Lampy ceramiczne i gipsowe

0
128

Oprawy oświetleniowe głównie produkowane są ze szkła, metalu czy drewna. To jednak nie wszystko. Przeszukując propozycje rynkowe, znajdziemy lampy ceramiczne i gipsowe. We wnętrzach biurowych i domowych oświetlenie tego typu, sprawdza się doskonale i na stałe weszło do oferty. Do wyboru mamy między innymi kinkiety, lampy stojące czy lampy wiszące, a także oprawy nasufitowe.

Lampy ceramiczne i ich zalety

Lampy ceramiczne są dobrym wyborem, jeśli inny rodzaj oświetlenia nie przypada nam do gustu. Przybierają różne kształty i kolory. Można je z powodzeniem dostosować do każdej aranżacji. Najczęściej mają ceramiczną, pękatą podstawę, a na niej znajduje się świetlówka osłonięta abażurem lub kloszem.

Ceramiczne oświetlenie zadowoli osoby kreatywne, które lubią co jakiś czas zmieniać wystrój swoich wnętrz. Taką podstawę łatwo odmalować, dzięki czemu zyskuje się niemalże na nowym produkcie oświetleniowym.

Jak dobierać lampy tego typu? Dla wnętrz, które mają być świeże i pogodne, należy zastosować więcej niż jedną lampę, najlepiej w jasnych barwach. Półprzeźroczysty abażur pozwala światłu lekko sączyć się ku górze, przez co pomieszczenie staje się zdecydowanie bardziej klimatyczne. Taka lampa umieszczona na stoliku nocnym nie tylko pozwala chwilę poczytać przed snem. Jest doskonałą dekoracją. Sprawia, że salon bądź jakiekolwiek inne pomieszczenie, staje się naszym azylem. Daje poczucie bezpieczeństwa, ciepła i prywatności.

Gipsowe wykonania

Produkty z masy gipsowej wyrabia się bardzo prosto. To dlatego powstał pomysł na wykorzystanie gipsu do stworzenia unikalnych opraw oświetleniowych. Po zakończeniu procesu technologicznego, gotowe odlewy mogą zostać pomalowane na dowolny kolor. Do malowania nadają się wszystkie rodzaje farb, a designerzy prześcigają się w finezyjnych propozycjach lamp gipsowych.

Na co zwracać uwagę?

Standardowo, jak w przypadku każdego rodzaju oświetlenia, musimy zacząć od oceny naszej aranżacji. Tej już istniejącej bądź tej, którą dopiero chcemy stworzyć. Światło musi komponować się z naszym wnętrzem, jeśli ma być spójne, harmonijne i przy tym użytkowe. Rozważmy kolorystykę, kształt, wielkość. Zastosujmy się do uniwersalnych zasad wybierania oświetlenia.

Lampy powinny być dopasowane rozmiarem nie tylko do metrażu pomieszczenia, ale i wielkości mebla, na którym będą umieszczone. Na pierwszym miejscu stawiamy proporcje. Kolorystyką, ukierunkowaniem światła, jak i jego barwą, jesteśmy w stanie stworzyć klimat wnętrza oraz optycznie je powiększyć bądź nieco pomniejszyć, jeśli zachodzi taka potrzeba.

Propozycji pośród lamp ceramicznych i gipsowych jest na tyle, by móc wybrać produkt, który będzie komponował się z wnętrzem w stylu francuskim, rustykalnym czy też nowoczesnym. Pamiętajmy o tym, że zarówno lampy ceramiczne, jak i lampy gipsowe, są dość charakterystyczne. Ich umiejętny dobór to podstawa, by nie kłóciły się z innymi elementami wyposażenia czy dekoracyjnymi.

 
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge