Naczynia i sztućce dla maluchów

0
158

Pierwsze naczynia i sztućce dla maluchów to wybór, który wydaje się być bardzo prostym zakupem. Na rynku mamy mnóstwo kolorowych naczyń dla dzieci, opatrzonych motywami z bajek, kreskówek. Kolorowych, estetycznych i z pewnością zachęcających malucha, by samodzielnie spróbował zjeść swój pierwszy posiłek. Niestety pośród tych rynkowych produktów nie brakuje bubli, które być może cieszą oczy, ale tylko i wyłącznie oczy dziecka.

Estetyka to nie wszystko. Najważniejsze jest bezpieczeństwo spożywanych posiłków, którego nie zagwarantują naczynia z nieznanego źródła, bez atestów czy też certyfikatów. Chociażby chiński plastik mogący zawierać w sobie bisfenol. Toksyczny związek chemiczny mogący powodować poważne problemy zdrowotne zarówno u dzieci, jak i u dorosłych.

Cechy produktów dla dzieci

Naczynia i sztućce dla maluchów powinny być lekkie i poręczne. Dopasowane również do wieku dziecka. Roczna pociecha potrzebuje zupełnie innych produktów niż kilkulatek, który umie już posługiwać się sztućcami, zbliżonymi rozmiarowo do sztućców rodziców.

Zarówno miseczki, talerzyki, kubki, jak i sztućce powinny mieć gładkie krawędzie, by maluch nie zranił się, podczas jeszcze niezdarnego operowania nimi. Nie mogą być wykonane ze szkła czy ceramiki, które nie dość, że są ciężkie, to jeszcze łatwo je potłuc. Najlepiej sprawdza się plastik, stal nierdzewna bądź tworzywo bambusowe. Wybierając produkty z plastiku sprawdzamy czy nie zawierają toksycznych substancji, w tym wspomnianego bisfenolu – BPA, ale i czy posiadają niezbędne atesty oraz certyfikaty.

Przydatne pomoce w nauce jedzenia

Opatrzenie naczyń i sztućców barwnymi aplikacjami czy też rysunkami wbrew pozorom jest ważne, ponieważ w ten sposób oddziałuje się na bodźce wzrokowe. Podczas posiłku można pokusić się o naukę w formie zabawy, gdzie maluch będzie rozpoznawał kolory, postaci z bajek, zwierzęta czy też pojazdy. W zależności od tego, co znajduje się na jego talerzyku czy kubeczku.

Dobrze sprawdzają się zestawy opatrzone podkładkami antypoślizgowymi bądź przyssawkami. Naczynia łatwiej utrzymają się na miejscu, podczas gdy dziecko będzie próbowało poradzić sobie z nabiciem kolejnego kawałka warzywa „uciekającego” po talerzu. Na rynku znajdujemy również specjalnie produkty, jak kubki niekapki, miseczki niewysypki, kubki niewysypki na przekąski. Można spróbować maluchowi podawać w nich jedzenie, ale mając na uwadze, że prędzej czy później i tak przyjdzie mu się przekonać, że istnieje coś takiego, jak zjawisko grawitacji.

Nie gorzej sprawdzają się talerzyki z przegródkami, które uniemożliwiają mieszanie się jedzenia. Taki produkt również można wykorzystać do nauki-zabawy, jak i poznawania różnych produktów spożywczych. Dziecko może mieć jednak większe problemy z nabraniem jedzenia.

Łyżka powinna być niezbyt płaska, by swobodnie nabrać zupę lub inny produkt/danie o płynnej konsystencji. Nie może być jednak zbyt głęboka czy też nazbyt duża, ponieważ sprawi trudności dziecku, które nie poradzi sobie z trafieniem do buzi bez rozlewania. Uwagę zwracamy zatem kolejno na długość rączek sztućców.

Ciekawym gadżetem są łyżeczki termoczułe, które w zależności od temperatury jedzenia zmieniają kolor.

Prawidłowe użytkowania

A na koniec pamiętajmy o tym, by naczyń i sztućców dla dzieci użytkować zgodnie z ich przeznaczeniem. Należy zapoznać się z instrukcją lub opisem dołączonym do kupowanego produktu, ponieważ może się okazać, że naczyń dziecięcych nie można myć w zmywarce, nadają się tylko do zimnych produktów czy też nie wolno podgrzewać posiłków w nich umieszczonych, w kuchence mikrofalowej.

 
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge