Proszek czy płyn do prania? Porównujemy możliwości środków piorących

2
108

Kiedyś do prania nie potrzebowaliśmy pralki. Dziś mamy do wyboru nie tylko pralki o mnóstwie funkcji, ale i różnorodne środki. Proszek czy płyn do prania? A może żel, nowoczesne kapsułki i do tego chusteczki chroniące przed zabarwieniem na inny kolor? Sprawdzamy, jakie środki do prania sprawdzają się najlepiej, a przy tym wypadają korzystnie na tle naszego budżetu finansowego.

Proszek czy płyn do prania? Opłacalność inwestycji

Proszek do prania to najbliżej znany nam środek, jednocześnie odznaczający się wysoką skutecznością. Radzi sobie nawet z silnymi zabrudzeniami. Jak pokazują statystyki, proszki do prania mają 70% udział w rynku środków piorących. Mimo pojawiania się wielu nowości, które teoretycznie mają zapewniać oszczędności, jak i większą wygodę prania, to jednak proszek znajduje się w domu każdego z nas.

Jak jest z płynami? Ich skuteczność jest niestety mniejsza, a finansowo wcale nie wypadają lepiej. Z kolei wydajność jest porównywalna zarówno dla proszków do prania, jak i płynów. O ile wiemy, jaką ilość powinniśmy zastosować. Na plus płynów przemawiają ładne zapachy i nierzadko efekt zmiękczonych tkanin, czyli coś, czego nie zaoferują nam tradycyjne proszki.

Wygoda użytkowania – proszek czy płyn do prania

Proszki do prania to największy atut, w postaci radzenia sobie nawet z uporczywymi zabrudzeniami. Niestety mamy często problem z ich dozowaniem, mimo wskazówek zawartych na opakowaniu. Kierujemy się raczej wyczuciem, bo niektóre proszki zbyt mocno się pienią lub nie odpowiada nam ich zapach. Poza tym proszki osadzają się między innymi w szufladzie, do której są sypane i niestety brudzą je.

Płyny do prania zostają zwykle precyzyjniej wydozowane przez pralkę i nie tworzą uporczywych zabrudzeń w szufladkach czy wyznaczonych pojemnikach, gdzie należy je wlać.

Nowoczesne kapsułki

Ciekawą alternatywą dla proszków oraz płynów jest zastosowanie kapsułek. Pod względem wygody jest to rozwiązanie idealne, bo w jednej kapsułce znajdujemy dwa bądź trzy produkty służące do prania i spełniające odmienne funkcje. Niestety kapsułki w niektórych pralkach nie rozpuszczają się do końca. Poza tym skuteczność usuwania zabrudzeń głębiej wnikających w tkaniny, jest zwykle niesatysfakcjonująca. Ich wydajność zaś i cena, raczej nie idą w parze z oczekiwanymi efektami działania.

Czym się kierować podczas wyboru

Decydując się na zakup środków do prania odzieży i bielizny pościelowej, kierować się będziemy nie tylko finansami. Weźmy pod uwagę, jaki rodzaj odzieży najczęściej pierzemy, a także, czy głównie zmagamy się z uporczywymi zabrudzeniami, czy raczej odświeżamy swoją odzież po jednorazowym użyciu.

Zatem proszek czy płyn do prania, uzupełnione o inne środki piorące i odświeżające? Wybierzmy kilka z nich, przetestujemy i dobierajmy wedle ilości, a także rodzaju prania.

 
PODZIEL SIĘ

2 KOMENTARZE

  1. Ja używałam proszku po czym zrobiły się modne kapsułki, które niestety nie rozpuszczały się w mojej pralce i ubrania zostawały brudne. Tak wiec zmieniłam na płyn do prania Persil i jestem zadowolona. Nic złego się nie dzieje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge