Karma mokra czy sucha, a może dieta BARF? – żywienie kociaków

0
62

Koty to prawdziwi drapieżnicy, stąd w ich diecie potrzebne jest przede wszystkim mięso. Powinno stanowić główny składnik, a reszta miejsca przypada niewielkiej ilości warzyw czy owoców. O codzienny jadłospis kociaka należy szczególnie zadbać, by cieszył się przez długi czas zdrowiem i dobrą kondycją. Do wyboru mamy różnego rodzaju karmy, które z nich będą najlepsze dla kociaków?

Dieta BARF – z czym to się je

Zarówno eksperci od żywienia, jak i hodowcy skłaniają się ku stosowaniu diety BARF. Skrót ten pochodzi od Biologically Appropriate Raw Food, czyli biologicznie surowego jedzenia. Podstawą takiego jadłospisu jest… surowe jedzenie, jak sama nazwa wskazuje. To zupełnie inny styl karmienia kota niż w przypadku dzisiejszych, domowych diet. Jadłospis jest zróżnicowany, bo poza mięsem, znajdują się w nim warzywa i owoce, podroby czy tłuszcz. Do tego ważnym elementem są suplementy: witaminy, minerały, pektyny. Gotowe mieszanki idealne do zastosowanie diety BARF, można znaleźć w sklepach. Trudność polega jednak na czasochłonności przygotowania takiego jadłospisu. Co więcej, kociaki przyzwyczajone do jedzenia karm sklepowych, niechętnie przestawią się na surowe jedzenie.

Ze sklepowych produktów dostępne są karmy suche oraz karmy mokre. Które z nich, w jaki sposób i kiedy warto podawać? Jak je wybierać?

Suche i mokre karmy dla kotów

Karma sucha jest bardzo pożywna, bo ma niewielką wilgotność. Pośród podstawowych metod żywienia jest najczęściej wybieraną, również ze względu na wygodę użytkowania i przechowywania. Ponadto karma sucha jest tańsza od mokrej, ale trzeba mieć na uwadze wyższą jej kaloryczność.

Mokra karma teoretycznie jest mniej kaloryczna, jednak ze względu na dużą zawartość wody, kot zjada jej więcej, stąd trzeba dbać o dzienną podaż kalorii. Mokre karmy przypominają naturalny pokarm i są lubiane przez koty. Z minusów trzeba zaliczyć wyższe koszty, ponieważ, jak wspomniano, koty zjadają jej więcej. Obydwie karmy można stosować zamiennie, w zależności od potrzeb i upodobań kota.

Niezależnie od wybranej karmy, nie powinno w niej być zbóż. To wypełniacz, który często dodawany jest do najtańszych karm. Poza oszczędnością na finansach, właściciele nie mogą liczyć na właściwie ułożony jadłospis kociaka. Zboża, z których trawieniem koty mają problemy, z czasem powodują schorzenia układu pokarmowego, a to może skończyć się przedwczesną śmiercią mruczka.

Wysokiej jakości karma mokra ma wilgotność na poziomie 80%. O jakości decyduje także zawartość mięsa, która może wynosić nawet 70-80%. Trzeba się liczyć ze znacznie wyższą ceną takich karm, jednak zdecydowanie są one warte podawania kotom, o które chcemy jak najlepiej zadbać. Karma sucha powinna stanowić tylko dodatek do codziennej diety mruczka. Czemu lepsza jest mokra? Bo kot z natury pije dość mało. Jeśli każdego dnia będzie bazował tylko na karmie suchej, do tego niskiej jakości, zacznie mieć problemy z nerkami, nie wspominając o innych układach, w tym pokarmowym.

W karmach dla kotów powinny znaleźć się warzywa i owoce, bo z nich pozyskiwanych jest sporo witamin i mikroelementów. Ponadto warzywa i owoce to zawartość błonnika, którego nie może zabraknąć w diecie kota. Wartościowy produkt musi zawierać w swoim składzie taurynę, substancję niezbędną do zachowania prawidłowego funkcjonowania.

Kocie wymagania

Każdy kot to indywidualista. Jego potrzeby i wymagania bierzemy pod uwagę nie tylko podczas kupowania legowisk, drapaków czy zabawek. To samo tyczy się produktów, które będą stanowić podstawę, ale i uzupełnienie codziennego jadłospisu.

Musimy uwzględnić gusta smakowe mruczka. Jeśli jeszcze nie wiemy, co najbardziej zasmakuje naszemu kotu, warto skorzystać z mniejszych porcji, karm w saszetkach. Podać różne smaki i zaobserwować, do których kot czuje się przekonany. W późniejszym czasie należy trzymać się jednego rodzaju karmy, nie mieszając jej z innymi.

Szczególne potrzeby mają kociaki, które cierpią na konkretne schorzenia. Odnośnie karm specjalistycznych, leczniczych warto poradzić się weterynarza, bowiem innych składników w odpowiedniej ilości potrzebuje kot chorujący na serce, nerki czy nowotwór. Na rynku można znaleźć kolejno karmy dla kociaków z nadwagą, będących po sterylizacji. Tych wychodzących, jak i przebywających większość czasu w domu. Do tego karmy dla kociąt i starszych kotów.

Dopasowanie do wymagań i potrzeb naszego mruczka to konieczność. Do tego wybór wysokiego jakościowo produktu, o sprawdzonym i odpowiednim składzie, który pozbawiony jest zbóż, ale i innych zbędnych substancji, i już można cieszyć się szczęśliwym, zdrowym kotem.


 
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge