Moc zamknięta w naturalnych kosmetykach

0
82

Codzienna pielęgnacja twarzy i ciała pomaga utrzymać zdrowie oraz urodę. Nie bez znaczenia pozostaje wybór kosmetyków. Te, w zależności od składu mogą pozostawać dla cery zupełnie obojętne i nie powodować żadnych, ani pozytywnych, ani negatywnych zmian, wywoływać silne podrażnienia lub uczulenia albo wręcz przeciwnie – nawilżać cerę, wygładzać i wyraźnie poprawiać jej koloryt.

Jak trafić na kosmetyki, które rzeczywiście przyczynią się do poprawy stanu skóry? Przede wszystkim warto być świadomym konsumentem i wybierać tylko te artykuły, które mają formułę jak najbardziej zbliżoną do naturalnie występujących w przyrodzie związków. Nie daje to całkowitej gwarancji, że nie wystąpią żadne negatywne skutki stosowania kosmetyków, jednak znacznie zmniejszają takie ryzyko.

Na co zwracać uwagę przy wyborze?

Ogromnie ważne jest, by w preparatach stosowanych na skórę unikać aromatów, konserwantów i parabenów. W pielęgnacji cery najlepiej stosować kosmetyki naturalne, czyli oparte na występujących w naturze związkach o pochodzeniu roślinnym lub mineralnym.

Ekologiczne kosmetyki można przygotować w domu samodzielnie lub postawić na wysokiej jakości włoskie kosmetyki. W ich składzie mogą znaleźć się wyciągi z roślin, naturalne oleje roślinne i ekstrakty z ziół. Takie preparaty przywracają równowagę w skórze, nawilżają ją i przyspieszają regenerację komórek. Szczególnie polecane są dla osób ze skórą atopową, alergiczną lub innymi skórnymi problemami.

Czy kosmetyk na pewno jest naturalny?

Europejskie standardy mówią, że kosmetykami naturalnymi możemy określać tylko te produkty do pielęgnacji skóry, które składają się ze związków roślinnych i minerałów w minimum 95%. Niedozwolone są nie tylko barwniki, konserwanty i parabeny, ale także żelatyna o pochodzeniu zwierzęcym. Jej odpowiednikiem może być guma guar pozyskiwana z drzewa Cyamopsis tetragonolobus L.

Istnieje wiele związków pochodzenia roślinnego, które zastępują substancje niedozwolone w kosmetykach naturalnych. Pozyskuje się je między innymi z nasion roślin, żywicy oraz morskich alg.

Komórki macierzyste w kosmetykach

Przykładem stosowanych w kosmetykach, ważnych ze względu na swoje działanie związków są komórki macierzyste. W szamponie Bio Staminal dla przykładu stosuje się te pozyskane z ekstraktu z palmy sabałowej. O korzyściach wynikających z ich stosowania długo można by opowiadać. Zasadności wykorzystania komórek macierzystych w kosmetyce dowodzi ich zastosowanie w terapiach anty-aging w medycynie estetycznej. Ich najważniejszą zaletą jest zdolność do szybkiej regeneracji komórek. Stymulują one również produkcję kolagenu, która poprawia jędrność skóry.

Słowo podsumowania

Komórki macierzyste nie są oczywiście jedynym cennym składnikiem ekologicznych kosmetyków. Mogą pojawiać się w nich także inne, ważne związki. Wśród nich wymienić można choćby olej jojoba, oliwę z oliwek oraz olej arganowy nazywany również płynnym Złotem Maroka.

Kosmetyki naturalne, oprócz korzystnego wpływu na naszą cerę, mają jeszcze jedną ważną zaletę. Ulegają biodegradacji, dzięki czemu nie wywierają niekorzystnego wpływu na środowisko naturalne. Ich wybór znajduje zatem więcej niż jedno uzasadnienie.

 
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge