Muzyka do usypiania niemowląt i nie tylko

0
171
Muzyka do usypiania niemowląt i nie tylko

Różne dźwięki docierają do dziecka już wtedy, gdy znajduje się jeszcze w łonie matki. Niektóre z nich mogą drażnić, inne uspokajać. Możesz zadbać o to, by maluszek jeszcze będąc w twoim brzuchu miał jak najlepsze doznania dźwiękowe. Mówienie do niego spokojnym głosem, czy puszczanie muzyki to najpopularniejsze stosowane przez rodziców metody.

Jak dowodzą badania, maluszek słyszy całkiem dobrze będąc jeszcze w łonie mamy. Dzięki temu, na swój sposób, może uczestniczyć w życiu rodziny. Słyszy przecież swojego starszego brata, czy siostrę oraz szczekającego psa, który co rano w ten sposób daje ci znać, że pora iść na spacer. Dzięki temu, że towarzyszy mu cała gama dźwięków, niemowlę bardzo szybko rozpoznaje je po narodzeniu. Umie poznać ciepły głos mamy i taty oraz odgłos szczekania, który pewnie zrobiłby na nim znacznie większe wrażenie, gdyby dziecko nie miało wcześniej okazji zaznajomić się z nim.

Jaka muzyka do usypiania niemowląt

Nie wszystkie dzieci będą umiały zasnąć przy dźwiękach muzyki. Są jednak i takie, które ciche, spokojne tony wprowadzają w błogi sen. Jeśli zadbasz, by muzyka docierała do maluszka już w czasie, kiedy będziesz jeszcze w ciąży, jest duża szansa na to, że dziecko przyzwyczai się do jej dźwięków i będzie postrzegać je jako coś miłego. Najlepiej, jeśli muzyka będzie spokojna i niezbyt głośna. Choć nie musi to być regułą. Najczęściej muzyczny gust dziecka jest taki, jak jego mamy. Jeśli mama lubi słuchać muzyki klasycznej, najprawdopodobniej polubi ją też malec. Jeśli preferuje kawałki z mocniejszym brzmieniem, dziecko też może chcieć słuchać takiej muzyki. Ta zasada, od której zdarzają się jednak wyjątki, ma swoje biologiczne uzasadnienie. Podczas słuchania przyjemnej dla mamy muzyki, w jej organizmie wydzielane są hormony szczęścia, które pozytywnie wpływają również na dziecko. Może się jednak zdarzyć, że maluszek będzie miał nieco inny gust muzyczny od swojej mamy, czemu da wyraz mocniejszymi kopnięciami lub gwałtownymi ruchami. Jeśli dziecko polubi muzykę, jest duża szansa, że jej dźwięki będą w stanie je uspokoić i uśpić.

Jaką muzykę zaproponować niemowlęciu

Odpowiedź wydaje się banalnie prosta. Najodpowiedniejsza będzie muzyka do usypiania niemowląt. Problem tkwi jednak w tym, że nie ma jednej melodii, czy muzyki, przy której usypiałyby wszystkie niemowlęta. Warto spróbować puścić dziecku melodie, których miało okazję słuchać z tobą, gdy byłaś jeszcze w ciąży. Zwłaszcza jeśli czułaś wtedy, że maleństwo się uspokaja. Możesz też spróbować puszczać dziecku muzykę klasyczną. Badania naukowe wykazały, że niektóre maluchy uspokajają się przy dźwiękach wiolonczeli, fletu i kontrabasu. Inne maluszki z kolei wolą cicho grane melodie niemowlęcych karuzelek. Najlepiej będzie, jeśli sami wypróbujecie, co najlepiej działa na waszego maluszka.

Jak się okazuje, niemowlęta usypiają nie tylko przy spokojnych melodiach, niektóre z nich zmrużą oczy nawet przy rockowych kawałkach. O tym, jaka muzyka do usypiania niemowląt najlepiej zadziała u ciebie, musisz przekonać się sama.

 
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge