Prawidłowa higiena jamy ustnej – dla zdrowego i pięknego uśmiechu

0
49

Prawidłowa higiena jamy ustnej to temat wciąż aktualny. Teoretycznie półki sklepowe uginają się pod ciężarem rozmaitych akcesoriów i produktów, pozwalających zadbać o jamę ustną. W praktyce niestety wciąż dokonujemy złych wyborów. Efekt końcowy to zęby, których odcień nie zadowala, a do tego stan jamy ustnej pozostawiający wiele do życzenia. Jak prawidłowo i kompleksowo dbać o jamę ustną?

Prawidłowa higiena jamy ustnej – właściwe produkty

Producenci kuszą produktami – szczoteczkami do mycia zębów, nićmi dentystycznymi, specjalnymi płynami i pastami wybielającymi. Takich artykułów, które mają uczynić nasz uśmiech wręcz spektakularnym, jest całe mnóstwo. I faktycznie można by było liczyć na piękny i zdrowy uśmiech, bez zmagania się z bólem i rozmaitymi dolegliwościami po stronie jamy ustnej, gdybyśmy umieli właściwie korzystać ze sklepowej oferty.

Niestety dokonujemy złych wyborów i/lub w niewłaściwy sposób użytkujemy nawet klasycznych szczoteczek do zębów. Zapominamy o tym, że prawidłowa higiena jamy ustnej wiąże się nie tylko z regularnym szczotkowaniem zębów. Na początek należy przyjrzeć się produktom, które stosujemy.

Musimy dobierać szczoteczki do zębów pod względem ich twardości. Kolory, kształty, zdobienia – to wszystko musi spadać na dalszy plan. Wrażliwe zęby i dziąsła, które mają tendencje do krwawienia, potrzebują miękkich lub średnich szczoteczek. Ci z nas, którzy nie mają żadnych problemów ze szczotkowaniem zębów, mogą wybierać pośród szczoteczek twardych.

Szczoteczki do zębów coraz częściej posiadają specjalne, miękkie wypustki na tylnej stronie „główki” szczoteczki. Dzięki nim można zadbać o usuwanie bakterii z powierzchni języka i policzków. Jeśli decydujemy się na taki produkt, należy pamiętać o tym, że prawidłowa higiena jamy ustnej wymaga dokładnego umycia szczoteczki po wykonanym czyszczeniu. W drobnych zagłębieniach szczoteczki bardzo łatwo zbierają się zabrudzenia, stanowiąc doskonałe siedlisko bakterii.

Środki do mycia zębów i płukania ust

Kolejnym wyborem są wszelkiego rodzaju nici dentystyczne, pasty do zębów oraz płyny do płukania ust. Tutaj można mówić wręcz o galerii produktów, gdzie każdy oferuje inne efekty. Z ich wyborem jest podobnie, jak z kupnem szczoteczki do mycia zębów. Artykuł musi być dostosowany do indywidualnych potrzeb oraz aktualnego stanu jamy ustnej.

Najwięcej wątpliwości wzbudzają produkty, które oferują działanie wybielające. Trzeba być ostrożnym podczas ich wyboru, bo zbyt silnie działające sprzyjają ścieraniu szkliwa, nadwrażliwości, a efekt wybielania niekoniecznie zadowala.

Prawidłowe mycie

Na koniec pozostaje nam szczotkowanie. Powinno ono trwać około 2 minut, należy wykonywać ruchy okrężne, a czyszcząc język i policzki, stosować ruch wymiatający, by zebranych na szczoteczce bakterii, nie przenosić w głąb gardła. Prawidłowa higiena jamy ustnej to wiele aspektów, na które należy zwracać uwagę. Jeśli zadbamy o każdy z nich, dentystę będziemy odwiedzać tylko przy okazji wizyt kontrolnych.

 
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge