Pielęgnacja skóry dziecka – najważniejsze wskazówki dla rodziców

1
16

Pielęgnacja skóry dziecka to temat bardzo ważny dla rodziców. Pojawia się wiele wątpliwości, jakie, kiedy i czy w ogóle warto stosować produkty kosmetyczne. Prawdą jest, że skóra maluchów jest niezwykle wrażliwa, nieprzystosowana do właściwej ochrony przed czynnikami zewnętrznymi. Drugi fakt tyczy się jednak tego, że łazienkowa półka przeznaczona na kosmetyki dla dzieci, nie musi być wypełniona po brzegi. Przyglądamy się najważniejszym kwestiom związanym z pielęgnacją najbardziej wymagającej dziecięcej skóry.

Pielęgnacja skóry dziecka – mniej znaczy więcej

W naszych kosmetyczkach są szampony, odżywki, kremy, maski, żele, pianki, sera i wiele innych produktów. Panowie zaczynają dościgać panie w ilości stosowanych produktów, choć nie bez powodu. W końcu każdy chce o siebie zadbać, szczególnie o skórę, na której swoje piętno bardzo wyraźnie odciskają czynniki, takie jak brak snu, stres czy niewłaściwa dieta.

Ze skórą dziecięcą jest inaczej. Jest ona wrażliwa, nie zapewnia jeszcze właściwej ochrony przed czynnikami zewnętrznymi. Termoregulacja również nie jest na takim poziomie, jak u dorosłych. Maluchy wykazują skłonność do podrażnień, alergii i uczuleń. To dlatego pielęgnacja skóry dziecka musi być naprawdę dobrze przemyślana.

Warto się kierować zasadą, że mniej znaczy więcej. Maluszkom zwykle wystarczy jeden lub dwa produkty pielęgnacyjne, aby ich skóra była miękka, nawilżona, a do tego bez uporczywych podrażnień.

Jakie kosmetyki dla dzieci?

Na półkach sklepowych można znaleźć całe linie produktów przeznaczonych dla najmłodszych. Warto z nich korzystać, natomiast zdecydowanie odradza się używanie tych samych artykułów dla pociech, co dla dorosłych. W tych ostatnich jest mnóstwo konserwantów, sztucznych substancji, w tym kompozycji zapachowych czy barwników. Do tego związki odpowiadające za pienienie się kosmetyków. O ile skórze dorosłych nie wyrządzą większej krzywdy, o tyle maluchy szybko odczują negatywne konsekwencje ich stosowania.

Pielęgnacja skóry dziecka może się odbywać przy użyciu oliwki dla dzieci. Taki produkt doskonale nawilża, zatrzymuje wodę wewnątrz skóry, nie uczula i nie sprzyja powstawaniu podrażnień. Rodzice mogą również wybrać kosmetyk przeznaczony do mycia ciałka oraz włosków. Jeśli zaś maluch od urodzenia ma dość bujną czuprynę, warto zainwestować w odrębny produkt – specjalny szampon do mycia włosków.

Obowiązkowe artykuły pielęgnacyjne to zasypka oraz krem na odparzenia. Bez tego nie obejdzie się żadna półka łazienkowa wydzielona na produkty dziecięce.

Dodatkowe akcesoria

Przyda się także szczoteczka do włosów z miękkim włosiem. Do tego bawełniany ręcznik, aby po kąpieli wytrzeć skórę pociechy do sucha. To ważne, ponieważ pozostająca głównie w fałdkach i w miejscach intymnych wilgoć, staje się idealnym środowiskiem do rozwoju bakterii.

Wycierając maluszka należy jednak pamiętać, aby ręcznik delikatnie przykładać do skóry, a nie pocierać ją, ponieważ w ten sposób łatwo naruszyć i tak niedoskonałą barierę ochronną. Poza tym to mało komfortowe dla dziecka.

Przyjemne z pożytecznym

Kąpiel i wszystkie czynności pielęgnacyjne wykonywane wokół dziecka, to świetna okazja, by być blisko maluszka. Zacieśniać z nim relacje, budować bliskość i poczucie bezpieczeństwa. Jeśli połączymy odpowiednio dobrane kosmetyki z atmosferą, a dodatkowo masażem wrażliwego ciałka, pielęgnacja skóry dziecka przyniesie jeszcze więcej korzyści. Będzie miło spędzonym czasem, a nie jedynie obowiązkiem.

 
PODZIEL SIĘ

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge