Prawidłowa higiena jamy ustnej – tych błędów nie popełniaj!

0
51

Prawidłowa higiena jamy ustnej to konieczność, jeśli pragniemy cieszyć się zdrowymi zębami. Dbałość o ten aspekt wpływa na naszą wizytówkę, czyli zdrowy uśmiech, równe i białe zęby, świeży oddech. W końcu w naszym uśmiechu ktoś może się zakochać, ale i ten sam element wpływa na to, jak jesteśmy postrzegani przez otoczenie. Tym razem rozważamy na temat błędów, jakie popełniamy, między innymi podczas mycia zębów.

Prawidłowa higiena jamy ustnej krok po kroku

Przede wszystkim musimy zdawać sobie sprawę z faktu, że higiena jamy ustnej nie kończy się na szorowaniu zębów. Jeśli nie myjemy zębów regularnie, szybko rozwija się próchnica, zaczynają się psuć nasze „atuty”, a leczenie bywa nie tylko kosztowne, ale i uciążliwe. Poza zębami chorować jednak mogą także nasze dziąsła. Dbać należy o całą jamę ustną. Na tym etapie popełniamy pierwszy błąd, czyli wybieramy produkty, które stosujemy tylko do mycia zębów, a do tego technika czyszczenia pozostawia wiele do życzenia, ale o tym za chwilę.

Poza regularnym szczotkowaniem, przez około 2 minuty, należy płukać jamę ustną przeznaczonymi do tego produktami higienicznymi. Nie można zapominać o nici dentystycznej, która dociera w miejsca, jakich nie jesteśmy w stanie wyczyścić przy pomocy szczoteczki do zębów.

Prawidłowa higiena jamy ustnej to także czyszczenie języka i policzków. Tutaj również osadzają się bakterie! Do tego delikatne traktowanie dziąseł, które podrażnione mogą nie tylko zaowocować infekcją, ale i dolegliwościami bólowymi.

Popełniane błędy

Najważniejsze błąd w higienie jamy ustnej, to ten wspomniany w poprzednim akapicie – myjemy zęby, a zapominamy o języku, policzkach i dziąsłach. Musimy zatem dbać o całą jamę ustną. Nierozerwalnie z tym aspektem wiąże się zły sposób szczotkowania, ale i częstotliwość wykonywania tej czynności. Zęby powinniśmy myć po każdym posiłku, ponieważ resztki jedzenia pozostałe w jamie ustnej, bardzo szybko stają się doskonałą pożywką dla bakterii.

Prawidłowa higiena jamy ustnej to zatem regularne szczotkowanie zębów, przynajmniej przez 2 minuty. Należy wykonywać okrężne ruchy i starać się dotrzeć do wszystkich zębów, myjąc je z każdej strony. Na koniec pozostaje zastosować płyn do płukania jamy ustnej oraz nić dentystyczną.

Szczoteczka przydaje się także do delikatnego czyszczenia języka. Tutaj należy stosować ruch wymiatający, czyli od podstawy języka aż po jego koniec, by bakterie nie przedostawały się do przestrzeni gardłowej. Czyścić należy także dziąsła, delikatnie je masując szczoteczką do zębów. W tym celu najlepiej sprawdzają się szczoteczki z miękkim włosiem.

Kolejne błędy, które zdarzają nam się stosunkowo często, to wybór produktów i akcesoriów, które mają za zadanie zapewnić, że prawidłowa higiena jamy ustnej przyczyni się do uzyskania pięknego i zdrowego uśmiechu. Źle dobieramy szczoteczki pod względem twardości włosia. Decydujemy się na pasty wybielając zapominając, że to nierzadko krok w stronę uszkodzenia szkliwa. Stosujemy szczoteczki elektryczne nie decydując się na poradę stomatologiczną, czy takie faktycznie są dla nas wskazane.

Prawidłowa higiena jamy ustnej – jak unikać błędów

Jak unikać wymienionych błędów? Po pierwsze, szczegółowe informacje odnośnie techniki szczotkowania, bez problemu znajdziemy w sieci. Po drugie, co do produktów służących dbaniu o jamę ustną, dobrze jest poradzić się stomatologa, bo każdy z nas ma inne potrzeby. Prawidłowa higiena jamy ustnej to gwarancja zdrowych zębów, dziąseł, ochrony przed schorzeniami w obrębie jamy ustnej, jak i pięknego uśmiechu.

 
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge