Metody oszczędzania – powiększamy budżet z myślą o świątecznych wydatkach

0
57

Święta zawsze wiążą się z dość wysokimi wydatkami. Choć październik jeszcze się nie skończył, to już zaczynamy myśleć o tym, jakie metody oszczędzania pozwolą poradzić sobie z grudniowymi zakupami. W końcu przed świętami jest jeszcze wyjątkowy dzień – 6 grudnia, który obchodzą nie tylko maluchy. Przyjrzyjmy się dostępnym możliwościom, które w krótszej, ale i dłuższej perspektywie przyniosą pożądane oszczędności.

Metody oszczędzania – niewidoczna skarbonka

Czy w naszych domach wszystkie cieknące krany zostały naprawione, a okna dobrze uszczelnione? Czy kaloryfery ocieplają wnętrza, ale w sposób efektywny? Czy nasze sprzęty gospodarstwa domowego zużywają tylko tyle prądu, wody, ile naprawdę potrzebują? Zanim zajrzyjmy do swojej świnki skarbonki lub sprawimy sobie nową, by mieć gdzie wrzucać pieniądze, przyjrzyjmy się aspektom domowych napraw.

Oczywiście miesiąc czy dwa to zbyt mało, by zauważyć spektakularne zmiany w rachunkach za ogrzewanie, prąd i wodę. Zacznijmy jednak od takich pozornie niewielkich drobnostek, które w dłuższej perspektywie przynoszą nam naprawdę sporo wydatków. Przestańmy pomijać od dawna odkładane naprawy. Przeanalizujmy, które z domowych sprzętów nadają się do tchnięcia w nie nowego życia, w rozsądnych kosztach, a co lepiej będzie wymienić na nowe. To sprawdzone metody oszczędzania, dzięki którym zaczniemy w lepszy sposób wykorzystywać dostępne media, przestając płacić za to, z czego tak naprawdę nie korzystamy.

Wybór małego i dużego AGD to także krok w stronę ekologicznych rozwiązań. Ochrona środowiska jest szeroką dziedziną, w której każdy z nas ma swoje miejsce. Samodzielnie możemy podejmować działania przynoszące oszczędności finansowe i nam samym, i środowisku.

Metody oszczędzania w praktyce

Przejdźmy do aspektu, jaki stanowią metody oszczędzania możliwe do zastosowania każdego tygodnia i miesiąca. Przede wszystkim musimy przeanalizować dotychczasowe wydatki. Ocenić, które z nich są niezbędne, najważniejsze, a z czego można zrezygnować. Nie chodzi o to, by prowadzić ascetyczny tryb życia, ale rozsądnie gospodarować pieniędzmi. Nie jest bowiem sztuką w tydzień wydać całą wypłatę, a potem kombinować, skąd wziąć gotówkę na życie.

Skorzystajmy z dostępnych aplikacji, darmowych programów czy zwykłej kartki papieru. Rozpiszmy comiesięczne wydatki stałe, związane z opłatami, kredytami i pożyczkami. Sprawdźmy, jak dużo wydajemy na jedzenie, ale i wizyty w restauracjach czy barach szybkiej obsługi, a także jedzenie na wynos.

Na tapetę niech pójdą wydatki na wszelkiego rodzaju przyjemności. Być może z czegoś da się zrezygnować, na rzecz odłożenia większych kwot i przeznaczenia ich na wymarzoną wycieczkę. Takie metody oszczędzania w praktyce nie są trudne do zastosowania. Nie potrzebujemy specjalistycznej wiedzy, drogich urządzeń czy narzędzi. Internet podsuwa nam mnóstwo pomysłów. Mamy także możliwość korzystania z artykułów blogowych, serwisów finansowych, for, filmików i webinarów, które traktują o tematyce oszczędzania.

Udane zakupy świąteczne

Warto pomyśleć o oszczędzaniu odbywającym się w dwojaki sposób. Z jednej strony oceniamy, ile możemy zaoszczędzić decydując się na naprawy w domu czy wymianę sprzętów i zastosowanie nowoczesnych technologii. Z drugiej strony analizujemy bieżące wydatki, ich wysokość i konieczność podejmowania. To metody oszczędzania będące w stanie zwiększyć możliwości domowego budżetu finansowego, „na już”, jak i w dłuższej perspektywie.

 
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge