Kinkiety łazienkowe – które powinnam wybrać?

0
21

W łazience musimy zachować czystość i higienę. Do sprzątania jest nam zatem niezbędne światło główne, najczęściej montowane na suficie. Kinkiety łazienkowe z kolei, mają za zadanie doświetlać strefę umywalkową. Dzięki nim mamy szansę wykonać idealny makijaż i zająć się czynnościami pielęgnacyjnymi. Światło zastosowane w okolicy wanny lub kabiny prysznicowej, buduje nastrój. Stajemy przed wyzwaniem – w jaki sposób oświetlić łazienkę? Dziś skupimy się na typie lamp, jakimi są kinkiety łazienkowe. Ich bowiem role mogą być dwojakiego rodzaju.

Kinkiety łazienkowe, które tylko budują nastrój

Funkcjonalność łazienki wydaje się być niepodważalna. Coraz częściej jednak pozwalamy sobie na tworzenie przestrzeni, w której będzie można się zrelaksować i odprężyć. Stawiamy nierzadko na pierwszym miejscu walory dekoracyjne, klimat, a nie praktyczność. Podobnie może być z łazienką, o ile czynności pielęgnacyjne i makijaż wykonujemy w innym pomieszczeniu. Pozwala na to duży dom. Jedna łazienka o przeznaczeniu typowo użytkowym, druga, która staje się domowym SPA.

Jeśli w grę wchodzi przede wszystkim budowanie atmosfery, postawmy na kinkiety łazienkowe w postaci niewielkich reflektorków. Ich nieduża moc i wąski strumień światła stworzą przyjazną atmosferę w okolicy lustra. Poza tym nadadzą się na oświetlenie nocne. Trzeba jedynie pamiętać o właściwie umieszczonym włączniku. Taki typ oświetlenia sprawdza się, gdy do łazienki wędrujemy nocą i nie chcemy efektu rozbudzenia, a następnie trudności w zaśnięciu.

Walory dekoracyjne, które odgrywają najważniejszą rolę? To świetny sposób na wykorzystanie światła ledowego. Nie muszą to być kinkiety łazienkowe, zamiast tego sprawdzi się ledowe podświetlenie lustra na obrzeżach. Pamiętać warto, że ciepłe światło najlepiej buduje pożądany nastrój w łazience.

Funkcjonalna łazienka – idealny makijaż

Wracamy do łazienki, w której planujemy codziennie rano oddawać się przyjemności wykonywania makijażu. Tutaj rola dekoracyjna spada na drugi plan, a kinkiety łazienkowe mają przed sobą spore wyzwanie. Muszą dobrze oświetlać, ale ich światło nie powinno razić w oczy. Jednocześnie liczy się barwa światła, która zapewni naturalny efekt, bez zaburzania postrzegania barw czy kształtów, co nie sprzyja podejmowaniu realizacji idealnie dopasowanego makijażu.

Dobrze sprawdzą się kinkiety łazienkowe zamontowane po obu stronach lustra. Ich źródła światła powinny oferować moc około 60 W. Światło musi być rozproszone. Dobierając żarówkę należy przeczytać informacje odnośnie współczynnika Ra, określającego odwzorowanie barw. Światło naturalne to Ra wynoszące 100. Żarówki, które posiadają kinkiety łazienkowe, powinny zatem zapewniać Ra nie mniejsze niż 80. Dzięki temu nie będą zaburzać postrzegania, a zrobienie precyzyjnego makijażu nie przysporzy problemów.

Aby oświetlenie nie raziło w oczy, a jednocześnie pozostawało funkcjonalne, dobrze jest wybrać kinkiety łazienkowe o kloszach skierowanych w dół. Dzięki temu można liczyć na równomiernie oświetloną twarz. Klosze mleczne zapewnią, że światło nie będzie razić w oczy, a tym samym przeszkadzać podczas czynności pielęgnacyjnych.

Wpływ na to, jak będzie prezentował się makijaż, ale i w jaki sposób zadbamy o swoją twarz, ma barwa światła. Powinno być ono możliwie naturalne. Barwa przesunięta w stronę błękitu, czyli zbyt wysoka temperatura barwowa, to zimna biel. W niej doskonale widać niedoskonałości skóry, ale efekt jest zbyt nienaturalny. Z kolei temperatura barwowa bliższa czerwieni, zniekształca kolory i może ukrywać wady skóry. Kompromis znajdziemy pośrodku.

Nie zapomnij o estetyce!

Nawet jeśli organizujemy łazienkę przede wszystkim funkcjonalną, praktycznie urządzoną, z dobrze oświetlonym lustrem, nie musimy, a nawet nie powinniśmy rezygnować z estetyki. W końcu aranżacja ma znaczenie dla komfortu korzystania z łazienki. Dobierajmy zatem lampy zgodnie z dominującym stylem. Nie przesadzajmy z rozmiarami, kolorami czy detalami, bo przesyt nie jest wskazany. Wybierzmy kinkiety łazienkowe, które są i praktyczne, i piękne!

 
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge