Idealne oświetlenie dla perfekcyjnego makijażu

0
86

Makijaż powinno się wykonywać przy świetle dziennym. Nie zawsze jednak nasz pokój oferuje miejsce na duże lustro, przy którym można by każdego dnia tworzyć doskonały make-up. Pozostaje łazienka i lustro umieszczone nad umywalką. Gorsze warunki i większa trudność w operowaniu pędzlem, szminką czy tuszem do rzęs? Niekoniecznie, o ile zadbamy o to, by oświetlenie było nie tylko dobrze rozmieszczone, ale maksymalnie oddające warunki, jakie panują w pokoju i naturalnym świetle.

Dlaczego światło dzienne?

Odpowiadając na tak postawione pytanie – ponieważ oświetlenie naturalne jest wysoko rozproszone. Najlepiej oddaje barwy oświetlanych obiektów. Makijaż wykonany w takich warunkach wygląda bardzo dobrze, niezależnie od pomieszczenia, w którym się znajdujemy. Możemy wyjść do innego pokoju, na zewnątrz i wciąż cieszyć się makijażem, który wszędzie wygląda tak samo dobrze.

Brak okna w łazience, konieczność wykonania makijażu wtedy, gdy jest jeszcze ciemno i brakuje naturalnego światła, wymusza na nas stworzenie warunków, jak najlepszych do podkreślania swojej urody przy pomocy kosmetyków.

Lampy łazienkowe

Skupiamy się na oświetleniu, które trafia w okolice lustra. Jest to dopełnienie oświetlenia głównego, które choć daje dużo światła w łazience, to stojąc przed lustrem niestety zasłaniamy główny punkt świetlny i zmagamy się z niepożądanymi cieniami oraz kontrastami.

Można postawić na symetrycznie umieszczone lampy, na przykład kinkiety bądź jedną lampę umocowaną centralnie nad lustrem. Ważne jest, by lampy miały niską temperaturę pracy oraz podwyższoną szczelność. Tak rozmieszczone dobrze oświetlają twarz, a jednocześnie niwelują powstawanie cieni.

Oświetlenie, które będzie służyć wykonywaniu makijażu bądź innym czynnościom pielęgnacyjnym, nie powinno razić w oczy. Lepszym rozwiązaniem jest większa liczba źródeł światła naokoło lustra, ale o mniejszej mocy.

W łazience światło powinno być wysoko rozproszone. Sztuczne oświetlenie, które jest skupione, powoduje powstawanie gęstych cieni. W takich warunkach podpuchnięte oczy znacznie bardziej rzucają się w oczy, nakładamy zatem zbyt dużo kosmetyku i źle go rozprowadzamy. Finalnie makijaż jest daleki od idealnego. Dobrze w tym celu sprawdzą się jasne abażury oraz oprawy oświetleniowe o mlecznych kloszach.

Temperatura barwowa i CRI

W sztucznym, źle dobranym świetle, róż przybiera inny odcień. Bronzer także wydaje się zmieniać swoją barwę. Wychodząc do innego pomieszczenia okazuje się, że na naszej twarzy widnieją kolory dobrane w cały świat, a makijaż zamiast podkreślać atuty i ukrywać mankamenty, spełnia odwrotne role. To z tego względu tak ważna jest temperatura barwowa, ale i tak zwany współczynnik CRI – colour rendering index, czyli jakość odwzorowania barw.

Światło naturalne to wysoka temperatura barwowa. Jest chłodne i dzięki niemu lepiej rozpoznajemy barwy niż w świetle ciepłym. Pod uwagę warto jednak wziąć, w jakim pomieszczeniu będziemy przebywać przez dłuższy czas. W ten sposób ocenimy czy makijaż lepiej wykonać w pokoju, czy może właśnie w łazience. Jeśli czas będzie spędzamy w pomieszczeniach, gdzie dominują żarówki, halogeny lub świece, makijaż wykonujemy w pomieszczeniu o cieplejszych źródłach światła. Z kolei w warunkach oświetlenia chłodnego, makijaż zrobiony przy świetle o ciepłych barwach, stworzy efekt „maski” i będzie się wydawał zbyt ciężki. Tutaj można pokusić się o rozwiązania w postaci oświetlenia LED-owego, które daje coraz szerszą paletę możliwości w tym względzie.

Współczynnik odwzorowania barw zadecyduje o wiarygodnym odbiorze kolorystyki. Dla uzyskania wysokiej wiarygodności barw, warto postawić na wyższy współczynnik. Najlepiej sprawdzą się źródła światła o CRI>90.

Na koniec nie zapominamy o natężeniu. Dobrze dobrane oświetlenie zapewni natężenie na poziomie 500-1000 luksów. Rzecz się rozchodzi o wyraźne oświetlenie, ale z wyeliminowaniem efektu olśnienia. Takie warunki można uzyskać stawiając na LED-y, w tym oprawy oświetleniowe o mlecznych przesłonach.

Bezpieczeństwo to podstawa

W łazience panują dość specyficzne warunki. Nietrudno o zachlapanie czy też wyższą wilgotność w pomieszczeniu. Z tego względu sięgamy po oprawy oświetleniowe o wyższych parametrach szczelności. Lampy, które umiejscawiane są w okolicach umywalki, powinny mieć parametr szczelności IP44 bądź wyższy.

Ciekawym rozwiązaniem jest instalacja ściemniacza, dzięki któremu można dostosować ilość światła do aktualnie wykonywanych czynności. Nie tylko makijażu, ale i zabiegów pielęgnacyjnych.

Idealny makijaż to nie tylko kwestia oświetlenia. Zwracając uwagę na powyższe parametry, będzie można jednak liczyć na komfort wykonywania makijażu, przy zachowaniu warunków maksymalnie zbliżonych do oświetlenia naturalnego.

Jak aranżować oświetlenie do łazienki

Wybór pod względem stylistyki, kształtów, form czy też zdobień, powinien stanowić kwestię drugorzędną. Światło ma zapewniać, jak najlepsze warunki do korzystania z łazienki. Pod względem parametrów jest porównywane do tego, jakie powinno panować w naszym miejscu pracy. To dlatego aspekt wizualny, choć wciąż pozostaje ważny, nie powinien wysuwać się na prowadzenie przed funkcjonalnym rozmieszczeniem wybranych lamp, jak i rodzajem zastosowanego oświetlenia.

Oferta na rynku oświetleniowym jest na tyle bogata, iż nawet najbardziej wymagający będą w stanie wybrać coś do swojej łazienki. Estetycznego, klasycznego i eleganckiego bądź bogato zdobionego, o niebanalnym wykonaniu.

Łazienka w klimacie rustykalnym, zwyczajna bądź prezentująca futurystyczne wnętrze. Każda zasługuje na to, by stworzyć w niej oświetlenie podkreślające piękno wnętrza, ale i oferujące możliwie naturalne warunki. Do tworzenia niemalże doskonałych makijaży, przeżywania przyjemności z czasu tutaj spędzonego oraz poczucia, iż jest to w miejsce, w którym można się zrelaksować, odpocząć, przygotować do codziennych wyjść.

 
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge