Jesteśmy kobietami i kochamy błyskotki. W oświetleniu również!

0
37

Nie da się ukryć, że spora część z nas kocha błyskotki. Tę samą zasadę wyznajmy podczas urządzania wnętrz. Oczywiście nie zawsze, bo stawiając na minimalistyczną i surową aranżację, raczej daleko nam do wyboru żyrandoli pełnych przepychu. Jeśli jednak luksus i elegancja nie są nam obce, pojawia się chęć na odrobinę błysku we wnętrzach. O czym trzeba pamiętać szukając oświetlenia do domu?

Umiar ma znaczenie

Umiar to słowo klucz w tym przypadku. Nie jest sztuką kupić drogą lampę, która błyszczy się zewsząd, a dopasowując ją w domu dopiero zauważyć, że wcale nie pasuje do wnętrza. Niby ma ten błysk, ale jednak jest go odrobinę za dużo. Zamiast wyglądać na elegancką czy luksusową, zaczyna przytłaczać wnętrze. Kupowanie oświetlenia to nie kolejna para butów, którą można zmienić, odsprzedać albo wymienić mając paragon. Tu w grę wchodzą spore kwoty, a do tego tak ważna estetyka i komfort poruszania się po domowych wnętrzach.

Zachowanie umiaru jest w cenie. Widząc w sklepie oświetlenie pełne błyskotek warto przypomnieć sobie, na jaki efekt tak naprawdę liczyłyśmy. Czy mnogość kryształków różnorodnie załamujących światło faktycznie przyniesie ciekawy efekt, czy też okaże się, że oświetlenie nie będzie spełniało swoich funkcji, a co za tym idzie, walory estetyczne pozostaną w ogóle niezauważone. Czy obszerny żyrandol z mnóstwem kształtnych elementów będzie łatwy do utrzymania w czystości, a jego źródła światła wymienne? Może jednak przyjdzie nam mierzyć się z czasochłonnym sprzątaniem, podczas którego kruche elementy łatwo ulegną uszkodzeniu?

Przyglądajmy się takim detalom, pozornie mało ważnym, a jednak istotnym w aranżacji wnętrz. Jeśli już liczymy na efektowność, błysk i blask, nawet przepych, który w naszym odczuciu będzie pasował do danego pomieszczenia, wybierzmy sklep z oświetleniem, w którym cena idzie w parze z jakością. Postawmy na zakupy tam, gdzie możemy liczyć na fachową poradę. Gdzie jesteśmy w stanie od razu dobrać odpowiednie żarówki i zyskamy na wiedzy, że nie będzie stanowiło problemu dokupienie elementów, które na przykład ulegną uszkodzeniu.

Parametry oświetlenia – „technikalia” zrozumiałe dla każdego

Traktowanie estetyki nie z przymrużeniem oka, ale jednak z pewnym umiarem, to wciąż nie wszystko. Wygląd lamp ma niebanalne znaczenie dla kształtu ostatecznej aranżacji, ale koniecznie trzeba zwrócić uwagę na kwestie techniczne. O czym mowa?

Barwa światła. Aspekt głównie brany pod uwagę, gdy kupujemy żarówki LED-owe. Barwa światła może sprawiać, że we wnętrzu będzie przyjaźnie i przytulnie, co pozwoli zrelaksować się. Innym zaś razem, odmienna barwa wpłynie na lepszą koncentrację i łatwiejszą naukę oraz pracę. To również kwestia odwzorowania kolorów, kształtów i ich postrzeganie. Szczególnie ważne w łazience, gdzie dokonujemy czynności pielęgnacyjnych i chcemy, by makijaż był perfekcyjny, a nie przerażający w świetle naturalnym.

Moc żarówek zadecyduje o tym, ile będą pobierały energii, a to z kolei ma wpływ na rachunki za prąd. W przypadku klasycznych żarówek o poborze mocy mówią waty, ale decydując się na LED-y, trzeba zwracać uwagę na lumeny decydujące o jasności świecenia żarówek. LED-y będą miały znacznie mniej watów niż ich tradycyjne odpowiedniki, co nie oznacza, że będą świecić gorzej.

Kształt żarówki i jej rozmiar, to zarówno kwestia estetyki, jak i sposobu, w jaki zostaje oświetlone wnętrze. Ponownie w przypadku LED-ów trzeba mieć również na uwadze kąt świecenia. Od niego bowiem zależy, czy uda się wyeksponować małe fragmenty przestrzeni, konkretne elementy wyposażenia, czy też całe pomieszczenie zyska na równomiernym oświetleniu.

Informacje na temat wszystkich parametrów znajdziemy na opakowaniach wybieranych żarówek i lamp. Możemy również poradzić się sprzedawcy, a w sklepie internetowym zwykle znajdziemy rekomendowane propozycje. Błysk we wnętrzu? Czemu nie! Jeśli aranżacja ma być elegancka czy luksusowa, kryształki będą mile widziane. By jednak estetyka wnętrza faktycznie cieszyła oko, trzeba zachować wspomniany umiar i pamiętać o kwestiach technicznych.

 
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge