Mama pracuje w domu

0
154
Mama pracuje w domu

Ostatnio dużo  mówi się o poprawie na rynku pracy oraz o tym, że dziś zdecydowanie należy on do pracowników. A jak to wygląda w przypadku młodych mam? Czy mama pracuje po powrocie na rynek pracy u tego samego pracodawcy, u którego była zatrudniona przed porodem? Jak chętnie wraca do pracy i czy rzeczywiście tego potrzebuje? Choć przypadek każdej kobiety będzie zupełnie inny, to jednak większość z nas czuje podobnie. Z jednej strony nieodpartą chęć, by rzucić się w wir pracy i oderwać od domowych obowiązków, z drugiej strony potrzebę ciągłego bycia przy dziecku.

Czy możliwe jest pogodzenie pracy zawodowej z prowadzeniem domu i opieką nad dzieckiem? Zwłaszcza jeśli mowa o maluszku, który dość mocno jeszcze związany jest z mamą i bardzo potrzebuje jej obecności?

Rozterki młodej mamy

Po skończeniu urlopu macierzyńskiego każda z nas staje przed podobnym wyborem. Powrócić do pracy, czy pozostać w domu i zająć się dzieckiem? Na te rozważania dodatkowo nakładają się też inne okoliczności. Czasem jest to trudna sytuacja finansowa i chęć powrotu do pracy, by podreperować domowy budżet, innym razem po prostu potrzeba wyjścia do ludzi. Na podjęcie decyzji bardzo często wpływa też to, czy znajdzie się ktoś, kto zajmie się dzieckiem w czasie, kiedy rodzice będą przebywać poza domem. Nie każda bowiem mama chce zostawiać swoją pociechę w żłobku. Wszystko to sprawia, że podjęcie decyzji jest niezwykle trudne.

Mama pracuje w domu

Ten przewrotny tytuł ma wskazywać, że kobieta, która decyduje się na podjęcie pracy zawodowej, pozostawia za sobą w domu całą masę obowiązków, które ktoś będzie musiał wykonać. Kim będzie ta osoba? Najprawdopodobniej będzie to ona sama. Choć mama pracuje, w domu pozostaje przecież pranie, sprzątanie, gotowanie. Prawdopodobnie zrobi to po powrocie z pracy lub tuż przed wyjściem do niej. Nawet jeśli rodzice zdecydują się na układ partnerski i dzielenie domowymi obowiązkami, prawda jest taka, że w większości domów i tak więcej obowiązków spada na mamę.

Praca zawodowa czy opieka nad dzieckiem

Podjęcie decyzji o powrocie do pracy musi być poprzedzone znalezieniem osoby, która zaopiekuje się dzieckiem. Kiedy już się to uda, można wyruszyć na podbój rynku pracy. Znacznie lepsza sytuacja niż jeszcze parę lat temu stwarza młodym mamom korzystne warunki do powrotu do poprzedniego pracodawcy lub podjęcie zatrudnienia u nowego, który stworzy lepsze warunki zatrudnienia.

Te panie, które jednak wolą stale sprawować opiekę nad swoją pociechą, czy też nie znalazły dla dziecka odpowiedniej opieki, też nie muszą pozostać bez pracy. I tu znów zaznacza się przewrotność tytułu tego wpisu. Jak bowiem wskazuje praktyka, młoda mama pracuje w domu, nie tylko wykonując domowe obowiązki, ale również te zawodowe. Współcześnie istnieje wiele rodzajów aktywności zawodowych, które można prowadzić w domu. Co ważne, wiele pań chętnie korzysta z takiej możliwości. Copywriter, tłumacz, grafik, wyrób biżuterii, sklep internetowy – możliwości jest wiele. To, czy mama pracuje w domu, czy też poza nim w istotny sposób wpływa na długość oraz jakość kontaktu z dzieckiem.

Zatem to, czy mama pracuje w domu, czy u pracodawcy, zależy w dużej mierze od niej samej. Niezależnie od podjętych decyzji, nie ulega wątpliwości, że możliwości jest dziś zdecydowanie więcej, niż kilka lat temu.

 
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge