Dziecięce zainteresowania i ich wpływ na życie dzieci

0
152
Dziecięce zainteresowania i ich wpływ na życie dzieci

Dziecięce zainteresowania i pasje mogą być chwilowe lub towarzyszyć naszym pociechom przez całe życie, począwszy od wczesnego dzieciństwa, aż do późnej starości. Niekiedy stanowią one jedynie odskocznię od codziennych zajęć szkolnych, innym razem mogą odzwierciedlać ogromną pasję dziecka, która na późniejszym etapie przeradza się w hobby lub staje się podstawą do obrania drogi zawodowej.

Dziecięce zainteresowania i pasje mają tę moc, że nie znają żadnych ograniczeń. Wyobraźnia dziecka i jego sposób postrzegania świata, nieskażone jeszcze szkolną wiedzą na temat tego, co jest możliwe do osiągnięcia, a czego zrobić nie można, podsuwają mu niekiedy tak zdumiewające dla nas, dorosłych rozwiązania, że można by je nazwać genialnymi.  Rozwijanie pasji dziecka i wspieranie jego zainteresowań sprzyja dalszemu rozwojowi w danym kierunku i doskonaleniu jego umiejętności.

Jak wspierać dziecięce zainteresowania

Sposobów na to, by wspierać dziecięce zainteresowania, jest bardzo wiele. Jednym z najlepszych jest zapisanie dziecka na wybrane przez nie zajęcia dodatkowe, które pomagają mu się rozwijać i dają radość z robienia tego, co kocha. Dzięki temu dziecko zyskuje możliwość rozwijania swojej pasji oraz pewność, że rodzice wspierają je w tym, co robi. Jeszcze lepiej, jeśli rodzice mogą sobie pozwolić na wspólne cieszenie się tą pasją razem z dzieckiem. Oczywiście nie każda dziedzina na to pozwala, jest jednak wiele, w którym metoda ta świetnie się sprawdza. Przykładem są choćby zajęcia ruchowe, np. na pływalni, jazda konna, a także wspólne instrumentowanie czy obserwacja gwiazd na niebie.

Doskonałym sposobem wspierania dziecięcej pasji już na wczesnym etapie rozwoju jest dostarczenie dziecku zabawek edukacyjnych. Puzzle, układanki tematyczne, czy nawet zabawki do kąpieli, gdzie można przelewać, nalewać i robić wiele ciekawych doświadczeń z wodą, świetnie stymulują rozwój dziecka, uczą spostrzegawczości oraz zasad rządzących w przyrodzie.

Zalety wspierania dziecięcej pasji

Co zyskujemy wspierając pasję dziecka? Przede wszystkim to, że możemy patrzeć na jego uśmiechniętą, rozradowaną buzię. W dalszej kolejności dochodzą takie, bardzo istotne dla dziecka aspekty, jak świadomość, że rodzice wspierają je w tym, co robi, oraz szanują jego decyzje i wybory. Stąd jest już prosta droga do budowania poczucia wartości dziecka i jego samooceny. Dziecko zyskuje poczucie, że jest przez rodziców akceptowane, i że zawsze może na nich liczyć. Odpowiednio pokierowane dziecięce zainteresowania mogą też stać się zaczynem do kontynuowania pasji w formie przynoszącej radość i dochód pracy zawodowej.

 
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge