Kosmetyki do skóry atopowej – jakie wybrać?

0
128

Atopowe zapalenie skóry wiąże się z uporczywym świądem, wysuszoną skórą i nierzadko wysypką. Kosmetyki do skóry atopowej będą zatem spełniać ważne funkcje, bo uchronią przed nasileniem dolegliwości i zaostrzeniem objawów. To szczególnie ważne w przypadku dzieci, którym trudno wytłumaczyć, że nie powinny się drapać. Kosmetyki łagodzące świąd i podrażnienia sprawiają, że maluch automatycznie mniej się drapie, więc objawy nie muszą się pogłębiać. Dorośli także skorzystają na odpowiednio dobranych produktach, ale jak je wybierać?

Kosmetyki do skóry atopowej – ważny etap leczenia

Podłoże skóry atopowej nie jest do końca poznane, a osoby zmagające się z atopowym zapaleniem skóry mogą jedynie łagodzić objawy. Schorzenia nie da się zatrzymać ani cofnąć. By ulżyć w dolegliwościach występujących na co dzień, stosowane są zarówno dobrane przez lekarza farmaceutyki, jak i produkty kosmetyczne.

Kosmetyki do skóry atopowej charakteryzują się przede wszystkim hipoalergicznością. Są pozbawione substancji, które u osób zdrowych nie skutkują żadnymi reakcjami alergicznymi, ale u atopików mogą powodować uczulenia i zaostrzenie objawów. W takich kosmetykach znajdujemy również tak zwane emolienty, które odpowiadają za odpowiedni poziom nawilżenia skóry.

Jak wybierać produkty spośród sklepowych półek

Atopicy nie mogą wybierać produktów kosmetycznych jedynie naturalnych czy łagodnie działających, pod jakimi to określeniami występuje część kosmetyków. Przede wszystkim muszą kierować się na półkę z produktami antyalergicznymi, najlepiej wcześniej wspomnianymi emolientami.

Kosmetyki do skóry atopowej nie mogą zawierać w swoim składzie barwników czy substancji zapachowych, ponieważ to one najczęściej uczulają. Nie powinno być w nich również SLS-u, czyli substancji dodawanej do kosmetyków w celu pienienia się ich. Generalnie im krótsza lista składników, tym lepiej.

Pielęgnacja to podstawa!

Atopicy muszą pamiętać nie tylko o farmakologii, ale w dużej mierze prawidłowej pielęgnacji skóry. Winni przykładać do tych czynności większą uwagę niż osoby zdrowe, ponieważ sama farmakologia nie przyniesie pożądanych efektów, jeśli pielęgnacja zostanie zaniedbaną.

Należy wybierać dostosowane do potrzeb alergików produkty kosmetyczne. W przypadku chociażby balsamów, pamiętać o ich użyciu do kilku minut od momentu wyjścia z kąpieli, ponieważ ze skóry wytartej ręcznikiem zaczyna parować woda. Poza tym liczy się higiena osobista i uwaga zwrócona na unikanie czynników alergennych.

Atopicy muszą połączyć działanie, jakie oferują kosmetyki do skóry atopowej, a do tego indywidualnie dobrane leczenie, by móc normalnie funkcjonować i minimalizować uporczywe dolegliwości.

 
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge