wody. Oszczędne osoby z pewnością preferować będą prysznic, choć nie ulega wątpliwości, że również wanny nie trzeba za każdym razem napełniać po brzegi. Nalewając niewielką ilość wody albo używając słuchawki prysznicowej w wannie, również możemy oszczędzać. Za to dysponując prysznicem, z pewnością nie możemy wziąć relaksującej kąpieli.

Bezpieczeństwo

Kolejna sprawa, która pozwoli nam rozstrzygnąć, czy lepszy będzie prysznic czy wanna, to bezpieczeństwo użytkowników. Szczególną uwagę należy zwrócić na dzieci oraz osoby starsze. O pośliźnięcie się w napełnionej wodą wannie nie jest trudno. Aby ograniczyć to ryzyko, część użytkowników decyduje się na zakupienie specjalnej antypoślizgowej maty. Ułożona na dnie wanny pomaga zachować bezpieczeństwo zażywającej kąpiel osoby.

Wygoda

Z wchodzeniem do wanny mogą mieć problem osoby starsze. W ich przypadku zdecydowanie wygodniejszy będzie prysznic, zwłaszcza jeśli jest na tyle duży, by wstawić do środka specjalne siedzisko.

Jeśli kąpiemy małe dzieci, to więcej zalet może mieć wanna. Wykąpanie jednego, a nawet dwóch maluszków będzie wtedy zdecydowanie łatwiejsze. Można to zrobić zarówno w dużej wannie, jak i wstawiając do wanny wanienkę dla niemowląt.

Ostateczna decyzja na temat tego, czy lepszy będzie prysznic czy wanna jest zwykle wypadkową powyższych argumentów. Jej podjęcie z pewnością ułatwia szeroki wybór łazienkowego asortymentu.

 
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge