Edukacyjne zabawki dla dzieci – czy warte polecenia?

0
102

Edukacyjne zabawki dla dzieci królują dziś w sklepach. Można znaleźć różnorodne propozycje, dopasowane do wieku dziecka, jego płci, zainteresowań, zdolności czy talentów, które maluch wykazuje. Niestety nie wszystkie zabawki są godne uwagi, a wpływa na to nie tylko pominięcie waloru edukacyjnego, jak i nieodpowiednie wykonanie. Kiedy warto zainwestować w edukacyjne zabawki? Jak je wybierać i na co zwracać uwagę? Sprawdźmy!

Edukacyjne zabawki – duży wybór, jeszcze większy problem

Rodzice stają przed nie lada wyzwaniem. Ich oczom ukazują się zabawki określane jako edukacyjne, interaktywne, wspierające prawidłowy rozwój i wiele innych. Czy jednak pluszaki, klocki, zabawki z dźwiękami i pozwalające na dotyk faktycznie są w stanie uczyć? Ich głównym zadaniem jest połączenie przyjemnego z pożytecznym. Dziecko ma szansę poznawać kolory, dźwięki, kształty i nie tylko. Trudno jednak nazwać to walorem typowo edukacyjnym. Niektórzy z naukowców wypowiadają się, że edukacyjne zabawki zwyczajnie nie istnieją.

Interaktywne, czyli?

Interaktywne zabawki to najczęściej propozycje elektronicznych urządzeń. Wydają dźwięki, wibrują, świecą na kolorowo. Takie propozycje również nazywane są edukacyjnymi. Mają angażować dziecko i pozwalać mu poznawać wszystko to, co naokoło. To wciąż jednak wspomożenie poznawania, zabawa, ale nie stricte nauka. Tym bardziej, że nauka wymaga od nas pewnej systematyczności i regularności. Rozumienia tego, czego się uczymy. Rodzice lub inni członkowie z rodziny wybierają kolejne elektroniczne urządzenia, mając nadzieję, że dziecku przysporzy to nie tylko zabawy. Niestety powtarzane w kółko te same melodie bądź uciążliwe, rażące w oczy kolory sprawiają, że to właśnie dorośli chowają zabawki. Czy to zatem sensowny etap nauki?

Zabawki niebezpieczne dla dzieci

Jest jeszcze jeden aspekt, na który powinniśmy zwracać uwagę wybierając zabawki dla dzieci. Niestety na rynku wciąż pojawiają się produkty niewiadomego pochodzenia. Wykonane z materiałów, które mogą wydzielać toksyczne substancje. Nieprecyzyjne, ze źle dopasowanymi częściami, które są niewielkie i łatwe do połknięcia przez dziecko. Ponadto zdarza nam się kierować własnymi funduszami i tym, co nam się podoba, a zapominamy, że każda zabawka, nie bez powodu przeznaczona jest dla dzieci w konkretnym wieku.

Ostatecznie zyskujemy połączenie, które nie dość, że wcale nie wpłynie na walor edukacyjny dziecka, to jeszcze może mu zaszkodzić, a nawet zagrażać jego bezpieczeństwu. Do zabawek należy więc podchodzić z dużą dozą ostrożności i rozsądkiem. Edukacyjne zabawki? Czasami wystarczą najprostsze rozwiązania, tradycyjne klocki, plastelina czy pluszaki, by maluch miał z nich nie tylko przyjemność.

 
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge