Nauka pisania i czytania – krótki poradnik

0
76

Nauka pisania i czytania to jedno z najważniejszych założeń szkolnych, realizowanych w pierwszych latach edukacji szkolnej. Naukę tę można jednak rozpocząć z dzieckiem samodzielnie, jeszcze przed rozpoczęciem obowiązku szkolnego. Jak robić to, by nie zniechęcić dziecka?Choć każdy rodzic chce, by jego dziecko łatwo przeszło przez etap, jakim jest nauka pisania i czytania, nie zawsze jest to możliwe. Możemy jednak wspomagać dzieci, motywować je i stymulować ich rozwój w tym zakresie. Co najważniejsze, możemy robić to jeszcze przed rozpoczęciem edukacji w szkole.

Nauka pisania i czytania – sprawa bardzo indywidualna

Jeśli przymierzamy się do rozpoczęcia nauki pisania i czytania u dzieci, warto uświadomić sobie na początku, że każde z nich jest inne i to, co jednemu przychodzi z łatwością, innemu może sprawiać sporo problemów. Nawet wśród rodzeństwa może się zdarzyć, że predyspozycje i zdolności w tym zakresie będą zupełnie odmienne.

Każde dziecko może wykazywać inny temperament i styl nauki, a także poziom motywacji. Warto pamiętać, że nauka pisania i czytania powinna zostać dostosowana do temperamentu i stylu uczenia się. Źle dobrane środki w tym zakresie mogą napotkać opór dziecka i zniechęcić do dalszej nauki, natomiast dobrze dostosowane dadzą zamierzony efekt.

Czas na naukę

Planując naukę pisania i czytania z dzieckiem, nie wolno zapominać o jego indywidualnych potrzebach. Każde dziecko powinno mieć zapewniony czas na zabawę, naukę i odpoczynek. Równowaga pomiędzy nimi oraz zapewnienie dziecku wystarczającej ilości czasu na relaks i zregenerowanie sił sprawi, że nauka będzie efektywniejsza.

Konieczne jest także znalezienie w ciągu doby takiej pory, kiedy dziecko jest najbardziej aktywne umysłowo i skupione. Będąc w swoim wyżu intelektualnym, łatwiej przyswoi nową wiedzę. Co więcej, jeśli samo zobaczy pozytywne skutki nauki, jeszcze bardziej zmobilizuje się do działania.

Należy zapamiętać, że w przypadku większości dzieci najlepszym czasem na naukę są godziny 9.00–12.00 oraz 16.00–18.00, choć jak już zostało powiedziane, każde dziecko jest indywidualnością i mogą zdarzyć się odstępstwa od tej reguły.

Czytanie – ważne w życiu każdego człowieka

Czytanie  to jedna z podstawowych umiejętności każdego człowieka, którą powinien posiąść po zakończeniu edukacji. Ma ogromny wpływ na jego rozwój intelektualny, poszerzanie zasobu słownictwa, pobudzanie wyobraźni, doskonalenie pamięci oraz poszerzanie wiedzy o życiu, świecie i panujących w nim relacjach.

Warto już od najmłodszych lat zaszczepiać w dzieciach pasję do czytania i uczyć je szacunku do książek. Wskazując, jak wiele można się z nich dowiedzieć, pobudzisz dziecięcą wyobraźnię.

Jak zachęcić dziecko?

Nauka pisania i czytania nie powinna być dla dziecka smutnym obowiązkiem, ale czystą przyjemnością. Jak je do niej zachęcić?

Przede wszystkim własną postawą. Jeśli dziecko będzie widziało czytających książki rodziców, samo chętnie sięgnie po literaturę dla dzieci. Warto zadbać też o to, by w domowej biblioteczce znalazły się pozycje przeznaczone do samodzielnego czytania przez początkujące pociechy.

Jak widać nauka pisania i czytania nie musi trudną i nieprzyjemną koniecznością. Wystarczy odpowiednie nastawienie i postawa rodziców, by zachęcić dziecko do sięgania po książkę.

 
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge