Objawy ząbkowania u dziecka – jak sobie z nimi radzić

0
15
Objawy ząbkowania u dziecka - jak sobie z nimi radzić

Macierzyństwo to nie tylko okres pełen radości, ale również momenty, kiedy musimy zmierzyć ze smutkiem  i z bólem. Do takich momentów należy wyżymanie się zębów. Objawy ząbkowania u dziecka mogą być różne. Zanim pojawi się pierwszy ząbek, może minąć trudnych tygodni. To ciężki okres zarówno dla samego dziecka, jak i dla jego rodziców.

Jakie są objawy ząbkowania u dzieci? Tak naprawdę może być ich wiele i nie wszystkie będą jasno wskazywać, że dziecko cierpi z powodu wyrastających ząbków. Czasami zdarza się też, że maluszek przechodzi przez okres ząbkowania bezproblemowo. Jednak w większości przypadków staje się zupełnie inaczej. Zazwyczaj dziecko w tym okresie staje się marudne i płaczliwe. W tym czasie mogą się pojawić trudności z zasypianiem, często pobudki w czasie nocnego snu, problemy przy karmieniu itp. Wszystko to sprawia, że dziecko i jego rodzice mogą czuć się wyczerpani.

Kiedy u niemowlęcia pojawiają się pierwsze ząbki?

Wielu rodziców około 6 miesiąca życia dziecka z niecierpliwością zaczyna poszukiwać w buzi maluszka pierwszego ząbka. Oczekiwanie to bywa tym bardziej niecierpliwe, im więcej dolegliwości związanych z ząbkowaniem pojawia się u dziecka. Często też dziadkowie, „życzliwi przyjaciele” i inne osoby z otoczenia rodziców dopytują o to, czy dziecko ma już ząbki i sugerują, że najwyższy czas, by te zaczęły się wyrzynać. Taka sytuacja może prowadzić do niepotrzebnych nerwów i frustracji. Dlatego już na wstępie warto zaznaczyć, że proces wyrzynania się ząbków u dziecka to sprawa bardzo indywidualna, często uwarunkowana genetycznie. U niektórych niemowląt pierwsze zęby mogą pojawić się około 6, a nawet 4 miesiąca życia, u innych dopiero po skończeniu 12 miesięcy.

Najczęstsze objawy ząbkowania u dziecka

Wieku rodziców dość szybko jest w stanie zdiagnozować, że tym, co doskwiera maluszkowi, są wyrastające ząbki. Inni borykają się jednak z niepewnością połączoną z obawą, że niemowlęciu może dolegać coś poważniejszego. To właśnie z myślą o tych drugich powstał niniejszy artykuł. Po części po to, by ich uspokoić, a po części, by wskazać, jak mogą pomóc dziecku radzić sobie z dolegliwościami.

Pamiętajcie jednak, że objawy ząbkowania u dziecka – podobnie jak czas wyrzynania się ząbków – nie zawsze przebiegają tak samo. Dlatego, jeśli jest coś, co jako opiekunów bardzo Was niepokoi, warto skonsultować to z pediatrą.

Typowe objawy ząbkowania u dziecka, z którymi spotyka się większość rodziców, to wzmożone ślinienie. Zazwyczaj pojawia się już w wieku 3 -4 miesięcy i towarzyszy niemowlęciu przez długie tygodnie. Warto jednak pamiętać, że takie obfite ślinienie może wynikać również ze wzmożonej pracy gruczołów ślinowych. Niezależnie od przyczyny objaw ten może prowadzić do podrażnień delikatnej skóry dziecka. Dlatego warto przecierać ślinę pieluszką i osuszać buzię maluszka. Warto stosować też specjalne natłuszczające kremy dla niemowląt.

Inne objawy ząbkowania u dziecka to brak apetytu. Dziecko z powodu podrażnionych i nabrzmiałych dziąseł może jeść znacznie mniej albo odmawiać jedzenia. Częściej też zaobserwujemy, że gryzie różne przedmioty i trzyma w buzi rączki. Uśmierzenie bólu może przynieść bezpieczny dla dziecka gryzaczek. Warto wybrać taki, który ma delikatne wypustki, dzięki czemu masuje delikatne i obolałe dziąsła. Można też masować je samodzielnie specjalną nakładką na palec.

Wiele dzieci podczas wyrzynania się zębów zaczyna gorączkować. Takie zjawisko zazwyczaj mocno niepokoi rodziców. Sytuacją, kiedy należy udać się do lekarza, jest gorączka powyżej 38 stopnia Celsjusza. Koniecznie należy zrobić to wtedy, gdy podwyższonej ciepłocie ciała towarzyszą też inne objawy ząbkowania u dziecka, zwłaszcza biegunka lub wymioty. Może się bowiem okazać, że w rzeczywistości są to zupełnie inne dolegliwości, niż pierwotnie przypuszczaliśmy.

Objawy ząbkowania u dziecka mogą być dla rodziców sygnałem, że u maluszka lada moment pojawią się pierwsze ząbki. Niekiedy mogą mieć jednak inną przyczynę, dlatego warto z uwagą obserwować pociechę.

 
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge