Najlepsze przysmaki dla kotów – nie tylko naturalne

0
17

Wybór przekąsek i smakołyków dla kotów jest dziś tak duży, że nawet dla najbardziej wymagających mruczków można znaleźć coś, co skusi ich podniebienia. Ale czy nasze koty, przy właściwie zbilansowanej diecie, potrzebują jakichkolwiek dodatków? Kiedy i dlaczego warto, by w ich codziennym jadłospisie pojawiały się przekąski?

Zdrowy i aktywny kociak

Kot, który jest aktywny, nie ma żadnych problemów zdrowotnych, a tym bardziej nie grozi mu nadwaga, w swojej diecie może liczyć na pełnię walorów odżywczych i substancji, które są niezbędne jemu organizmowi. Teoretycznie w takim wypadku omijamy jakiekolwiek przekąski. Praktycznie jednak smakołyki mogą spełniać różnorodne funkcje, nie tylko stając się uzupełnieniem o witaminy, minerały i inne substancje, gdy kot zaczyna mieć problemy ze zdrowiem.

Czasami kociaka zostawiamy samego w domu i wtedy przydaje się przekąska, którą może się zadowolić. Innym zaś razem szukamy sposobu na wynagrodzenie za dobre zachowanie czy wykonane zadanie podczas treningu. Smakołyk kojarzący się z przyjemnością i nagrodą, nabiera na znaczeniu dla mruczka, a przy tym jest to produkt, który niezwykle mu smakuje. Tak jak ludzie, tak i koty lubią czasem zagryźć jakąś przekąskę, i nie musi ona negatywnie wpływać na ich zdrowie.

Dla w pełni sił i zdrowego kociaka, który jest aktywny, można pozwolić sobie na maksymalnie dwie przekąski dziennie. Wiele zależy od tego, o jakim smakołyku mówimy. Na opakowaniach zwykle producent podaje sposób dawkowania. Trzeba jednak pamiętać, że każdy taki dodatek do codziennego jadłospisu, podnosi liczbę spożywanych kalorii w ciągu dnia. Należy zachować niezbędny umiar, ewentualnie przemyśleć, czy w diecie kota jest posiłek, z którego można uszczknąć ciut kalorii, tym samym nie przekraczając dziennego zapotrzebowania na nie, mając już na względzie podawane przekąski.

Koty, które chorują, brakuje im określonych składników odżywczych, dzięki smakołykom mogą liczyć na uzupełnienie niezbędnych w ich organizmie substancji. Przekąski stają się naturalną suplementacją, która niekiedy pozwala szybciej powrócić do zdrowia i pełni sił naszego mruczka. O ile wybieramy zdrowe, możliwie naturalne produkty.

Rodzaje przekąsek dla kociaków

Pośród kocich przekąsek królują mięsne oraz rybne. Najbardziej lubiane przez koty, ale też najbardziej wartościowe. Przeważnie są lekkostrawne i jeśli mają służyć kotu, w swoim składzie powinny zawierać dodatkowe substancje odżywcze. Podobne właściwości mają przekąski mleczne, które są idealne dla mruczków uwielbiających mleko i przetwory mleczne.

W zależności od indywidualnych potrzeb kota, który zmaga się ze stanami chorobowymi, mogą być przydatne smakołyki wspomagające leczenie. Działają na zasadzie dostarczania do organizmu kota substancji czynnych. Każdemu miauczącemu pupilowi przydają się produkty, które dbają o higienę jamy ustnej. Mają nierzadko postać smakołyków do gryzienia – chrupek dentystycznych, dzięki czemu pozwalają zetrzeć kamień nazębny. Jeśli w swoim składzie posiadają miętę, dodatkowo odświeżają oddech.

Kot potrzebuje motywacji i czasem nagrody, jeśli jest tym, które spędza czas aktywnie, a nawet trenuje. Takim mruczkom przyjemność sprawiają wszelkiego rodzaju dropsy, które idealnie nadają się na nagrodę za dobrze wykonane zadanie. Rarytasem, ale i nagrodą są smakołyki z kocimiętką, które kociaki wprost uwielbiają. Taki przysmak może pomóc uspokoić się kotu, który czuje się zestresowany i jest niespokojny, na przykład po wizycie u weterynarza.

Jeśli chcemy zadbać o zdrowe i mocne serce mruczka, powinniśmy szukać produktów z zawartością tauryny.

Zdrowo i naturalnie!

Przysmak dla kota to nie wybór, który ma być niczym fast food dla jego właściciela. Mamy na myśli przysmaki spełniające określone funkcje, wspomagające nawet na etapie walki ze schorzeniami, uzupełniające ewentualne niedobory. Przy dobrze zbilansowanej diecie warto zachować umiar z ich stosowaniem. A jeśli już decydujemy się na jakiekolwiek smakołyk, powinien być wysokiej jakości, możliwie naturalny, pozbawiony zbędnych, sztucznych dodatków. Wartościowy, czyli bogaty w mięso, jeśli to przekąska mięsna, a obfitujący w rybę, gdy wybieramy smakołyk rybny. Nasze kociaki z pewnością podziękują nam za taką formę opieki i ich dopieszczania.

 
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge