Pokój dziecka – jak kreatywnie zaaranżować przestrzeń?

0
164

Pokój dziecka to wielofunkcyjna przestrzeń, w której spotyka się plac zabaw, kreatywność, twórcze myślenie oraz wyobraźnia. Zazwyczaj na kilkunastu metrach kwadratowych musi pojawić się miejsce do wypoczynku, nauki i przechowywania niezbędnych rzeczy malucha. Warto pamiętać, że pokój rośnie razem z pociechą, dlatego też ciągłe zmiany są na porządku dziennym. Jak funkcjonalnie i kreatywnie urządzić pokój dziecka? Podpowiadamy w artykule!

Zacznij chodzić na… kolanach

Pokój dla niemowlaka urządzamy wtedy, gdy cofamy się do przeszłości, najlepiej takiej, w której sami przemierzaliśmy przestrzeń na kolanach, a wszyscy i wszystko patrzyło na nas z góry. Wnętrze dziecięcego pokoju powinniśmy urządzić również na tyle funkcjonalnie, aby móc przemieszczać się po nim swobodnie. To w nim, jako rodzic będziesz spędzał dużo czasu na przewijaniu, karmieniu, przebieraniu, zabawie i porządkowaniu. W dziecięcym wnętrzu największą uwagę przywiązujemy do bezpieczeństwa pociechy. Ostrym kantom, wąskim przejściom, podłogowym dekoracjom i kablom mówimy stanowcze nie.

Organizacja przestrzeni zależy od wieku pociechy

Coraz częściej przywiązujemy dużą uwagę do aranżacji wnętrza, również tej w wydaniu dziecięcym. Jeśli jesteś w trakcie remontu lub urządzania pokoju swojej starszej pociechy, to po prostu zapytaj ją o zdanie. Uwzględnij jej potrzeby, kształtujący się gust oraz aktualne trendy wnętrzarskie. Warto pamiętać, iż maluch, przedszkolak i starszak znajdują się na innym etapie rozwoju, dlatego też  wystrój pokoju musi być adekwatny do wieku pociechy.

Czym skorupka za młodu nasiąknie… – pokój dziecka w estetycznej odsłonie

W przestrzeni niemowlaka i malucha warto postawić na stonowane barwy, odzwierciedlające styl minimalistyczny lub skandynawski. Wszelkie odcienie szarości, beżu i brązu są jak najbardziej wskazane. Jeśli ściany są pomalowane na szaro, rozwesel pokój dziecka dodatkami w kolorach błękitu, wiosennej zieleni czy pudrowego różu. Styl skandynawski docenia obecność naturalnego drewna – ten materiał warto przemycić pod postacią uniwersalnego łóżeczka lub kołyski czy komody, która chętnie pomieści ubranka dziecka.

Dekoracja ścian w pokoju starszaka jest już nieco inna. Na niej będą królować naklejki ścienne, które ochoczo zaprezentują ukochanych bohaterów kreskówek i filmów animowanych. Taka sama zasada obowiązuje w dodatkach – starsze dziecko silnie kształtuje swój gust, wyraża opinie o tym, co lubi, a czego nie cierpi, dlatego podczas aranżacji wnętrza pociechy warto liczyć się z jej zdaniem. Nie zmuszaj go do wyboru czegoś, na co od samego początku kręci nosem.

Postaw na kreatywne rozwiązania

Warto zaproponować dziecku kreatywne rozwiązania np. łóżko w kształcie domku, w którym z powodzeniem będzie mógł spędzać swój wolny czas.  To samo dotyczy strefy, w której będzie odrabiał prace domowe, uczył się czytanek czy kolorował obrazki. Tutaj twórczość nie zna umiaru. Warto, aby przestrzeń ta zachęcała dziecko do kreatywnego myślenia i rozwijania swoich umiejętności. Umiar należy kształtować poprzez umiejętne dobranie dodatków. Nie wolno przesadzać z ich nadmiarem, ponieważ dziecięce oko jest zawsze ciekawskie. Na ścianie powieś tablicę korkową, mapę świata lub małe obrazki z krótkimi informacjami, zaczynającymi się od „Czy wiesz, że…?”. Takie rozwiązania skutecznie zachęcą pociechę do działania!

Pokój dziecka to przestrzeń, w której flirtuje kreatywność z funkcjonalnością. Uniwersalne rozwiązania pozwolą na aranżację w stylu minimalistycznym, a spersonalizowane dodatki podkreślą oryginalny charakter malucha!

 
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge