Jak mówić aby dzieci nas słuchały – niełatwa, ale możliwa do wyuczenia umiejętność

0
4

Zastanawiałaś się kiedyś, jak mówić aby dzieci nas słuchały? Mogę cię uspokoić, nie ty jedna masz z  tym problem. Niełatwa sztuka mówienia w sposób, który dociera do dzieciaków w różnym wieku to sztuka, której można się nauczyć. Wiedza i odpowiednia ilość ćwiczeń  mogą w tym pomóc.

“Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały. Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły” to tytuł cieszącej się dużym zainteresowaniem książki autorstwa Faber Adele i Mazlish Elaine.

Kim jest autorka?

Adele Faber cieszy się opinią specjalistki od komunikacji rodziców z dziećmi. Dzięki swoim publikacjom zyskała popularność niemal na całym świecie. Razem z drugą autorką, Elaine Mazlish wydała cały cykl książek poświęconych tej tematyce. Dziś książka “Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały. Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły” wciąż jest jedną z najbardziej poczytnych wśród rodziców. Została przetłumaczona na wiele języków i zyskała miano bestsellera.

Prywatnie Adele Faber to matka trójki dzieci.

O czym jest książka?

Książka stanowi kompleksowy poradnik, który zawiera szereg przykładów, wskazówek i ćwiczeń pozwalających opanować trudną sztukę efektywnej komunikacji z dziećmi. Książka, która uczy, jak mówić aby dzieci nas słuchały, przeznaczona jest dla wszystkich, którzy pragną lepiej zrozumieć oraz bardziej kochać swoje dzieci. Stosując się do zawartych w publikacji wskazówek, sama będziesz lepiej przez dzieci rozumiana i kochana.

Co ważne, zawarte w niej wskazówki, można odnieść także do świata dorosłych, sposobów komunikowania się między nimi oraz budowania relacji międzyludzkich w dorosłym świecie.

Ze swej strony mogę powiedzieć, że jest to książka, która zmienia nastawienie rodziców do sposobu komunikacji z dziećmi i pozwala zrozumieć, że ich dziecko to nie złośliwy, mały buntownik, ale odrębna jednostka, które postrzega rzeczywistość nieco inaczej od nas.

Jak mówić aby dzieci nas słuchały?

Rodzice w rozmowach z dziećmi bardzo często oceniają, moralizują, a nawet bagatelizują ich problemy. Aby zrozumieć , jak czuje się wtedy dziecko, wystarczy wczuć się w jego rolę. Możesz na przykład spróbować sobie wyobrazić, jak będziesz się czuła, kiedy wydarzyło się coś, co spowodowało nasze zdenerwowanie, a zamiast zrozumienia otrzymujemy moralizującą radę, naganę lub próbę przeforsowania czyjegoś rozwiązania. Pomyśl, jak czujesz się, gdy zwierzasz się najlepszej przyjaciółce, a ona, zamiast po prostu cię wysłuchać, od razu próbuje posunąć ci gotowe rozwiązania. Problem jednak w tym, że o te rozwiązania nie prosiłaś, co więcej one nie są twoje.

Podobnie jest z dziećmi. Potrzebują wsparcia, rozmowy, zrozumienia, empatii i poczucia, że są kochane. Kiedy zostaną wysłuchane ich zdenerwowanie ustąpi szybciej, a co więcej, same znajdą rozwiązania swoich problemów. Zaskoczy cię, z jaką łatwością może im to przychodzić. Wspierając dziecko w ten sposób, pomagasz budować jego pewność siebie i poczucie bezpieczeństwa.

Ten kompleksowy poradnik pomógł już wielu rodzicom i dzieciom. Na opisanych w nich wskazówkach opiera się wiele Szkół dla Rodziców, prowadzonych przez poradnie dla dzieci. Aby nauczyć się, jak mówić aby dzieci nas słuchały, możesz skorzystać z takich zajęć lub sięgnąć po opisaną powyżej książkę.

 
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge