Domowe finanse – jak planować rodzinny budżet?

0
137
Domowe finanse

Domowe finanse spędzają sen z powiek nie jednej głowie rodzinie. Jak planować rodzinny budżet, by starczyło na wszystko i odłożyć oszczędności? Zadanie niełatwe, zwłaszcza, gdy nie potrafimy kontrolować wydatków. Tymczasem właściwe założenia do domowego budżetu mogą pomóc uchronić rodzinę przed prawdziwą finansową katastrofą.

Niejedna osoba jeży się na samą myśl o konieczności planowania domowego budżetu. Pojawiają się wymówki, że już kiedyś próbowali, ale nie wyszło, że to za trudne, że nie dla nich. Są i takie osoby, które domowe finanse próbują planować poprzez spisywanie bieżących wydatków, zbieranie rachunków itd. O ile oczywiście warto wiedzieć ile i na co wydajemy, to niewiele ma to wspólnego z prawdziwym planowaniem domowego budżetu. Zatem na czym polega ta sztuka?

Domowe finanse – czas na planowanie

Choć temat może wydawać się trudny, ujęty we właściwy sposób, rozjaśni w głowie każdemu, kto początkowo miał problemy planując domowe finanse.

Planowanie warto rozpocząć od podsumowania środków, które w danym miesiącu są do dyspozycji naszej rodziny. W podsumowaniu tym powinny zostać ujęte środki z wynagrodzenia, te, które pozostały z poprzedniego miesiąca oraz środki zgromadzone na rachunkach bankowych.

Planowanie wydatków – koszty stałe

Kolejnym etapem, który pozwoli zaplanować domowe finanse, jest spisanie wszystkich kosztów, jakie będziemy musieli ponieść w bieżącym miesiącu. Zacznijmy od stałych wydatków, czyli tych, które ponoszone są co miesiąc. Wśród nich powinny się znaleźć opłaty za: czynsz, media, raty kredytów, komunikację miejską, ubezpieczenia oraz inne, opłacane co miesięcznie abonamenty lub stałe opłaty. Wymienione wyżej wydatki należy zsumować, by mieć jasny, rzeczywisty obraz tego, jaką część naszych środków pochłaniają każdego miesiąca.

Kolejną grupą wydatków, które obciążają domowe finanse i zaliczane są do kosztów stałych jest konsumpcja. W tej grupie powinny się znaleźć zakupy spożywcze, chemia oraz inne związane z prawidłowym funkcjonowaniem gospodarstwa domowego i rodziny. Po ujęciu wszystkich wydatków konsumpcyjnych należy je zsumować, a w kolejnym etapie dodać wszystkie koszty stałe.

Czas na podsumowanie

Teraz przyszedł czas na porównanie wysokości dostępnych środków oraz wydatków stałych. Jeśli widzisz nadwyżkę po stronie dostępnych środków to znak, że możesz przejść do dalszych wyliczeń. Jeśli nie, musisz wrócić do poprzedniego kroku i sprawdzić, w którym miejscu możesz ograniczyć wydatki. Warto trzymać się ważnej zasady, tzn. wydatki stałe nie powinny przekraczać 60% wysokości miesięcznego wynagrodzenia.

Koszty jednorazowe

Tu należy ująć wszystkie jednorazowe lub nieregularne wydatki. Jak się okazuje stanowią one znaczną część wszystkich wydatków każdego gospodarstwa domowego. Nieujęcie ich w budżecie to poważny błąd, który może sprawić, że domowe finanse wymkną się nam spod kontroli.

Do wydatków jednorazowych i nieregularnych zaliczmy między innymi: wizyty u fryzjera; wizyty u lekarza oraz badania lekarskie i leki; prezenty urodzinowe, mikołajkowe, ślubne itp.; zakup odzieży; wyjazd wakacyjny itd.

Wydatki jednorazowe można liczyć co miesiąc lub od razu za cały rok, a otrzymaną sumę podzielić przez liczbę miesięcy.

Domowe finanse – oszczędzanie

Po zsumowaniu kosztów stałych i wydatków jednorazowych i odjęciu tej sumy od środków, jakimi dysponujemy w danym miesiącu, dowiemy się, ile będzie w stanie odłożyć do oszczędności. Takie pieniądze można ulokować na lokacie, wpłacić na fundusz, a jeśli zbieramy na konkretny cel, na przykład zakup samochodu, założyć dla nich osobny fundusz, na który będziemy regularnie wpłacać nadwyżki.

Choć początkowo planowanie rodzinnego budżetu może wydawać się trudne, wystarczy trochę wiedzy i cierpliwości, by opanować tę umiejętność. Kiedy już to zrobimy, będziemy dokładnie wiedzieć ile i na wydajemy, a domowe finanse nie będą mieć przed nami tajemnic.

 
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge