Dobra zmywarka, czyli jaka? Pomagamy w wyborze

0
84

Przy aranżacji kuchni i wyborze jej wyposażenia, zależy nam przede wszystkim na funkcjonalności pomieszczenia. Nie bez znaczenia jest też oszczędność. Dobra zmywarka, lodówka, płyta grzewcza oraz piekarnik to w takim przypadku podstawa. Zanim jednak dokonamy ostatecznego wyboru, musimy wiedzieć, czym się kierować, by sprzęty spełniły wszystkie nasze oczekiwania.

O ile jeszcze 10 lat temu zmywarka w kuchni stanowiła swoisty rodzaj luksusu, dziś znajduje się w standardzie wyposażenia większości polskich domów. Wraz ze zmianą czasów, zmieniają się też kuchenne sprzęty. Dobra zmywarka staje się jeszcze lepsza, a konsumenci są coraz bardziej świadomi tego, czego można od niej wymagać.

Zmywarka nie jest jednak sprzętem, który kupuje się często. Decydując się na konkretny model, warto wcześniej dobrze przemyśleć swój wybór.

Wielkość urządzenia

To cecha, którą często uzależniamy od rozmiarów kuchni. W standardzie możemy wybierać spośród zmywarek o szerokości 45 i 60 cm. Od szerokości zależy pojemność urządzenia. Warto uwzględnić to w swoim wyborze. Różnice w pojemności najlepiej unaoczni nam poniższe porównanie.

Dobra zmywarka o szerokości 45 cm umyje jednorazowo od 8 do 10 kompletów naczyń, a ta o szerokości 60 cm od 12 do 15 kompletów. Za komplet uważa się w tym przypadku zastawę dla jednej osoby w następującym składzie: talerz głęboki, płaski i deserowy oraz kubek i sztućce.

Energooszczędna, dobra zmywarka

Kupując sprzęty AGD, coraz częściej zwracamy też uwagę na energooszczędność urządzeń. Chcemy, by służyły nam dobrze i niedrogo. Zgodnie z zaleceniami dyrektyw Unii Europejskiej, zmywarki można podzielić na 7 klas energetycznych, począwszy od A, a skończywszy na G. Zmywarki oznaczone klasą energetyczną A wykazują najniższe zużycie energii. Warto wspomnieć jednak, że różnice pomiędzy poszczególnymi klasami nie są zbyt duże i nie wykraczają znacznie ponad 0,2 kWh.

Klasa zmywarki

Jednak dobra zmywarka to nie tylko taka, która wykazuje się niskim zużyciem energii, ale również efektywnym zmywaniem, suszeniem oraz niskim zużyciem wody. Stąd możemy się spotkać z oznaczeniami AAA, ABA, AAC itd. W tym układzie pierwsze oznaczenie określa nam klasę energetyczną, drugie efektywność zmywania, a trzecie efektywność suszenia. W każdym przypadku litera A oznacza najbardziej wydajne/efektywne/energooszczędne urządzenie.

Warto wspomnieć tu, że klasę efektywności zmywania i suszenia, podobnie jak energooszczędność wybierać można w zakresie od A do G.

Poziom hałasu

Czym jeszcze charakteryzuje się dobra zmywarka? Oczywiście tym, że nie jest uciążliwa dla użytkowników. Generowany przez nią poziom hałasu powinien być zatem jak najniższy. Na polskim rynku możemy spotkać się z urządzeniami pracującymi w zakresie od 37 do 58 dB. Za urządzenia ciche przyjmuje się zmywarki, które pracując, wytwarzają hałas nie większy niż 45 dB. Za szkodliwy dla zdrowia uznaje się hałas o natężeniu powyżej 50 dB. Warto więc wybierać urządzenia, które pracują ciszej.

Na co jeszcze zwracać uwagę? Warto zastanowić się, czy wybrać zmywarkę do zabudowy, czy wolnostojącą. Nie chodzi tu wyłącznie o względy estetyczne, choć nie ulega wątpliwości, że zwykle kierujemy się właśnie nimi. Jednak zmywarka w zabudowie będzie też pracowała ciszej niż wolnostojąca.

Dobra zmywarka powinna zatem łączyć w sobie wiele różnych cech. Zarówno tych, które świadczą o jej efektywności, oszczędności, jak i podnoszą estetykę pomieszczenia.

 
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge