Idealne oświetlenie kuchni

0
134

Kuchnia to pomieszczenie, w którym domownicy zwykle spędzają najwięcej czasu w ciągu dnia. Jeśli dodatkowo jest połączona z salonem, to razem tworzą strefę dzienną, w której na ogół koncentruje się życie rodzinne domowników. Odpowiednie zaprojektowanie i urządzenie tych pomieszczeń jest gwarancją komfortu i dobrego samopoczucia osób w nich przebywających.

Jaka musi być kuchnia? Moim zdaniem po pierwsze funkcjonalna, bo nie ma nic gorszego niż źle przygotowane do pełnienia swojej funkcji pomieszczenie. Po drugie przyjemna dla oka, ponieważ przebywanie w ładnych wizualnie i pasujących do mojego stylu wnętrzach sprawia mi dużą radość. Urządzając własną kuchnię kierowałam się właśnie tymi dwoma zasadami. Znaczenie miało dla mnie nie tylko ustawienie poszczególnych mebli oraz dobór materiałów i kolorów we wnętrzu, ale także wykorzystanie oświetlenia w taki sposób, by wyeksponować jego najciekawsze elementy oraz stworzyć dogodne warunki do przygotowywania posiłków i biesiadowania przy stole.

Idealne oświetlenie kuchni

Szeroki asortyment dostępnego na rynku oświetlenia, a także najnowsze trendy w aranżacjach wnętrz kuchennych sprawiły, że coraz częściej, zamiast koncentrować się na jednym oświetleniu w kuchni, wybieramy kilka jego rodzai. Tak było i w moim przypadku. Ponieważ lubię to, co proponują nam dekoratorzy wnętrz nawiązując do nowoczesnego stylu w aranżacjach, zdecydowałam się na zastosowanie w mojej kuchni trzech rodzai oświetlenia:

  • punktowego w formie lamp ledowych umocowanych nad blatem roboczym;
  • centralnego, mocowanego do sufitu, (również oświetlenie led),
  • oraz punktowego oświetlenia nad stołem, w postaci lampy wiszącej.

Nowoczesne lampy nad blatem roboczym

Punktowe oświetlenie ledowe, mocowane nad blatem roboczym ma za zadnie ułatwienie gotowania i przygotowywania posiłków.  Dekoratorzy wnętrz sugerują zwykle rozmieszczenie poszczególnych źródeł światła w odległościach od 40 do 70 cm, w zależności od tego, jak ciemne jest pomieszczenie. Ja zdecydowałam się na rozlokowanie lampek ledowych w odległościach wynoszących 50 cm i muszę powiedzieć, że jest to odległość w zupełności wystarczająca do komfortowej pracy.

Lampa mocowana do sufitu

Tutaj można puścić wodzę fantazji i zdecydować się na mocowaną do sufitu lampę wiszącą albo plafon. Ja wybrałam ten drugi. Stosunkowo mały plafon z czterema żarówkami dopasowany wizualnie i tworzący spójną całość z lampą wiszącą nad stołem.

Lampa wisząca na stołem

Szeroka oferta producentów lamp wiszących sprawia, że bez trudu znajdziesz egzemplarze świetnie wpisujące się w każde wnętrze. U mnie zdecydowałam się na lampę z czterema kloszami o subtelnym, opływowym kształcie. Kolorystycznie dopasowałam ją do obić krzeseł oraz podkładek na stół.

Co do wystroju wnętrza i doboru właściwego oświetlenia warto podążać za swoimi indywidualnymi upodobaniami. W końcu przecież kuchnia musi odpowiadać gustom korzystających z niej osób. Jeśli lubisz nowoczesny styl w pomieszczeniach, możesz też sugerować się obowiązującymi trendami w aranżacji wnętrz. Inspiracji warto szukać w katalogach lub na stronach internetowych z aranżacjami.

 
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge