Obroża dla kociaka – temat wielkiej wagi

0
28

Nasi wąsaci ulubieńcy potrzebują przestrzeni dla siebie. Koty to indywidualiści, którzy pomimo spędzania większości czasu na leniuchowaniu i spaniu, nie stronią od kontaktu z otoczeniem. Coraz chętniej zabieramy swoje kociaki na spacery, jeśli mieszkamy w bloku, lub wypuszczamy je do ogrodu, mając własny kawałek posesji. W obydwu przypadkach nie może się obejść bez obroży. Jak ją jednak dobrać?

Dla bezpieczeństwa

Kot powinien zostać zaczipowany u weterynarza, co nie zwalnia właścicieli z obowiązku zakładania obroży. Przede wszystkim chodzi o bezpieczeństwo kota. Tak indywidualny charakter, który ma swój świat, może poczuć się beztrosko wychodząc na zewnątrz, co oznacza, że istnieje ryzyko ucieczki czy zagubienia. Wystarczy spojrzeć na popularne portale ogłoszeniowe czy serwisy społecznościowe, by się przekonać, jak wiele kotów ginie. Uczciwi zgłoszą się gdzie trzeba odnajdując wałęsającego się mruczka, ale nie każdemu przyjdzie do głowy, by zawitać do weterynarza albo pokusić się o odnalezienie właściciela. Obroża wraz z adresówką pomagają w szybszym powrocie do domu kociaka.

Obrożę warto zakładać nawet wypuszczając swojego kota do ogrodu. Ten, który jest nauczony, że pewnego terenu nie powinien przekraczać, i tak może próbować swoich sił w pokonaniu przeszkód, by poznać nieznane mu rejony. Taka już natura mruczka, dlatego dodatkowe zabezpieczenie nie zaszkodzi. Obroża to z kolei element obowiązkowy, gdy z mruczkiem wychodzimy na spacer lub jest on na tyle energiczny i ruchliwy, że trudno go upilnować i już nie raz zdarzyło nam się znajdować go tam, gdzie nie powinien być. Jaka powinna być obroża dla kota?

Wygoda i jakość

Obroża dla kota powinna być wykonana z materiałów możliwie naturalnych, które ograniczą ryzyko ewentualnych uczuleń. Jeśli po jej założeniu, po jakimś czasie użytkowania pojawią się zmiany na sierści i skórze kota, należy zgłosić się do weterynarza celem leczenia, a także powinno się zrezygnować z obroży wybierając nową. Innym rozwiązaniem są szelki, które nie każdemu kotu przypadną do gustu, ale warto spróbować.

Akcesorium w postaci obroży ma zapewniać bezpieczeństwo, dlatego zapięcie powinno być solidne i trwałe. Z drugiej strony kot lubi wdrapywać się na płoty, wspinać po drzewach i wściubiać nos w miejsca, o których nawet byśmy nie pomyśleli. Bardzo łatwo jest mu zahaczyć się o gałąź czy inny wystający element. Zapięcie powinno być skonstruowane w taki sposób, by w razie zahaczenia kot mógł samodzielnie wyswobodzić się z obroży. Jedno jest pewne, to produkt, który musi być dobrej jakości i nie warto na nim oszczędzać.

Do obroży sprawdzają się adresówki, na których podawane są dane kontaktowe właściciela. Dzięki temu zagubiony kociak szybciej trafi do domu. Adresówka może mieć formę zakręcanej kapsułki, wewnątrz której znajdzie się karteczka z adresem. Dla kota jest to stosunkowo wygodne rozwiązanie, bo niewielkich rozmiarów. Niestety podczas zabaw może dojść do odkręcenia i zgubienia karteczki. Klasyczne rozwiązanie to adresówka w postaci metalowej płytki, większej, za to z wygrawerowanymi danymi, dzięki czemu ryzyko zgubienia jest ograniczone niemalże do zerowego. Większa płytka może niestety przeszkadzać kotu. Najwygodniejsza i najtrwalsza opcja, to adresówka umieszczona w obroży. Wygodna dla kota, bo w ogóle niewyczuwalna. Dane są po prostu umieszczone na wewnętrznej stronie obroży i wystarczy ją zdjąć, by je znaleźć.

Estetyka i dodatki

Do wyboru mamy również obroże z dodatkami, jak dzwoneczki, breloczki czy przypinki. Głównie wybór na nie pada ze względu na chęć uatrakcyjnienia obroży, ale raczej w rozumieniu właścicieli. Praktyczny aspekt to łatwiejsza lokalizacja pupila oraz utrudnione polowanie. Niestety takie dodatki kotom przeszkadzają, a co bardziej sprytne bez problemu poradzą sobie z polowaniem, nawet mając na sobie brzęczącą przywieszkę. O wiszące bajery kotu łatwiej również zahaczyć i o coś się zaczepić, co okazuje się być bardzo niebezpieczne.

Jeśli już właścicielowi zależy na ciekawej estetyce, może pokusić się o kolorową smycz. Dla bezpieczeństwa nie jest to szczególny aspekt, choć jaskrawe barwy na pewno będą lepiej widoczne w ciemności. Kolory czy wzory można za to dobierać do barwy futerka mruczka. Właściciele więcej niż jednego kota, dzięki zastosowaniu kolorowych smyczy nie będą mylić obroży dobranych dla swoich kociaków.

Kocia obroża musi spełniać wiele warunków. Ma być przede wszystkim wygodna i musi zapewniać bezpieczeństwo. To niezbędne akcesorium dla każdego kociaka i właściciela, który chce, by w razie zagubienia jego mruczek szybko powrócił do domu. O estetyce nie trzeba zapominać, ale ta powinna być na ostatnim miejscu.

 
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge